- -20%
Zawiera karty pracy (28 stron) i płytę cd.
Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie!
Więcej informacji tutaj: Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie - Serdeczno rôczimë do ùdzélu w latosym kònkùrsu Méster Bëlnégò Czëtaniô! (wejherowo.pl)
Zestaw zawiera:
Dla uczniów szkół podstawowych - kl. I-II.
S. Janke, Alfabet dlô dzôtków, Gdańsk 2021 (Celąteczkò, Farwë, Łżëkwiat, Tãga)
Dla uczniów szkół podstawowych - kl. III-IV.
A. Majkòwskô, D. Majkòwsczi, Mòja pierszô Bibliô. Nowi Testament w òbrôzkach (tekstë: Marija; Dzéwczątkò wrôcô do żëcô; Bóg, chtëren szukô grzészników; Pioter w sôdzë)
Dla uczniów szkół podstawowych – kl. V-VI
T. Słomczyński, Zajcowô górka, Gdańsk 2019 (Dzél 7, Dzél 13, Dzél 16)
Dla uczniów szkół podstawowych – kl. VII-VIII
A. Majkowski, Żëcé i przigòdë Remùsa, wëd. 2019 i nowszé, Rozdz. XL, XLI i XLV)
Dla uczniów szkół ponadpodstawowych
S. Janke, Łiskawica (w: S. Janke, Łiskawica, Psë, Gduńsk 2015, s. 28-37 oraz 55-64)
Indeks : 547, 290, 040, 435
Specyficzne kody :
Zawiera karty pracy (28 stron) i płytę cd.
Szalk bëlnégò Kaszëbë to nieodłączny element stroju podczas kaszubskich imprez, nie tylko sportowych.
Nasz wywiad z prof. Edwardem Brezą kończy się pytaniami o Jego rodzinę. Czujemy niedosyt, bo zarówno w tej kwestii, jak i wielu innych zostało wiele niezadanych pytań. Tyle jeszcze chcieliśmy się dowiedzieć, zrozumieć dzięki naszemu Rozmówcy, jak przebiegały ważne dla rozwoju kaszubszczyzny procesy, jakie były kulisy powstawania kluczowych artykułów, książek, inicjatyw... Zdawaliśmy sobie sprawę – tak my, jak i sam Pan Profesor – że Jego pamięć nie jest już tak dobra jak dawniej, ale wciąż zaskakiwał nas swą wiedzą czy celnymi uwagami.
Książka zawiera trzydzieści obszernych zapisów rozmów w dwóch wersjach językowych; kaszubskiej (oryginalnej) i polskiej (tłumaczenie). Całość ma 416 stron. Wydany w twardej oprawie, częściowo w kolorze. Recenzentem jest wybitny znawca tematyki wojennej profesor Andrzej Gąsiorowski. Wspomnienia ujmują wszystkie najtrudniejsze aspekty wojennych okrucieństw doznawanych przez Kaszubów, zarówno ze strony niemieckiej, jak i rosyjskiej. Ukazują w całej pełni metody działania reżimów, widoczne zwłaszcza dziś w agresji na Ukrainę. Pokazują dramatyczne losy naszych ojców i matek.
Antoni Abraham (1869–1923), czyli „król Kaszubów” „Jest to chłop mocny i silny, do dwóch metrów wzrostu, dłoń ma jak lew, plecy jak niedźwiedź, a głos piorunujący, zaś tabakierka jego jest tak wielka, że tabaka z niej starczyłaby dla nas na cały rok”. Tymi słowami opisano Antoniego Abrahama – „króla Kaszubów”, który stał się legendą już za życia. Bohatera, który pragnął, aby Pomorze zostało po okresie zaborów włączone do Rzeczypospolitej. I choć odrodzoną Polską cieszył się zaledwie kilka lat, to mieszkańcy Pomorza dobrze pamiętali jego zasługi na rzecz Kaszub. Wycieczka kaszubska po Polsce. Wśród biorących w niej udział osób był Antoni Abraham. Uczestnicy odwiedzili m.in. Warszawę i Kraków. (MMG)
Poetyckie utwory literackie umieszczone w tym tomiku powstały w rezultacie uważnej i skrupulatnej obserwacji wszelkich naprawdę wartościowych zjawisk przyrody, dzikiej i nieujarzmionej natury, ale także i pod wpływem częstego oddziaływania kultury – tej zarówno materialnej, jak i duchowej o uniwersalnym wydźwięku; zrodziły się one z zadumy, refleksji i szczerych przemyśleń, zastanowień oraz wskutek sugestywnego wpływu weny twórczej – kreatywnej i będącej źródłem wartościowych lirycznych doznań, a oczekują ze strony myślącego, ambitnego i wymagającego Czytelnika intelektualnego zaangażowania i być może podjęcia rozmowy, dyskusji i kulturotwórczego sporu w elitarnym bardziej niż masowym gronie ulubieńców literatury pięknej.