- Obecnie brak na stanie

Jest to kolejna dwujęzyczna pozycja z serii Vademecum, wydawana przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oraz Instytut Kaszubski. 2
Całość pracy jest bardzo wnikliwie napisana w sposób bardzo komunikatywny dla potencjalnego odbiorcy. Z całą pewnością do tej pory brakowało tego rodzaju deskryptywnego ujęcia sytuacji Kaszubów w latach 1989-2019. Bardzo ważne jest wskazanie w całości pracy ważnego aktora, którego można określić reprezentantem społeczności kaszubskiej – Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Podczas lektury wyłania się bowiem obraz szeregu osób związanych z tą organizacją, które poświęciły się na rzecz kaszubszczyzny (pracując nad odpowiednimi uwarunkowaniami prawnymi dotyczącymi społeczności kaszubskiej, nad edukacją, czy też działając w samorządach /rządzie - kontynuując myśl Lecha Bądkowskiego).
Spis treści
Uwagi wstępne
Kaszubi w obliczu demokratycznej polityki
Kaszubi w Samorządnej Rzeczpospolitej
Kształtowanie się sytuacji prawnej Kaszubów w III RP
Narzędzia ochrony prawnej języka regionalnego
Nowy wymiar edukacji
Współczesne dylematy tożsamości kaszubskiej
Zakończenie – pytania o scenariusze na przyszłość
Nota o ilustracjach
Kalendarium
Bibliografia
Unikatowe wydanie kolekcjonerskie dla miłośników prozy Aleksandra Majkowskiego. Zawiera tekst w opracowaniu prof. Jerzego Tredera, dostosowany do współczesnych zasad pisowni kaszubskiej przez prof. Marka Cybulskiego i Bogumiłę Cirocką. O oprawę graficzną zadbał Wawrzyniec Samp, wybitny rzeźbiarz i grafik związany ze Zrzeszeniem Kaszubsko-Pomorskim, ilustrator książek oraz twórca pomników i tablic
Zarys etnografii Kaszub to uwspółcześnione wydanie dwóch ważnych prac przedwojennych etnografów – Friedricha Lorentza i Adama Fischera, które opublikowane zostały w 1934 roku przez Instytut Bałtycki z Poznania w pracy zbiorowej Kaszubi. Kultura ludowa i język.
Praca ukazująca pismo "Zrzesz Kaszëbskô", obejmująca wszystkie numery wydane przed II wojną światową.
Niewielki słowniczek polsko-kaszubski, opracowany zgodnie ze współcześnie obowiązującymi zasadami pisowni kaszubskiej, zawierający około 700 słów oraz podstawowe zwroty w jęz. kaszubskim.
Imiona pochodzące od wartości oraz zalet, zwanych często cnotami, znajdzie Czytelnik w przedłozonym opracowaniu. Zazwyczaj Autor rozpoczyna kolejne rozdziały stosownymi rozważaniami na temat tytułowych pojęć. Czyni to w duchu humanistyki (przynajmniej) europejskiej z wyeksponowaniem filozofii Arystotelesa, św. Tomasza z Akwinu i nauki Kościoła Rzymskokatolickiego.
Literatura Kaszubska jest silnym wyróżnikiem tożsamości Kaszubów. Możliwość pisania w języku kaszubskim, wyrażania emocji, ale i mitów społecznych, to wielka sprawa, o którą literaci z Kaszub stale dbali. Działo się tak, ponieważ opisy przeszłości, konstatacje o teraźniejszości oraz wizje przyszłości zawsze są ważnym czynnikiem wyrażania własnej podmiotowości.
Książka składa się z trzech zasadniczych części: Środowisko przyrodnicze, podział administracyjny, ludność i gospodarka.