Zbiór religijnych pieśni kaszubskich, wykorzystywanych w Liturgii Eucharystycznej, podczas pielgrzymek czy spotkań o charakterze religijnym. Ułożony według roku kościelnego. Zawiera modlitwy w jezyku kaszubskim i ponad 100 pieśni.
Muzyka
Pusta noc to niezwykły i wciąż żywy na Kaszubach obyczaj. Dotyczy on ostatniej nocy przed pogrzebem zmarłej osoby, kiedy to ludzie gromadzą się w domu nieboszczyka, aby odmówić tam różaniec. Po odmówieniu modlitwy zgromadzeni jednak nie odchodzą do swoich domów. Pozostają w domu żałoby, aby do rana śpiewać pieśni pustonocne.
Kaszëbsczé nótë na akòrdión w opracowaniu Pawła A. Nowaka zbiera repertuar wykonywany podczas kolejnych prób bicia rekordu Polski w jednoczesnej grze na akordeonach. Aranżacje przeznaczone są dla amatorów i adeptów gry na akordeonie.
Pomorskie Betlejem
Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie wydało wspólnie z Radiem Gdańsk płytę „Pomorskie Betlejem” z kolędami kaszubskimi Weroniki Korthals, zespołu Sierakowice i Janusza Świątkowskiego. Prezentowane na tej płycie utwory, stanowiące bogactwo twórczości ludowej województwa pomorskiego świadczy o przywiązaniu mieszkańców Pomorza do rodzimych tradycji, które służą wzmacnianiu tożsamości kulturowej tego regionu.
Patronat honorowy objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wojewoda pomorski Dariusz Drelich.
Publikacja ma według zamierzenia jej autorów i pomysłodawców – służyć jako materiał pomocniczy w nauce języka kaszubskiego, jedynego takiego w Polsce, który posiada ustawowy status języka regionalnego. Śpiewnik „Zamalënił sã mak” zawiera 20 piosenek w języku kaszubskim, ułożonych alfabetycznie według tytułów, dla dzieci od wieku wczesnoszkolnego aż po ostatnie klasy szkoły podstawowej.
Dzięki staraniom Stowarzyszenia DISCANTUS w Gowidlinie, nakładem wydawnictwa muzycznego ARS Sonora ukazała się płyta zatytułowana – W céni Bòżëch skrzidłów – psalmy.
Dzięki staraniom Stowarzyszenia DISCANTUS w Gowidlinie i Akademii Muzycznej w Gdańsku, nakładem wydawnictwa muzycznego ARS Sonora ukazała się płyta zatytułowana – TE DEUM. Chwałã przëjim òd nas.
Pisanie tekstów było zawsze domeną autora śpiewnika. Z kolei najwięcej melodii napisał najbardziej utytułowany Jerzy Stachurski. Później duet ten dopełnił Tomasz Fopke. Ci dwaj kompozytorzy piszą także teksty. Po kilku latach dołączyli inni, w tym Tadeusz Korthals, który obecnie komponuje bardzo dużo utworów kaszubskich. W śpiewniku są także kompozycje Tadeusza Dargacza, Wacława Kirkowskiego i Jerzego Łyska.
Pusta noc to niezwykły i wciąż żywy na Kaszubach obyczaj. Dotyczy on ostatniej nocy przed pogrzebem zmarłej osoby, kiedy to ludzie gromadzą się w domu nieboszczyka, aby odmówić tam różaniec. Po odmówieniu modlitwy zgromadzeni jednak nie odchodzą do swoich domów. Pozostają w domu żałoby, aby do rana śpiewać pieśni pustonocne.
Kaszubską Kapelę Rodzinną BAS tworzą trzy pokolenia: Teresa i Henryk Klasowie, ich córka Lucyna Czaja, synowie Leszek, Piotr i Łukasz oraz wnuki: Paweł i Małgosia Czajowie oraz Igor i Wiktor Klasowie (synowie Leszka).
Zespół Pieśni i Tańca „Frantówka” wraz Kapelą Kociewsko-Kaszubskiej Orkiestra Dęta „Torpeda” nagrał płytę Frantówka, na którą składają się popularne pieśni i przyśpiewki z Kaszub i Kociewia.
Na płytę składają się „pieśni powszechne” o tematyce zalotnej, miłosnej, często objawiające poczucie humoru Kaszubów. Oprócz repertuaru żartobliwego, słuchacz odnajdzie także nostalgiczne, przepełnione tęsknotą pieśni rybaków morskich.
Made in Kaszëbë to najnowsza płyta wokalistki, kompozytorki i autorki tekstów w języku kaszubskim oraz polskim.
Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Kartuzach działa już prawie siedem dekad. Na jego dokonania składa się praca kilkuset osób, które angażują przede wszystkim swoje prywatne zasoby (czas, energię, talenty, pieniądze) przyczyniły się do wszechstronnego rozwoju tej części Kaszub. Na przestrzeni lat byli wśród nich ludzie różnych profesji, jak chociażby nauczyciele, lekarze, urzędnicy, przedsiębiorcy, rolnicy, rzemieślnicy. Nie pozostając obojętnymi na los otoczenia, w którym żyli wszyscy oni zjednoczyli się wokół idei kaszubskiego ruchu regionalnego, na gruncie kartuskim szczególnie często odwołującego się do tradycji związanych z liderem młodokaszubów Aleksandrem Majkowskim.
Kazimierz Formela
Anna Rocławska-Musiałczyk
Kaszubskie Stabat Mater
- Matczi serce -
do słów br. Zbigniewa Joskowskiego OMFConv.
Kaszubskie Stabat Mater - Matczi serce - utwór skomponowany został przez pomorską kompozytorkę - Annę Rocławską-Musiałczyk, na zamówienie Chóru Kameralnego Discantus w Gowidlinie. Dzieło powstało do tekstu w języku kaszubskim franciszkanina br. Zbigniewa Joskowskiego, inspirowanego średniowieczną sekwencją Jacopone da Todi - Stabat Mater dolorosa.
„Na Kaszëbach” to najnowszy projekt akordeonisty Pawła Nowaka, który wraz z formacją Almost Jazz Group na warsztat wziął doskonale znane kaszubskie melodie ludowe.
Obszerna publikacja zawierająca zbiór wspomnień i zdjęć członków zespołu na temat wieloletniej działalności Kaszubskiego Zespołu Folklorystycznego "Krëbanie" z miasta Brusy na Kaszubach
Płyta pieśni i piosenek religijnych Kaszubskiego Zespołu Regionalnego "Levino" - Kaszëbskô Królëwo. Zawarto na niej 28 utworów w języku kaszubskim i polskim.
Płyta Kaszubskiego Zespołu Regionalnego "Levino" - Pòmòranijô. Zawarto na niej 21 utwory w języku kaszubskim.
(płyta CD) Świetna pomoc w nauczaniu języka kaszubskiego, 16 piosenek w języku kaszubskim dla dzieci i młodzieży. W realizacji płyty udział wzięli uczniowie, absolwenci i pedagodzy Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Fryderyka Chopina w Wejherowie.