

Zawiera karty pracy (28 stron) i płytę cd.
Program nauczania „Kaszëbsczi Òdkriwca” zakłada, że uczeń kończący szkołę podstawową będzie posiadał różnorodne kompetencje językowe w zakresie odbioru wypowiedzi i wykorzystywania zawartych w nich informacji, analizy i interpretacji tekstów kaszubskiej kultury oraz tworzenia własnych wypowiedzi, zarówno ustnych jak i pisemnych. Absolwent szkoły podstawowej będzie świadomy swojej tożsamości kulturowej, wartości kaszubskiego dziedzictwa, zarówno w wymiarze materialnym jak i niematerialnym, doceni zaangażowanie w życie regionu wszystkich, którzy w znaczny sposób przyczynili się do tego, aby język kaszubski zasłużył w pełni na miano języka regionalnego.
Do stworzenia podręczników wykorzystano testy literackie wskazane w podstawie programowej jako lektury obowiązkowe.
Klasa szósta pozna różnorodność Kaszub zarówno w wymiarze językowym jak i geograficznym czy niematerialnym. Przybliżone zostaną sylwetki klasyków literatury kaszubskiej oraz fragmenty ich dzieł. Nie zabraknie również odniesienia do współczesności zarówno w wymiarze literatury jak i praktycznego wykorzystywania języka kaszubskiego na co dzień.
Bëła so Tónka, dzéwczątkò, co rokroczno dostôwało ruchna pò swòji starszi półsostrze. Jeden rôz òna dosta pelerinkã. Tëlé, że kapa bëła cemnomòdrô, a Tónka nie lëda cemnomòdri farwë. – A jak më bë tak doszëłë do ti pelerinczi jaczis snôżi gùzyczk? – zabédowa mëma.
Opracowana przez Aleksandrę i Dariusza Majkowskich historia małego Remusa i jego przygód.
Ùcz sã jãzëka z kaszëbsczima nótama (Ucz się języka z kaszubskimi nutami)to najnowsza publikacja edukacyjna Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Autorzy - Aleksandra i Dariusz Majkowscy - zapraszają czytelników tych małych i tych dużych do wspólnej zabawy i nauki, do wspólnego wędrowania po Kaszubach.
Autorzy „Słownika” mają nadzieję, że wykonana przez nich praca będzie przydatna w realizacji różnych przedsięwzięć, okaże się pomocna zarówno dla osób fizycznych jak i jednostek samorządu terytorialnego czy podmiotów gospodarczych oraz wszystkich pozostałych zainteresowanych tematyką.
II część podręcznika do nauki języka kaszubskiego, IV etap edukacyjny
Przy opracowaniu książki wykorzystano przede wszystkim dorobek geografów Uniwersytetu Gdańskiego, dane statystyczne Wojewódzkiego Urzędu Statystycznego w Gdańsku, informacje prasowe oraz badania terenowe.
Z tego Słownika korzystać mogą wszyscy, którzy chcą wzbogacić zasób swego słownictwa kaszubskiego tak w mowie, jak i przy tworzeniu tekstów pisanych.