• -28,00 zł
  • MAGNIFICAT KASZUBÓW w Ziemi Świętej
  • MAGNIFICAT KASZUBÓW w Ziemi Świętej
  • MAGNIFICAT KASZUBÓW w Ziemi Świętej
  • MAGNIFICAT KASZUBÓW w Ziemi Świętej
  • MAGNIFICAT KASZUBÓW w Ziemi Świętej
  • MAGNIFICAT KASZUBÓW w Ziemi Świętej

MAGNIFICAT KASZUBÓW w Ziemi Świętej

40,00 zł
12,00 zł Zniżka 28,00 zł
Brutto

Album dokumentuje pielgrzymkę Kaszubów do Ziemi Świętej w dniach 10-17 marca 2013. Reportaż Dariusza Majkowskiego i napisane w języku kaszubskim homilie autorstwa
bp Wiesława Śmigla, ks. Mariana Miotka, ks. Bartłomieja Wittbrodta oddają atmosferę tamtych dni i związane z nią przeżycia.

Ilość

uwaga - egz. bez płyt

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie wspólnie z Domem Pojednania i Spotkań w Gdańsku i Franciszkańskim Biurem Pielgrzymkowym „Patron Travel” podjęło się zorganizowania dziękczynnej Pielgrzymki Kaszubów do Ziemi Świętej  w dniach 10-17 marca 2013 r. Punktem kulminacyjnym tego wydarzenia było odsłonięcie i poświęcenie tablicy z tekstem „Magnificat” w języku kaszubskim w sanktuarium Nawiedzenia św. Elżbiety w Ain Karem. To historyczne wydarzenie stało się przyczynkiem do podziękowania Pana Bogu za lata wolności i przemiany, jakie  zaszły na Kaszubach i w Ojczyźnie, a które stanowią o naszej podmiotowości.  

Pielgrzymce przewodniczył Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Wiesław Śmigiel z Pelplina, zaś honorowy patronat objęli: Jego Ekscelencja Ksiądz Abp Henryk Muszyński Prymas senior, „Prymas z Kaszub” oraz Jego  Ekscelncja Ksiądz Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź Metropolita Gdański.

Kaszubi zawsze silnie przywiązani byli i są do tradycji oraz wiary swoich ojców. Od wielu już lat przywołujemy wszyscy jakże znaczące słowa, które skierował do mieszkańców pomorskiej ziemi nasz wielki Rodak, bł. Jan Paweł II podczas homilii w Gdyni 1987 r. - „Drodzy bracia i siostry Kaszubi! Strzeżcie tych wartości i tego dziedzictwa, które stanowią o waszej tożsamości”. Jednym z elementów podkreślających wyrazistą tożsamość Kaszubów jest rodzimy język. Językiem kaszubskim mieszkańcy Pomorza posługują się nie tylko w życiu codziennym, domowym, ale również służy on do komunikowania w życiu publicznym, w mediach, a także nauczany jest w szkołach i na uniwersytetach. W swoim języku Kaszubi również się modlą prywatnie i wspólnotowo, podczas Mszy Świętych. Doczekali się kilku przekładów na język kaszubski Pisma Świętego Nowego Testamentu, Księgi Psalmów, Ewangeliarza oraz wydania w tym języku modlitewników.

Odpowiedzią na słowa bł. Jana Pawła II była historyczna już Pielgrzymka Kaszubów  do Ziemi Świętej w jubileuszowym roku 2000. Po niej miały miejsce kolejne, ale to właśnie wtedy na początku nowego tysiąclecia, umieściliśmy w kościele Pater Noster na Górze Oliwnej w Jerozolimie tablicę z tekstem Modlitwy Pańskiej w języku kaszubskim. Było to wielkie i zarazem symboliczne wydarzenie, w którym wzięło udział jednocześnie blisko pięciuset pielgrzymów z Kaszub. Od tamtej chwili tysiące kaszubskich pielgrzymów zatrzymuje się w miejscu, w którym nasz Pan nauczał modlitwy do Ojca i czyni to w języku najbliższym swojemu sercu. Tamtej, pamiętnej pielgrzymce przewodniczył Metropolita Gdański Tadeusz Gocłowski, dziś abp senior.

Biorąc pod uwagę fakt, że  Kaszubi zamieszkują obszar dwóch diecezji: Archidiecezji Gdańskiej i Diecezji Pelplińskiej, pielgrzymce tym razem przewodniczył Księdz Biskup Wiesław Śmigla z Pelplina. Biskup Wiesław wystąpił z prośbą do Kustosza Ziemi Świętej o zgodę na umieszczenie tablicy z kaszubskim tekstem ‘Magnificat” w Ain Karem, na którą otrzymał  pozytywną odpowiedź. Całemu dziełu też do końca patronował Biskup Pelpliński.Trailer filmu "Magnificat Kaszubów w Ziemi Świętej

Indeks : 271 978-83-63538-16-3

W magazynie : 14 Przedmioty

Opis:

Dodatki:
płyta CD
Format:
22 x 31cm
Język:
kaszubski, polski
Liczba stron:
126
Oprawa:
twarda
Wydawca:
Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie
Miejsce i rok wydania:
Gdańsk 2013

Specyficzne kody :

Stan: Nowy

Produkty w tej samej kategorii:

Żëcé i przigòdë Remùsa. Zwiercadło kaszëbsczé...

Unikatowe wydanie kolekcjonerskie dla miłośników prozy Aleksandra Majkowskiego. Zawiera tekst w opracowaniu prof. Jerzego Tredera, dostosowany do współczesnych zasad pisowni kaszubskiej przez prof. Marka Cybulskiego i Bogumiłę Cirocką. O oprawę graficzną zadbał Wawrzyniec Samp, wybitny rzeźbiarz i grafik związany ze Zrzeszeniem Kaszubsko-Pomorskim, ilustrator książek oraz twórca pomników i tablic

Cena 79,00 zł

Gra edukacyjna "Zapadłi zómk"

Gra nawiązuje do powieści Aleksandra Majkowskiego „Żëcé i przigòdë Remusa” oraz kaszubskiej mitologii. Głównym bohaterem powieści jest Remus, który wędruje po Kaszubach z taczką wypełnioną głównie książkami i dewocjonaliami. Jego misją jest uratowanie Królewianki , która pragnie wrócić do swojego zamku.

Cena 99,00 zł

Dwudziestolecie pomiędzy. Miniatury o Wolnym...

Mimo że okres Wolnego Miasta trwał bardzo krótko, do dziś jest żywą legendą również poza granicami Gdańska. Było to miejsce wyjątkowe, lecz na co dzień toczyło się tutaj przeciętne życie: rosły i upadały biznesy, kwitł handel, rozwijała się turystyka, ludzie szukali rozrywki w sportach czy zabawie. Emocje wzbudzało powstanie nowych obiektów, takich jak stacja radiowa, lotnisko i pierwsze centra hadlowe, oraz niezwykłe wydarzenia: przelot Grafa Zeppelina czy Światowy Kongres Esperantystów. 

Cena 46,00 zł

Promocjehttps://kaszubskaksiazka.pl/szukaj?ticats=0&s=bycio