
Zjednoczeni w idei. Pięćdziesiąt lat...
Monografia Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego przedstawiająca wkład tej organizacji w powojenną kulturę, życie społeczne i polityczne Kaszub oraz Pomorza.
„Lech Bądkowski, jakiego znaliśmy. Lech Bądkowski o sobie” - to jedyna w swoim rodzaju książka o żyjącym w latach 1920-1984 pisarzu, społeczniku, polityku, prekursorze myśli samorządowej w Polsce, sygnatariuszu Porozumień Sierpniowych.
Lech Bądkowski (1920-1984) z urodzenia torunianin, z wyboru gdańszczanin. Żołnież kampanii wrześniowej oraz norweskiej, za którą został odznaczony orderem Virtuti Militari. Uczestnik bitwy o Atlantyk i zaprzysiężony cichociemny. który dwukrotnie odbył loty na Polskę. Po powrocie do kraju - pisarz, dziennikarz, publicysta, tłumacz. Teoretyk regionalizmu i wpółzałożyciel Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Wychowawca młodzieży. Przywódzca i autorytet opozycji demokratycznej na Pomorzu. Otwarcie występował przeciwko władzy komunistycznej, przez co był inwigilowany przez Służbę Bezpieczeństwa. Sygnatariusz Porozumień Sierpniowych i pierwszy rzecznik NSZZ Solidarność. Twórca niezależnej prasy posierpniowej w Gdańsku. Niespokojny duch. Człowiek o wielu talentach i wielu twarzach. O tym jak go zapamiętali opowiadają m.in. Andrzej Bądkowski, ks. Stanisław Bogdanowicz, Tadeusz Bolduan, Józef Borzyszkowski i wielu innych
Monografia Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego przedstawiająca wkład tej organizacji w powojenną kulturę, życie społeczne i polityczne Kaszub oraz Pomorza.
HISTORIA KASZUBÓW W DZIEJACH POMORZA
DZIEJE NAJNOWSZE (PO 1945 R.)
"Legenda o pustelniku" - jedno z najciekawszych opowiadań Lecha Bądkowskiego. Wycofana przez cenzurę ze zbioru opowiadań "Połów nadziei" w końcu lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Wydana w następnych latach. Piękna, pełna metafor opowieść o człowieku powracającym do swej ojczyzny. Po latach można zaryzykować tezę, że autor pisał o samym sobie.
Bogato ilustrowane zdjęciami i dokumentami „(Nie)znane życie figuranta Lecha Bądkowskiego” to lektura nietypowa. Osobiste refleksje piszącej przeplatane są zachowaną korespondencją, wspomnieniami i fragmentami powieści Lecha Bądkowskiego, wspomnieniami mamy i babci autorki, a także licznymi donosami sporządzonymi w okresie PRL na potrzeby Służby Bezpieczeństwa.
"Powrót Wilka" to powieść o emigracyjnym niespełnieniu, miłości, zdradzie, zbrodni i wybaczeniu.
Po dziewiętnastu latach na emigracji Wilk przypływa swoim jachtem z Kanady, by odwiedzić rodzinne Trójmiasto, skąd uciekł po stanie wojennym.
Wiele spraw czeka na wyjaśnienie. Czy pierwsza miłość, którą porzucił, jeszcze się tli? Kto był zdrajcą w grupie konspiratorów? Co przyniesie spotkanie z synem, którego Wilk widział tylko na zdjęciach? Kto zrobił karierę, a komu się nie udało? Spotkanie dawnych przyjaciół kipi od tłumionych latami emocji.
Korespondencja literatów kaszubskich do Ferdinanda Neureitera
przedmowa i wstęp J. Borzyszkowski
Wznowienie w wersji poprawionej jednego z najciekawszych pomorskich wspomnień
(pierwsze wydanie w 1992 r.).
Autobiografia rzeźbiarza Edwarda Jastrzębskiego.
Jego twórczość obejmuje dzieła sakralne i ludowe. Słynie z pięknie wykonanych rzeźb ptaków.
Książka zawiera kolorowe fotografie.