Wstęp i naukowe opracowanie książki zostało przygotowane przez prof. Miloša Řezníka - czeskiego historyka, kaszubo- i pomorzoznawcę, dyrektora Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie
Instytut Kaszubski
Vademecum kaszubskie Teatr kaszubski to kolejny bogato ilustrowany tom z serri Vademecum, poruszający zagadnienia związane z dziejami Kaszubów.
Vademecum kaszubskie Przyroda na Kaszubach to kolejny bogato ilustrowany tom z serri Vademecum.
Wspomnienia z obozu w Stutthofie i Potulicach więźnia o numerze 9889 w latach 1940-1945
Acta Cassubiana t. 24 - rocznik Instytutu Kaszubskiego w Gdańsku.
"Poezja i proza kaszubska" - 17 tom z serii Biblioteki Pisarzy Kaszubskich
Praca składa się z siedmiu rozdziałów. Pierwszy rozdział obejmuje wiek XIX przedstawiając początki badań naukowych nad Kaszubami. W drugim rozdziale skoncentrowano się na krótkim przedziale czasowym od końca XIX w. do 1914 r. (okres narodzin ruchu młodokaszubskiego oraz szerzenie idei regionalistycznej na Kaszubach)...
UWAGA: Książka może mieć zgniecione rogi.
Stanisław Pestka, poeta, pisarz, publicysta, działacz zrzeszeniowy, krzewiciel dumy kaszubskiej. Twórczość jego uważana jest za wymagającą, intelektualną, intertekstualną i... zwyczajnie trudną. Przyczyn niekiedy upatrywano w kaszubszczyzna, jaką posługuje się liryk znad Zbrzycy, a która jest atutem jego twórczości – potrafi z równym kunsztem opisać urodę rodzimego krajobrazu, powiązać historię z mitem, wiarę chrześcijańską z wierzeniami dawnych Słowian i kulturą antyczną, a opisywaną dramaturgię zamachu z 11 września 2001 r. przełamywać obrazami powstawania Nowego Jorku na wydartej Indianom wyspie i wspomnieniami z życia osobistego.
Wspomnienia najstarszej mieszkanki gminy Czersk opracowane przez jej wnuka Cezarego Obracht-Prondzyńskiego. Bohaterka dokładnie przedstawia nam swoja rodzinę, oraz opowiada o jej losach na przestrzeni XX wieku.
Pismo naukowe w którym prezentowane są wyniki badań dotyczących kwestii kaszubskich i pomorskich.
pod red. J. Borzyszkowskiego
Pierwsze wydanie biografii ks. bpa Konstantyna Dominika napisanego pół wieku temu przez Klemensa Derca opatrzone wstępem, przypisami oraz dodatkowymi ilustracjami przez prof. dr hab. Józefa Borzyszkowskiego.
Pismo naukowe w którym prezentowane są wyniki badań dotyczących kwestii kaszubskich i pomorskich.
Autor, pochodzący z powiatu kościerskiego, opisuje wybuch wojny, wysiedlenia Kaszubów jesienią 1939 r. do Generalnej Guberni, wywózkę na przymusowe roboty u bauera i ucieczkę stamtąd.
Wydany tom poświęcony został Zbigniewowi Jujce (1935-2019), wybitnej postaci w pomorskiej kulturze okresu powojennego, rysownika, grafika, satyryka, komentatora zmieniającej się rzeczywistości okresu PRL oraz III RP, obdarzonego niezwykłym zmysłem obserwacji. Ale też osoby o bardzo ciekawych, pomorskich korzeniach rodzinnych, którym również poświęcono odpowiednią część refleksji, co jest nawiązaniem do obchodzonej w 2022 r. 100-nej rocznicy powstania Związku Polaków w Niemczech.
Książka o Zbigniewie Jujce ma nie tylko walor biograficzny, ale zbierając refleksje tak wielu osób jest ważnym przyczynkiem do historii powojennego dziennikarstwa w Gdańsku i na Pomorzu, funkcjonowania środowiska kulturalnego i artystycznego w naszym regionie.
Pismo naukowe, w którym prezentowane są wyniki badań dotyczących kwestii kaszubskich i pomorskich.
Obecność kultur skandynawskich w przestrzeni cywilizacyjnej Pomorza i Kaszub jest czymś oczywistym. Można ją rozpatrywać w porządku historycznym, literackim, językowym, religioznawczym czy socjologicznym, a w każdym z tych aspektów jest bardzo wiele do ustalenia i to z różnych perspektyw narodowych czy językowych. Oczywiście sporo kwestii kulturowych zostało już omówionych, na co autorzy poszczególnych artykułów zawartych w przedstawianym dzisiaj uwadze czytelników tomie ukazują liczne dowody..
Książka jest efektem badań przeprowadzonych w 2018 roku wśród mieszkańców Gdańska. Tom składa się z 8 rozdziałów.