

Najnowszy podręcznik do nauki języka kaszubskiego przeznaczony dla klasy 5. Podręcznik z płytą CD.
Program nauczania „Kaszëbsczi Òdkriwca” zakłada, że uczeń kończący szkołę podstawową będzie posiadał różnorodne kompetencje językowe w zakresie odbioru wypowiedzi i wykorzystywania zawartych w nich informacji, analizy i interpretacji tekstów kaszubskiej kultury oraz tworzenia własnych wypowiedzi, zarówno ustnych jak i pisemnych. Absolwent szkoły podstawowej będzie świadomy swojej tożsamości kulturowej, wartości kaszubskiego dziedzictwa, zarówno w wymiarze materialnym jak i niematerialnym, doceni zaangażowanie w życie regionu wszystkich, którzy w znaczny sposób przyczynili się do tego, aby język kaszubski zasłużył w pełni na miano języka regionalnego.
Do stworzenia podręczników wykorzystano testy literackie wskazane w podstawie programowej jako lektury obowiązkowe.
W klasie piątej zaplanowano tematykę legend, baśni, bajek i mitów kaszubskich. Nie zabraknie również klasyki literatury kaszubskiej, w tym fragmentów powieści Aleksandra Majkowskiego. Kontynuowane będzie poznawanie i przybliżanie kolejnych tradycji i obrzędów oraz zgłębianie wiedzy historycznej odkrywanej w tekstach literackich. W dalszym ciągu uczniowie poznawać będą kolejne przygody Macka.
Kaszëbsczi Òdkriwca kl. V to kolejna część z zaplanowanej, przez autorkę Emilię Maszke, serii podręczników do nauki języka kaszubskiego dla uczniów szkół podstawowych (kl. IV-VIII). Na serię składa się pięć podręczników zawierających treści zarówno z literatury jak i nauki o języku kaszubskim. Autorka nowego podręcznika jest nauczycielką języka kaszubskiego z wieloletnim stażem i bogatym doświadczeniem dydaktycznym.
Do stworzenia podręczników wykorzystano teksty literackie wskazane w podstawie programowej jako lektury obowiązkowe. Treści nauczania w każdej klasie obejmują w szczególny sposób pewne kręgi tematyczne i tak: w klasie czwartej treści dotyczą najbliższego środowiska, tradycji, zwyczajów związanych z poszczególnymi porami roku. Świat baśniowy przeplata się ze współczesnymi przygodami rówieśników: Macka i Balbiny. W klasie piątej zaplanowano tematykę legend, baśni, bajek i mitów kaszubskich. Nie zabrakło również klasyki literatury kaszubskiej, w tym fragmentów powieści Aleksandra Majkowskiego. Kontynuowane jest poznawanie i przybliżanie kolejnych tradycji i obrzędów oraz zgłębianie wiedzy historycznej odkrywanej w tekstach literackich. Warto podkreślić, iż autorka zaproponowała dużo ciekawych, innowacyjnych zadań i ćwiczeń.
Książka powstała dla tych, którzy chcą składać życzenia w języku kaszubskim, mogą więc korzystać z podanych przykładów. Inspiracje do układania życzeń, autorka czerpała z usłyszanych i wyczytanych modlitw, pieśni, kolęd, wierszy, kazań, konferencji, prefacji mszalnych i osób trzecich.
Zbiór 16 wierszowanych bajek w kaszubskiej i polskiej wersji językowej to doskonała pamiątka z Kaszub oraz zaproszenie dla wszystkich do zabawy i nauki języka kaszubskiego. Bajki, jak wymaga tego gatunek, niosą też ponadczasowe przesłanie, iż dobro zawsze zwycięża.
Podręcznik pomocniczy do nauczania języka kaszubskiego w klasach 1-3, KOMPLET ĆWICZEŃ
Ten ùczbòwnik je namieniony dlô szkòłowników starszich klas spòdleczni szkòłë abò dlô chcącëch sobié przëbôczëc te part ùczbë. Licealistë téż nalézą w nim czekawi tématë.
Atlas historyczny Pomorza Nadwiślańskiego 1914-2020 autorstwa Łukasza Richerta Adriana Watkowskiego, jest publikacją, która zaspokaja potrzebę edukacyjną związaną z poznawaniem historii najnowszej Pomorza Gdańskiego. Atlas prezentuje bardzo bogatą tematykę związaną z historią najnowszą Pomorza.