
Zjednoczeni w idei. Pięćdziesiąt lat...
Monografia Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego przedstawiająca wkład tej organizacji w powojenną kulturę, życie społeczne i polityczne Kaszub oraz Pomorza.
„Lech Bądkowski, jakiego znaliśmy. Lech Bądkowski o sobie” - to jedyna w swoim rodzaju książka o żyjącym w latach 1920-1984 pisarzu, społeczniku, polityku, prekursorze myśli samorządowej w Polsce, sygnatariuszu Porozumień Sierpniowych.
Lech Bądkowski (1920-1984) z urodzenia torunianin, z wyboru gdańszczanin. Żołnież kampanii wrześniowej oraz norweskiej, za którą został odznaczony orderem Virtuti Militari. Uczestnik bitwy o Atlantyk i zaprzysiężony cichociemny. który dwukrotnie odbył loty na Polskę. Po powrocie do kraju - pisarz, dziennikarz, publicysta, tłumacz. Teoretyk regionalizmu i wpółzałożyciel Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Wychowawca młodzieży. Przywódzca i autorytet opozycji demokratycznej na Pomorzu. Otwarcie występował przeciwko władzy komunistycznej, przez co był inwigilowany przez Służbę Bezpieczeństwa. Sygnatariusz Porozumień Sierpniowych i pierwszy rzecznik NSZZ Solidarność. Twórca niezależnej prasy posierpniowej w Gdańsku. Niespokojny duch. Człowiek o wielu talentach i wielu twarzach. O tym jak go zapamiętali opowiadają m.in. Andrzej Bądkowski, ks. Stanisław Bogdanowicz, Tadeusz Bolduan, Józef Borzyszkowski i wielu innych
Monografia Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego przedstawiająca wkład tej organizacji w powojenną kulturę, życie społeczne i polityczne Kaszub oraz Pomorza.
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku wydała album komiksowy pt. "Fala wolności. Opowieść o Lechu Bądkowskim", który powstał w ramach obchodów Roku Lecha Bądkowskiego. Twórcami komiksu są Witold Tkaczyk (scenariusz) oraz Krzysztof Budziejewski (rysunek).
Publikacja jest pokłosiem konferencji naukowej zorganizowanej dla uczczenia 30. rocznicy śmierci pisarza i działacza kaszubskiego Lecha Bądkowskiego
Ze wstępu:
„Ta książka nie jest pracą historyczną o Kościerzynie, nie stanowi też monografii naszego miasta. Jest to garść wspomnień z mojego życia, które od urodzenia upływa w Kościerzynie..."
Książka zawiera cenne i udokumentowane świadectwa ludzi wysiedlonych z Pomorza i Kaszub na ziemię łosicką na Podlasiu.
Wspomnienia najstarszej mieszkanki gminy Czersk opracowane przez jej wnuka Cezarego Obracht-Prondzyńskiego. Bohaterka dokładnie przedstawia nam swoja rodzinę, oraz opowiada o jej losach na przestrzeni XX wieku.
Dr Wojciech Kętrzyński - urodzony i wychowany na Mazurach, wybitny historyk, poeta, humanista i działacz narodowy - zasłużony w walce na rzecz odzyskania niepodległej Polski, korzeniami rodzinnymi związany z Kaszubami (kaszubska rodzina herbu Cietrzew). Wieloletni dyrektor Zakładu im. Ossolińskich we Lwowie.