

100
Podręcznik pomocniczy do nauczania języka kaszubskiego w klasach 1-3, Część 3
Podręcznik pomocniczy "Z kaszebsczim w szkole" przeznaczony jest dla klas I-III. Składa się on z gotowych kart pracy, które umożliwiają sprawne przygotowanie zróżnicowanych tematycznie lekcji języka kaszubskiego. Są one ściśle związane z noszącym ten sam tytuł programem nauczania tego języka z elementami wiedzy o Kaszubach. Zasadność i czas użycia poszczególnych kart zależy od nauczyciela realizującego wybraną tematykę. Autorki programu w materiale nauczania sugerują tylko moment wykorzystania danej karty przy określonym zagadnieniu. Ich liczba do każdego z tematów jest zróżnicowana (nie sugeruje też liczby jednostek lekcyjnych). Do niektórych stworzono jedną, do innych dwie lub więcej. Można wykorzystywać kilka kart w ramach jednych zajęć; jest to uzależnione od możliwości i aktywności dzieci. Karty pracy zawierają zadania w postaci gier, krzyżówek, układanek, tekstów z lukami oraz ilustracje stanowiące integralną część ćwiczeń, które są zgodne z podstawą programową i kształcą sprawność językową uczniów. Materiały te można wykorzystywać niezależnie od programu nauczania i wybranego podręcznika.
Publikacja została podzielona na 6 bloków tematycznych:
I. Mieszkamyna Kaszubach
II. Dom i rodzina
III. Szkoła i klasa
IV. Zabawyi zainteresowania
V. PrzYroda
VI. Zwyczajei obrzędy
Każdy blok tematyczny oznaczony został symbolem graficznym, który ułatwia znalezienie odpowiedniej tematyki.
Każda karta zawiera numer bloku w postaci rzymskiej cyfry, symbol graficzny bloku oraz numer karty dostosowanej do tematów danej klasy. Na końcu podręcznika umieszczono słownik trudniejszych wyrazów, które wykorzystano w kartach pracy. Intencją autorek było stworzenie takiego pakietu kart, który mógłby być wielokrotnie wykorzystywany w prowadzeniu zajęć z dziećmi. Różnorodność ćwiczeń i ilustracji sprawi, że praca z kartami stanie się przyjemnością łączącą zabawę z nauką. Atrakcją dla uczniów będzie też możliwość kolorowania ilustracji według własnego pomysłu, co dodatkowo rozwinie ich wyobraźnię i sprawność manualną.
Mamy nadzieję, że niniejsza publikacja okaże się dużą pomocą dla nauczycieli prowadzących lekcje języka kaszubskiego i edukacji regionalnej w klasach młodszych, a także zainspiruje do tworzenia i wzbogacania ich warsztatu pracy.
Indeks : 194 978-83-87258-93-1
Opis:
Specyficzne kody :
Stan: Nowy
Książka opowiada o podróżach Moniki i Szczepana, którzy odwiedzają kaszubskich pisarzy, a każdy z nich opowiada historię swojego życia.
Unikatowe wydanie kolekcjonerskie dla miłośników prozy Hieronima Jarosza Derdowskiego. Zawiera tekst w opracowaniu Eugeniusza Gołąbka, dostosowany do współczesnych zasad pisowni kaszubskiej przez Bogumiłę Cirocką. O oprawę graficzną zadbał Wawrzyniec Samp, wybitny rzeźbiarz i grafik związany ze Zrzeszeniem Kaszubsko-Pomorskim, ilustrator książek oraz twórca pomników i tablic.
Werónka chce zwierzątkò to kolorowa książeczka dla dzieci oraz ich rodziców lub dziadków, którzy potrafią wygospodarować chociaż kilka chwil na wspólne rodzinne czytanie. Przedstawia historię małej dziewczynki, która nie może doczekać się pojawienia zwierzęcia w domu.
Publikacja ma według zamierzenia jej autorów i pomysłodawców – służyć jako materiał pomocniczy w nauce języka kaszubskiego, jedynego takiego w Polsce, który posiada ustawowy status języka regionalnego. Śpiewnik „Zamalënił sã mak” zawiera 20 piosenek w języku kaszubskim, ułożonych alfabetycznie według tytułów, dla dzieci od wieku wczesnoszkolnego aż po ostatnie klasy szkoły podstawowej.
Podręcznik pomocniczy do nauczania języka kaszubskiego w klasach 1-3, KOMPLET ĆWICZEŃ
Przy opracowaniu książki wykorzystano przede wszystkim dorobek geografów Uniwersytetu Gdańskiego, dane statystyczne Wojewódzkiego Urzędu Statystycznego w Gdańsku, informacje prasowe oraz badania terenowe.
Program nauczania „Kaszëbsczi Òdkriwca” zakłada, że uczeń kończący szkołę podstawową będzie posiadał różnorodne kompetencje językowe w zakresie odbioru wypowiedzi i wykorzystywania zawartych w nich informacji, analizy i interpretacji tekstów kaszubskiej kultury oraz tworzenia własnych wypowiedzi, zarówno ustnych jak i pisemnych.
Ten ùczbòwnik je namieniony dlô szkòłowników starszich klas spòdleczny szkòłë abò dlô chcącëch sobie przëbôczëc te partë ùczbë. Licealiscë téż nalézą w nim czekawé tematë.