Knôpi za mną póczi jesz jem panną

Na płytę składają się „pieśni powszechne” o tematyce zalotnej, miłosnej, często objawiające poczucie humoru Kaszubów. Oprócz repertuaru żartobliwego, słuchacz odnajdzie także nostalgiczne, przepełnione tęsknotą pieśni rybaków morskich. 

Status: dostępny Cena: 30,00 zł

Należy dodać 1 jako minimalna ilość do zakupu tego produktu. Stan: Ostatnie egzemplarze!

  • Kod:382
  • Język: kaszubski
  • Format: 14 x 12,5
  • Miejsce i rok wydania: Gdańsk 2013
Więcej informacji

 

Oddajemy w Państwa ręce nowe wydawnictwo płytowe, zatytułowane „Knôpi za mną póczi jesz jem panną – pieśni z Kaszub”. Tytuł nieprzypadkowy, wskazujący na charakter niniejszej publikacji. Na płytę bowiem w głównej mierze złożyły się „pieśni powszechne”
o tematyce zalotnej, miłosnej, często objawiające poczucie humoru Kaszubów. Oprócz repertuaru żartobliwego, słuchacz odnajdzie także nostalgiczne, przepełnione tęsknotą pieśni rybaków morskich. Punktem wyjścia dla kompozytora – Marka Raczyńskiego /ur.1982 r./ był zbiór „Pieśni z Kaszub” Władysława Kiersteina i Leona Roppla, wydany w  1958 roku. Niektóre zawarte na płycie utwory w naszym wykonaniu poprzedzone zostały pieśniami zaśpiewanymi przez Kaszubów urodzonych u progu ubiegłego wieku. Materiały te zarejestrowane zostały tuż po II wojnie światowej, obecnie znajdują się w Zbiorach Fonograficznych Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Żywimy nadzieję, że nasza skromna „dźwiękowa publikacja” choć w małym stopniu okaże się spełnieniem testamentu, który wyrażony został w przedmowie autorów śpiewnika  Pieśni z Kaszub: „Pragnęlibyśmy, ażeby śpiewnik rozbudził zamiłowanie do pieśni kaszubskiego ludu (…). Jeżeli udałoby się nam wpłynąć na (…) wzbudzenie twórczości ludowej i artystycznej, to spełni się wspólne nasze życzenie wydźwignięcia tutejszego folkloru i wciągnięcia go w orbitę ogólnokrajowych zainteresowań”.

Sławomir Bronk, ze Słowa Wstępnego 

Przykładowe utwory z płyty:

Rëbôczczi 

Pò robòce tuńc 

 

 

Inne w tej samej kategorii
Klienci, którzy kupili ten produkt, kupili również: