

Swoje teksty Mateusz Bullmann publikował wcześniej w „Pomeranii” i jej dodatku „Stegna”, a jego cykle opowiadań zawsze miały swoich wiernych czytelników, którzy w jego prozie cenią autentyzm. Czytając jego opowiadania wracamy wspomnieniami do czasów dzieciństwa, gdzie siedząc z dziadkami z zapartym tchem słuchaliśmy ich historii. W takich opowieściach nie stosowano zbyt wielu środków artystycznego wyrazu, ale nie braknie tam wartkiej akcji, bohaterów z krwi i kości, przystępny język. Autor zachęca, zaprasza nas do swojego świata.
Tematyka opowiadań zebranych w cyklu „Nordowé pòwiôstczi” to życie ludzi zamieszkujących północną część Kaszub, tzw. Nordę. Znajdziemy w nich przeróżne przygody mieszkańców tych stron: ciekawe, intrygujące, często zabawne, a czasami fantastyczne przypadki, których są bohaterami. Każda z opowieści mniej lub bardziej oparta jest na wydarzeniach prawdziwych lub przynajmniej na legendach przekazywanych sobie na północy Kaszub. I tak np. opowieść o odczynianiu uroku podczas obrzędów pustej nocy to opowiadanie inspirowane gawędami opowiadanymi sobie szczególnie przy wieczornych spotkaniach w gronie rodziny czy znajomych. Natomiast opowiadanie o Kaszubie służącym na okręcie wojennym ORP Sokół w czasie drugiej wojny światowej zostało oparte na autentycznej historii tej jednostki i jej załogi. Czas akcji wydarzeń przedstawionych w opowiadaniach jest bardzo szeroki. Znajdziemy zarówno takie, które rozgrywają się w okresie wczesnego średniowiecza, jak i w wieku XIX i współcześnie. Najwięcej jest jednak tych z różnych okresów wieku XX. Bohaterowie to w większości zwykli mieszkańcy tych okolic, tacy jak rybacy, rolnicy, leśnicy, pracownicy różnych zawodów. Znajdziemy wśród nich jednak również takie postacie jak kapitanów okrętów wojennych, rycerzy czy szlachciców. W tym także postacie historyczne.
„Nordowé pòwiôstczi” to ponad trzydzieści tekstów w których czytelnik znajdzie też obraz ludzkich zachowań, zwyczajów, obrzędów charakterystycznych dla północnego regionu Kaszub. Zawarte zostały w nich także m. in opisy elementów tradycji rybackich, rolniczych, marynarskich czy np. tradycji pracy z końmi.
Oddajemy do rąk użytkowników książkę pomocniczą do nauki języka kaszubskiego na II i III etapie nauczania. Jej struktura jest tak pomyślana, by wspierać przede wszystkim kształcenie komunikacyjne, co w dobie nacisku na odchodzenie od nauczania języka metodą gramatyczną zdaje się być dobrym sposobem na rozwijanie kompetencji językowych uczniów. Dzięki zastosowaniu metody wprowadzania treści językowych na bazie popularnych bloków tematycznych dajemy użytkownikom możliwość bogacenia zasobów leksykalnych w określonych obszarach z jednoczesnym umożliwieniem doskonalenia wszystkich sprawności językowych, tj. rozumienia, mówienia, czytania i pisania.
Zarys etnografii Kaszub to uwspółcześnione wydanie dwóch ważnych prac przedwojennych etnografów – Friedricha Lorentza i Adama Fischera, które opublikowane zostały w 1934 roku przez Instytut Bałtycki z Poznania w pracy zbiorowej Kaszubi. Kultura ludowa i język.
5Autorami publikacji Historia Kaszubów na jeden wieczór są: Michał Hinc, Adam Lubocki oraz Mateusz Szuba – pracownicy wejherowskiego Muzeum.
Historia Bronka Kąkola, nurka z kaszubskiej rodziny, i jego pracy w Biurze Odbudowy Portów.
Tytuł oryginału: "Kąkol i Kalina"
3"Życie i przygody Remusa" to arcydzieło literatury kaszubskiej.
Kaszubski raptularz to tomik recenzji, esejów i artykułów złożony w całość dzięki porządkowi gatunkowemu omawianych utworów i zjawisk.
"Mowa milczenia" to powieść o losach Kaszub i Kaszubów, na podstawie historii jednej z mieszkanek Sierakowic, Jadwigi Piepiórki.
literatura obyczajowa, romans