

Swoje teksty Mateusz Bullmann publikował wcześniej w „Pomeranii” i jej dodatku „Stegna”, a jego cykle opowiadań zawsze miały swoich wiernych czytelników, którzy w jego prozie cenią autentyzm. Czytając jego opowiadania wracamy wspomnieniami do czasów dzieciństwa, gdzie siedząc z dziadkami z zapartym tchem słuchaliśmy ich historii. W takich opowieściach nie stosowano zbyt wielu środków artystycznego wyrazu, ale nie braknie tam wartkiej akcji, bohaterów z krwi i kości, przystępny język. Autor zachęca, zaprasza nas do swojego świata.
Tematyka opowiadań zebranych w cyklu „Nordowé pòwiôstczi” to życie ludzi zamieszkujących północną część Kaszub, tzw. Nordę. Znajdziemy w nich przeróżne przygody mieszkańców tych stron: ciekawe, intrygujące, często zabawne, a czasami fantastyczne przypadki, których są bohaterami. Każda z opowieści mniej lub bardziej oparta jest na wydarzeniach prawdziwych lub przynajmniej na legendach przekazywanych sobie na północy Kaszub. I tak np. opowieść o odczynianiu uroku podczas obrzędów pustej nocy to opowiadanie inspirowane gawędami opowiadanymi sobie szczególnie przy wieczornych spotkaniach w gronie rodziny czy znajomych. Natomiast opowiadanie o Kaszubie służącym na okręcie wojennym ORP Sokół w czasie drugiej wojny światowej zostało oparte na autentycznej historii tej jednostki i jej załogi. Czas akcji wydarzeń przedstawionych w opowiadaniach jest bardzo szeroki. Znajdziemy zarówno takie, które rozgrywają się w okresie wczesnego średniowiecza, jak i w wieku XIX i współcześnie. Najwięcej jest jednak tych z różnych okresów wieku XX. Bohaterowie to w większości zwykli mieszkańcy tych okolic, tacy jak rybacy, rolnicy, leśnicy, pracownicy różnych zawodów. Znajdziemy wśród nich jednak również takie postacie jak kapitanów okrętów wojennych, rycerzy czy szlachciców. W tym także postacie historyczne.
„Nordowé pòwiôstczi” to ponad trzydzieści tekstów w których czytelnik znajdzie też obraz ludzkich zachowań, zwyczajów, obrzędów charakterystycznych dla północnego regionu Kaszub. Zawarte zostały w nich także m. in opisy elementów tradycji rybackich, rolniczych, marynarskich czy np. tradycji pracy z końmi.
Prostokątna naklejka z Gryfem i napisem Kaszëbë.
Ciekawy akcent promujący Kaszuby.
Të mie do piesnie pòkórny nie wòłôj…
Skaszëbia Ida Czajinô ë Janusz Mamelsczi
Wojciech Kiedrowski (1937-2011). Działalność wydawnicza: Kara Remusa, Arkun i Oficyna Czëc - publikacja dotycząca działacza kaszubsko-pomorskiego, wieloletniego redaktora naczelnego miesięcznika "Pomerania" i wydawcy - Wojciecha Kiedrowskiego. Książka ukazała się w dziesiątą rocznicę śmierci Wojciecha Kiedrowskiego. Spora część publikacji zawiera wystąpienie Andrzeja Buslera wygłoszone podczas konferencji naukowej Oficyny wydawnicze Kaszub. Działalność i znaczenie, która odbyła się w grudniu 2019 roku w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Jest to pierwsze opracowanie dotyczące bogatej działalności wydawniczej Wojciecha Kiedrowskiego.
Piętnastoletni chłopiec spędza osiem miesięcy w Jastarni na Helu, gdzie mieszka w chacie rybaka i ściśle współżyje z jego rodziną. Książka budzi zainteresowanie morzem i jego ludnością. Zaznajamia z twardymi warunkami życia i pracy rybaków, uczy dla niej szacunku. Praca i zrozumienie życia innych ludzi występują jako czynniki kształcące moralną i fizyczną stronę jednostki.
"Mowa milczenia" to powieść o losach Kaszub i Kaszubów, na podstawie historii jednej z mieszkanek Sierakowic, Jadwigi Piepiórki.
literatura obyczajowa, romans
Antologiô pòwiôstków nôdgrodzonëch w Òglowòpòlsczim Kònkùrsu Prozatorsczim miona Jana Drzéżdżóna w latach 1996 - 2000, wybrał Stanisław Janke, Jerzy Treder (2001). Książka zawiera nagrodzone opowiadania z pięciu edycji konkusu im. J.Drzeżdżona. Tematyka opowiadań bardzo zróżnicowana. Przeznaczona dla uczniów szkół ponadpodstawowych i starszych. Pisownia uwspółcześniona.
Opracowana przez Aleksandrę i Dariusza Majkowskich historia małego Remusa i jego przygód.