

Na płytę składają się „pieśni powszechne” o tematyce zalotnej, miłosnej, często objawiające poczucie humoru Kaszubów. Oprócz repertuaru żartobliwego, słuchacz odnajdzie także nostalgiczne, przepełnione tęsknotą pieśni rybaków morskich.
Oddajemy w Państwa ręce nowe wydawnictwo płytowe, zatytułowane „Knôpi za mną póczi jesz jem panną – pieśni z Kaszub”. Tytuł nieprzypadkowy, wskazujący na charakter niniejszej publikacji. Na płytę bowiem w głównej mierze złożyły się „pieśni powszechne”
o tematyce zalotnej, miłosnej, często objawiające poczucie humoru Kaszubów. Oprócz repertuaru żartobliwego, słuchacz odnajdzie także nostalgiczne, przepełnione tęsknotą pieśni rybaków morskich. Punktem wyjścia dla kompozytora – Marka Raczyńskiego /ur.1982 r./ był zbiór „Pieśni z Kaszub” Władysława Kiersteina i Leona Roppla, wydany w 1958 roku. Niektóre zawarte na płycie utwory w naszym wykonaniu poprzedzone zostały pieśniami zaśpiewanymi przez Kaszubów urodzonych u progu ubiegłego wieku. Materiały te zarejestrowane zostały tuż po II wojnie światowej, obecnie znajdują się w Zbiorach Fonograficznych Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Żywimy nadzieję, że nasza skromna „dźwiękowa publikacja” choć w małym stopniu okaże się spełnieniem testamentu, który wyrażony został w przedmowie autorów śpiewnika Pieśni z Kaszub: „Pragnęlibyśmy, ażeby śpiewnik rozbudził zamiłowanie do pieśni kaszubskiego ludu (…). Jeżeli udałoby się nam wpłynąć na (…) wzbudzenie twórczości ludowej i artystycznej, to spełni się wspólne nasze życzenie wydźwignięcia tutejszego folkloru i wciągnięcia go w orbitę ogólnokrajowych zainteresowań”.
Sławomir Bronk, ze Słowa Wstępnego
Przykładowe utwory z płyty:
Flaga samochodowa z gryfem kaszubskim na żółtym tle. Montowana na bocznych szybach odsuwanych. Wyjątkowo mocny maszt.
Rozmiar flagi 45x30cm, wysokość masztu 45cm.
Pielgrzymka łodziowa rybaków na odpust Świętych Apostołów Piotra i Pawła ma już wielowiekową tradycję. Niegdyś w ten sposób mieszkańcy Półwyspu Helskiego zdążali do kościoła. Od 33 lat pielgrzymka przez Zatokę Pucką wpisała się na stałe w kalendarz kościelny na ziemi puckiej.
Śpiewnik na dwustu stronach ujmuje prawie tyleż pieśni na wszelkie okazje wraz z zapisem nutowym, nad którego poprawnością czuwał Jerzy Stachurski.
Muzyka jazzowa po kaszubsku w wykonaniu artystów ze Szczecina