

Felietony publikowane w miesięczniku "Pomerania" w latach 2013-2019
Profesor Stanisław Salmonowicz, urodzony w roku 1931, jest wybitnym historykiem prawa, absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego. związanym od kilkudziesięciu lat z uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, zaś pochodzeniem - ze wschodnimi kresami dawnej Rzeczypospolitej, zwłaszcza pograniczem inflancko-wileńskim.
Niniejszym otrzymują czytelnicy nowy tom autorstwa Profesora Salmonowicza - zbiór felietonów i esejów, które pierwotnie publikował w "Pomeranii", miesięczniku wydawanym przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, i adresował je wsposób naturalny zwłaszcza do osób zainteresowanych regionem. Szczególne miejsce w tej książce zajmuje oczywiście Gdańsk oraz szerzej - Pomorze, a historia i miasta, i regionu jest pokazana w sposób zarówno zindywidualizowany, jak i wpleciona została przez Autora w szerszą, uniwersalna refleksję o dawnej i współczesnej Europie.
skala 1 : 225 000
Jest to pozycja wykorzystywana jako pomoc szkolna do nauki języka kaszubskiego oraz przedmiotu Historia i kultura własna Kaszubów.
Książka wyjaśnia wiele z tajemnic, jakimi obrosły dzieje Łeby. Pierwszy rozdział traktuje o początkach miasta (lokalizacja miasta, rola osadników i miejscowej ludności kaszubskiej, ustrój miasta, skutki tragicznych sztormów itd.).
Nakładem Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie oraz Instytutu Kaszubskiego w Gdańsku ukazała się książka prof. Zygmunta Szultki Studia nad społeczeństwem województwa pomorskiego Prus Królewskich ze szczególnym uwzględnieniem ludności kaszubskiej (XVI-XVIII wiek). Jest to 12 numer serii wydawniczej Biblioteka Kaszubska.
Cezary Obracht-Prondzyński, Tomasz Fopke, Katarzyna Kulikowska
Współczesna kultura kaszubska jest różnorodna, obejmuje kulturę popularną (np. komiksy, powieści kryminalne, kabaret), ale i spektakle teatralne czy prace plastyczne, w tym sztukę użytkową, a przede wszystkim szeroki nurt twórczości (i odtwórczości) muzycznej.
"Twórczość kaszubska" - 16 tom z serii Biblioteki Pisarzy Kaszubskich
Byliśmy Niewinni to opowieść o przyjaźni, miłości i oddaniu, a wszystko to w obliczu dramatycznych wydarzeń u schyłku roku 1939. Gdy świat staje w płomieniach, a wszystko co znane i kochane ulega bezpowrotnej zagładzie, trzeba żyć dalej i dokonywać wyborów. Czy trójce nastoletnich bohaterów uda się w takich warunkach przetrwać ? A może wojna zniszczy wszystko o czym marzyli i o co walczyli?
Antologia utworów nagrodzonych w Ogólnopolskim Konkursie Prozatorskim im. Jana Drzeżdżona w latach 2000-2004