

Swoje teksty Mateusz Bullmann publikował wcześniej w „Pomeranii” i jej dodatku „Stegna”, a jego cykle opowiadań zawsze miały swoich wiernych czytelników, którzy w jego prozie cenią autentyzm. Czytając jego opowiadania wracamy wspomnieniami do czasów dzieciństwa, gdzie siedząc z dziadkami z zapartym tchem słuchaliśmy ich historii. W takich opowieściach nie stosowano zbyt wielu środków artystycznego wyrazu, ale nie braknie tam wartkiej akcji, bohaterów z krwi i kości, przystępny język. Autor zachęca, zaprasza nas do swojego świata.
Tematyka opowiadań zebranych w cyklu „Nordowé pòwiôstczi” to życie ludzi zamieszkujących północną część Kaszub, tzw. Nordę. Znajdziemy w nich przeróżne przygody mieszkańców tych stron: ciekawe, intrygujące, często zabawne, a czasami fantastyczne przypadki, których są bohaterami. Każda z opowieści mniej lub bardziej oparta jest na wydarzeniach prawdziwych lub przynajmniej na legendach przekazywanych sobie na północy Kaszub. I tak np. opowieść o odczynianiu uroku podczas obrzędów pustej nocy to opowiadanie inspirowane gawędami opowiadanymi sobie szczególnie przy wieczornych spotkaniach w gronie rodziny czy znajomych. Natomiast opowiadanie o Kaszubie służącym na okręcie wojennym ORP Sokół w czasie drugiej wojny światowej zostało oparte na autentycznej historii tej jednostki i jej załogi. Czas akcji wydarzeń przedstawionych w opowiadaniach jest bardzo szeroki. Znajdziemy zarówno takie, które rozgrywają się w okresie wczesnego średniowiecza, jak i w wieku XIX i współcześnie. Najwięcej jest jednak tych z różnych okresów wieku XX. Bohaterowie to w większości zwykli mieszkańcy tych okolic, tacy jak rybacy, rolnicy, leśnicy, pracownicy różnych zawodów. Znajdziemy wśród nich jednak również takie postacie jak kapitanów okrętów wojennych, rycerzy czy szlachciców. W tym także postacie historyczne.
„Nordowé pòwiôstczi” to ponad trzydzieści tekstów w których czytelnik znajdzie też obraz ludzkich zachowań, zwyczajów, obrzędów charakterystycznych dla północnego regionu Kaszub. Zawarte zostały w nich także m. in opisy elementów tradycji rybackich, rolniczych, marynarskich czy np. tradycji pracy z końmi.
Zbiór zawiera 24 utwory kaszubskie i został wydany z okazji 35-lecia Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Sierakowice”. Prezentowana w nowym zbiorze twórczość muzyczno-literacka Witolda Tredera stanowi pomost między tradycyjnym, ludowym pojmowaniem muzyki kaszubskiej a współczesnym ujęciem muzyki regionalnej
Të mie do piesnie pòkórny nie wòłôj…
Skaszëbia Ida Czajinô ë Janusz Mamelsczi
Wstęp, katalog i redakcja edycji Anna Kwaśniewska.
II wydanie modlitewnika kaszubskiego. Przekładu tekstów dokonali Eugeniusz Gołąbek i Eugeniusz Pryczkowski. Oprócz modlitw, książeczka zawiera m.in. fragment homilii, którą wygłosił Jan Paweł II w Gdyni w 1987r. Prosił wówczas Kaszubów, by strzegli "tych wartości i tego dziedzictwa", które stanowią ich tożsamość.
"Kociewskie Gadki Rozaliji", to zbiór felietonów napisanych w gwarze kociewskiej. Praca powstała w oparciu o teksty, które publikowane były wcześniej w lokalnych periodykach: m.in. w "Pomeranii" czy starogardzkiej "Gazecie Kociewskiej".
XIII tom serii Biblioteka Pisarzy Kaszubskich
Antologiô dokôzów nôdgrodzonëch w XVI Òglowòpòlsczim Kònkùrsu m. Jana Drzéżdżóna w rokù 2015
Sylwa kaszubskie to formy różnorodne, otwarte, nieco zaczepne... Napisane zostały głównie po to, aby zanotować wydarzenia kultury i wstępnie je ocenić. Sylwa mają również inspirować na przyszłość. Ta książka to zapis jednego z etapów drogi, która ciągle się rozwija...