• Knôpi za mną póczi jesz jem panną
  • Knôpi za mną póczi jesz jem panną
  • Knôpi za mną póczi jesz jem panną
  • Knôpi za mną póczi jesz jem panną
  • Knôpi za mną póczi jesz jem panną

Knôpi za mną póczi jesz jem panną (Chłopcy za mną póki jestem panną)

30,00 zł
Brutto

Na płytę składają się „pieśni powszechne” o tematyce zalotnej, miłosnej, często objawiające poczucie humoru Kaszubów. Oprócz repertuaru żartobliwego, słuchacz odnajdzie także nostalgiczne, przepełnione tęsknotą pieśni rybaków morskich.

Ilość

 

Oddajemy w Państwa ręce nowe wydawnictwo płytowe, zatytułowane „Knôpi za mną póczi jesz jem panną – pieśni z Kaszub”. Tytuł nieprzypadkowy, wskazujący na charakter niniejszej publikacji. Na płytę bowiem w głównej mierze złożyły się „pieśni powszechne”
o tematyce zalotnej, miłosnej, często objawiające poczucie humoru Kaszubów. Oprócz repertuaru żartobliwego, słuchacz odnajdzie także nostalgiczne, przepełnione tęsknotą pieśni rybaków morskich. Punktem wyjścia dla kompozytora – Marka Raczyńskiego /ur.1982 r./ był zbiór „Pieśni z Kaszub” Władysława Kiersteina i Leona Roppla, wydany w  1958 roku. Niektóre zawarte na płycie utwory w naszym wykonaniu poprzedzone zostały pieśniami zaśpiewanymi przez Kaszubów urodzonych u progu ubiegłego wieku. Materiały te zarejestrowane zostały tuż po II wojnie światowej, obecnie znajdują się w Zbiorach Fonograficznych Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Żywimy nadzieję, że nasza skromna „dźwiękowa publikacja” choć w małym stopniu okaże się spełnieniem testamentu, który wyrażony został w przedmowie autorów śpiewnika  Pieśni z Kaszub: „Pragnęlibyśmy, ażeby śpiewnik rozbudził zamiłowanie do pieśni kaszubskiego ludu (…). Jeżeli udałoby się nam wpłynąć na (…) wzbudzenie twórczości ludowej i artystycznej, to spełni się wspólne nasze życzenie wydźwignięcia tutejszego folkloru i wciągnięcia go w orbitę ogólnokrajowych zainteresowań”.

Sławomir Bronk, ze Słowa Wstępnego

 

Przykładowe utwory z płyty:

Rëbôczczi

Pò robòce tuńc

 

 

Indeks : 382

Opis:

Format:
14 x 12,5
Język:
kaszubski
Miejsce i rok wydania:
Gdańsk 2013

Specyficzne kody :

Stan: Nowy

Zobacz także

Produkty w tej samej kategorii:

We dwa kònie

Kaszubskie piosenki kabaretowe w wykonaniu duetu- absolwentów gdańskiej Akademii Muzycznej: Tomasz Fopke - baryton i Ryszard Borysionek - akordeon.

Cena 20,00 zł

Chëcz Dërnosc

Płyta „Dërnosc” to energetyczna rockowa muzyka plus odważne i zaangażowane teksty autorstwa luzinianina Adama Hebla, śpiewane po kaszubsku przez charyzmatycznego wokalistę Piotra Kapczyńskiego. 

Cena 35,00 zł

Promocjehttps://kaszubskaksiazka.pl/szukaj?ticats=0&s=bycio