Nordowé pòwiôstczi (Północne opowiastki)

28,00 zł
Brutto Cena nie uległa zmianie

Swoje teksty Mateusz Bullmann publikował wcześniej w „Pomeranii” i jej dodatku „Stegna”, a jego cykle opowiadań zawsze miały swoich wiernych czytelników, którzy w jego prozie cenią autentyzm. Czytając jego opowiadania wracamy wspomnieniami do czasów dzieciństwa, gdzie siedząc z dziadkami z zapartym tchem słuchaliśmy ich historii. W takich opowieściach nie stosowano zbyt wielu środków artystycznego wyrazu, ale nie braknie tam wartkiej akcji, bohaterów z krwi i kości, przystępny język. Autor zachęca, zaprasza nas do swojego świata.

Ilość

Tematyka opowiadań zebranych w cyklu „Nordowé pòwiôstczi” to życie ludzi zamieszkujących północną część Kaszub, tzw. Nordę. Znajdziemy w nich przeróżne przygody mieszkańców tych stron: ciekawe, intrygujące, często zabawne, a czasami fantastyczne przypadki, których są bohaterami. Każda z opowieści mniej lub bardziej oparta jest na wydarzeniach prawdziwych lub przynajmniej na legendach przekazywanych sobie na północy Kaszub. I tak np. opowieść o odczynianiu uroku podczas obrzędów pustej nocy to opowiadanie inspirowane gawędami opowiadanymi sobie szczególnie przy wieczornych spotkaniach w gronie rodziny czy znajomych. Natomiast opowiadanie o Kaszubie służącym na okręcie wojennym ORP Sokół w czasie drugiej wojny światowej zostało oparte na autentycznej historii tej jednostki i jej załogi. Czas akcji wydarzeń przedstawionych w opowiadaniach jest bardzo szeroki. Znajdziemy zarówno takie, które rozgrywają się w okresie wczesnego średniowiecza, jak i w wieku XIX i współcześnie. Najwięcej jest jednak tych z różnych okresów wieku XX. Bohaterowie to w większości zwykli mieszkańcy tych okolic, tacy jak rybacy, rolnicy, leśnicy, pracownicy różnych zawodów. Znajdziemy wśród nich jednak również takie postacie jak kapitanów okrętów wojennych, rycerzy czy szlachciców. W tym także postacie historyczne.

„Nordowé pòwiôstczi” to ponad trzydzieści tekstów w których czytelnik znajdzie też obraz ludzkich zachowań, zwyczajów, obrzędów charakterystycznych dla północnego regionu Kaszub. Zawarte zostały w nich także m. in opisy elementów tradycji rybackich, rolniczych, marynarskich czy np. tradycji pracy z końmi.

Indeks : 978-83-66820-16-6

Opis:

Format:
15x21cm
Język:
kaszubski
Liczba stron:
176
Oprawa:
miękka
Wydawca:
Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie
Miejsce i rok wydania:
Gdańsk 2021

Specyficzne kody :

Zobacz także

Produkty w tej samej kategorii:

Gadki Rozaliji. Felietony zebrane

"Kociewskie Gadki Rozaliji", to zbiór felietonów napisanych w gwarze kociewskiej. Praca powstała w oparciu o teksty, które publikowane były wcześniej w lokalnych periodykach: m.in. w "Pomeranii" czy starogardzkiej "Gazecie Kociewskiej".

Cena 20,00 zł

Sylwa kaszubskie

Sylwa kaszubskie to formy różnorodne, otwarte, nieco zaczepne... Napisane zostały głównie po to, aby zanotować wydarzenia kultury i wstępnie je ocenić. Sylwa mają również inspirować na przyszłość. Ta książka to zapis jednego z etapów drogi, która ciągle się rozwija...

Cena 30,00 zł

Promocje

244x316reklama kaszubska ksiazka mala (3).png

https://kaszubskaksiazka.pl/szukaj?ticats=0&s=bycio