Moja kaszubska stegna
Autobiograficzna książka prof. Brunona Synaka to głównie opowieść o losach Kaszubów, a w części także o pomorskim samorządzie.
Autobiograficzna książka prof. Brunona Synaka to głównie opowieść o losach Kaszubów, a w części także o pomorskim samorządzie.
Jest to zbiór opowiadań znanej kaszubskiej autorki Anny Łajming. Egzemplarze z uszkodzeniami okładki.
Tekst zebrał i opracował ks. Wiesław Drążek
Pamiętnik polskiej artystki, scenografa teatralnego i telewizyjnego, autorki bajek i scenariuszy.
Bericht über die Polen- und Russenzeit in Elbing von Januar 1945 bis Mai 1946 redakcja naukowa: Marion Brandt i Józef Borzyszkowski
Uwaga: egzemplarz powystawowy, może mieć ślady użytkowania, zarysowania, zgniecione rogi itp.
Wspomnienia najstarszej mieszkanki gminy Czersk opracowane przez jej wnuka Cezarego Obracht-Prondzyńskiego. Bohaterka dokładnie przedstawia nam swoja rodzinę, oraz opowiada o jej losach na przestrzeni XX wieku.
Autor, pochodzący z powiatu kościerskiego, opisuje wybuch wojny, wysiedlenia Kaszubów jesienią 1939 r. do Generalnej Guberni, wywózkę na przymusowe roboty u bauera i ucieczkę stamtąd.
Album dokumentuje pielgrzymkę Kaszubów do Ziemi Świętej w roku 2010. Reportaż Arkadiusza Golińskiego i napisane w języku kaszubskim homilie autorstwa ks. Mariana Miotka oddają atmosferę tamtych dni i związane z nią przeżycia.
Kronika Zjazdów Kaszubów od 1999 roku w Chojnicach do 2008 r. w Gdańsku
Album dokumentuje pielgrzymkę Kaszubów do Ziemi Świętej w dniach 10-17 marca 2013. Reportaż Dariusza Majkowskiego i napisane w języku kaszubskim homilie autorstwa
bp Wiesława Śmigla, ks. Mariana Miotka, ks. Bartłomieja Wittbrodta oddają atmosferę tamtych dni i związane z nią przeżycia.
Jest to trzeci tom wspomnień niestrudzonego autora z Ustki. Dotyczy głównie życia i działalności w Grudziądzu i Poznaniu.
W zbiorze są wiersze kaszubskie zmarłego w 1995 roku poety. Wiersze szczęśliwie odnaleziono po latach. Sensacyjne wręcz było też odnalezienie wspomnień pisarza sprzed i z czasu wojny. We wspomnieniach autor m.in. opisuje swoje spotkania z wielkimi Kaszubami, ks. dr. Leonem Heyke i z ks. prof. Kazimierzem Bieszkiem. Całość stanowi rzecz wyjątkową w literaturze Kaszub.
Ten zasłużony dla Kaszub i Pomorza naukowiec spoczywa wraz z żoną, Marią na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
Przygotowane z okazji Międzynarodowego Zjazdu Gdańszczan polskie tłumaczenie wspomnień Franka Meislera Zaułkami pamięci. Gdańsk - Londyn - Jaffa. Książka ukazuje się w tłumaczeniu Agaty Teperek i Andrzeja Szewczyka, w opracowaniu Miłosławy Borzyszkowskiej-Szewczyk. Opublikowana jest w serii Stegnami pomorskiego pogranicza we współpracy z Miastem Gdańsk.
Oddajemy do Państwa rąk wyjątkową książkę. Jej autorem jest Profesor Brunon Synak, wybitny gdański socjolog, który wiele lat swojego naukowego życia poświęcił badaniu problematyki ludzi starych, starzeniu się i starości. Opisuje w niej w sposób bardzo osobisty, zmagając się z nasilającymi się dolegliwościami chorobowymi, świat swoich wewnętrznych, często bardzo intymnych przeżyć.
„Wyrwana z piekła” opowiada o niezwykle dramatycznych losach Kaszubki z Borowego Młyna, najładniejszej dziewczyny we wsi, która w czasie wojny wyszła za mąż za Niemca, żołnierza Wehrmachtu.
Materiały zebrane i wydane z okazji zjazdu familii Borzyszkowskich.
Saga rodzinna w sześciu częściach
(dostępna jest również wersja niemieckojęzyczna pod tytułem "Eine Familiensage in sechs Teilen")