

Podręcznik pomocniczy do nauczania języka kaszubskiego w klasach 1-3, Część 3
Podręcznik pomocniczy "Z kaszebsczim w szkole" przeznaczony jest dla klas I-III. Składa się on z gotowych kart pracy, które umożliwiają sprawne przygotowanie zróżnicowanych tematycznie lekcji języka kaszubskiego. Są one ściśle związane z noszącym ten sam tytuł programem nauczania tego języka z elementami wiedzy o Kaszubach. Zasadność i czas użycia poszczególnych kart zależy od nauczyciela realizującego wybraną tematykę. Autorki programu w materiale nauczania sugerują tylko moment wykorzystania danej karty przy określonym zagadnieniu. Ich liczba do każdego z tematów jest zróżnicowana (nie sugeruje też liczby jednostek lekcyjnych). Do niektórych stworzono jedną, do innych dwie lub więcej. Można wykorzystywać kilka kart w ramach jednych zajęć; jest to uzależnione od możliwości i aktywności dzieci. Karty pracy zawierają zadania w postaci gier, krzyżówek, układanek, tekstów z lukami oraz ilustracje stanowiące integralną część ćwiczeń, które są zgodne z podstawą programową i kształcą sprawność językową uczniów. Materiały te można wykorzystywać niezależnie od programu nauczania i wybranego podręcznika.
Publikacja została podzielona na 6 bloków tematycznych:
I. Mieszkamyna Kaszubach
II. Dom i rodzina
III. Szkoła i klasa
IV. Zabawyi zainteresowania
V. PrzYroda
VI. Zwyczajei obrzędy
Każdy blok tematyczny oznaczony został symbolem graficznym, który ułatwia znalezienie odpowiedniej tematyki.
Każda karta zawiera numer bloku w postaci rzymskiej cyfry, symbol graficzny bloku oraz numer karty dostosowanej do tematów danej klasy. Na końcu podręcznika umieszczono słownik trudniejszych wyrazów, które wykorzystano w kartach pracy. Intencją autorek było stworzenie takiego pakietu kart, który mógłby być wielokrotnie wykorzystywany w prowadzeniu zajęć z dziećmi. Różnorodność ćwiczeń i ilustracji sprawi, że praca z kartami stanie się przyjemnością łączącą zabawę z nauką. Atrakcją dla uczniów będzie też możliwość kolorowania ilustracji według własnego pomysłu, co dodatkowo rozwinie ich wyobraźnię i sprawność manualną.
Mamy nadzieję, że niniejsza publikacja okaże się dużą pomocą dla nauczycieli prowadzących lekcje języka kaszubskiego i edukacji regionalnej w klasach młodszych, a także zainspiruje do tworzenia i wzbogacania ich warsztatu pracy.
Indeks : 194 978-83-87258-93-1
W magazynie : 73 Przedmioty
Opis:
Specyficzne kody :
Stan: Nowy
Kolorowanka "Farwiónczi Kaszëbskô Roda Zwierzãta" - kolorowanka adresowana do najmłodszego pokolenia.
Zaklęta stegna to tajemnicza droga kaszubska, która zaprowadzi was w krainę bajki. Krocząc nią wytrwale, przenosić się będziemy w zaczarowany świat baśni, pełen dziwów i niespodzianek.
Wszystko może się tam zdarzyć, wszystko spełnić, bo też kraj to niezwykły i niemniej kolorowy niż wasze sny. To, co w zwyczajnym świecie niemożliwe - tu okaże się prawdą, ową niezwykłą prawdą baśniową.
Florian Ceynowa, choć nie był pierwszym, który podjął sprawę języka i tożsamości Kaszubów, jak też nie on pierwszy pisał po kaszubsku, to jednak do niego przypisane jest pierwszeństwo na drodze tworzenia kaszubskiego języka literackiego jako środka społecznej komunikacji, także w sferze nauki.
Atlas historyczny Pomorza Nadwiślańskiego 1914-2020 autorstwa Łukasza Richerta Adriana Watkowskiego, jest publikacją, która zaspokaja potrzebę edukacyjną związaną z poznawaniem historii najnowszej Pomorza Gdańskiego. Atlas prezentuje bardzo bogatą tematykę związaną z historią najnowszą Pomorza.
Książka „Jô w Kaszëbsczi, Kaszëbskô w swiece” jest jedynym podręcznikiem do nauki języka kaszubskiego dla szkół ponadgimnazjalnych. Jej bogata treść i ciekawa grafika stanowią znakomitą promocję kultury i regionu kaszubskiego. Wysoki poziom wydania udało się uzyskać dzięki wiedzy oraz wieloletniemu doświadczeniu pedagogicznemu autorów.
„Ludzie i czary” to kolejna część materiałów dydaktycznych do nauki języka kaszubskiego, która powstała w oparciu o bajki Jerzego Sampa ze zbioru „Zaklęta stegna”.