• Knôpi za mną póczi jesz jem panną
  • Knôpi za mną póczi jesz jem panną
  • Knôpi za mną póczi jesz jem panną
  • Knôpi za mną póczi jesz jem panną
  • Knôpi za mną póczi jesz jem panną

Knôpi za mną póczi jesz jem panną (Chłopcy za mną póki jestem panną)

24,39 zł
Cena nie uległa zmianie

Na płytę składają się „pieśni powszechne” o tematyce zalotnej, miłosnej, często objawiające poczucie humoru Kaszubów. Oprócz repertuaru żartobliwego, słuchacz odnajdzie także nostalgiczne, przepełnione tęsknotą pieśni rybaków morskich.

Ilość

 

Oddajemy w Państwa ręce nowe wydawnictwo płytowe, zatytułowane „Knôpi za mną póczi jesz jem panną – pieśni z Kaszub”. Tytuł nieprzypadkowy, wskazujący na charakter niniejszej publikacji. Na płytę bowiem w głównej mierze złożyły się „pieśni powszechne”
o tematyce zalotnej, miłosnej, często objawiające poczucie humoru Kaszubów. Oprócz repertuaru żartobliwego, słuchacz odnajdzie także nostalgiczne, przepełnione tęsknotą pieśni rybaków morskich. Punktem wyjścia dla kompozytora – Marka Raczyńskiego /ur.1982 r./ był zbiór „Pieśni z Kaszub” Władysława Kiersteina i Leona Roppla, wydany w  1958 roku. Niektóre zawarte na płycie utwory w naszym wykonaniu poprzedzone zostały pieśniami zaśpiewanymi przez Kaszubów urodzonych u progu ubiegłego wieku. Materiały te zarejestrowane zostały tuż po II wojnie światowej, obecnie znajdują się w Zbiorach Fonograficznych Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Żywimy nadzieję, że nasza skromna „dźwiękowa publikacja” choć w małym stopniu okaże się spełnieniem testamentu, który wyrażony został w przedmowie autorów śpiewnika  Pieśni z Kaszub: „Pragnęlibyśmy, ażeby śpiewnik rozbudził zamiłowanie do pieśni kaszubskiego ludu (…). Jeżeli udałoby się nam wpłynąć na (…) wzbudzenie twórczości ludowej i artystycznej, to spełni się wspólne nasze życzenie wydźwignięcia tutejszego folkloru i wciągnięcia go w orbitę ogólnokrajowych zainteresowań”.

Sławomir Bronk, ze Słowa Wstępnego

 

Przykładowe utwory z płyty:

Rëbôczczi

Pò robòce tuńc

 

 

Indeks : 382

Opis:

Format:
14 x 12,5
Język:
kaszubski
Miejsce i rok wydania:
Gdańsk 2013

Specyficzne kody :

Stan: Nowy

Zobacz także

Produkty w tej samej kategorii:

Felix Cassubia! Najpiękniejsze kolędy kaszubskie

To wyjątkowa płyta z książką zawierającą teksty, na której zgromadziliśmy piętnaście najpiękniejszych i najcenniejszych dla historii regionu kolęd, zaaranżowanych, zagranych oraz zaśpiewanych po kaszubsku (w tym kolęda kociewska) przez Chór Instytutu Muzyki Akademii Pomorskiej

Cena 24,39 zł

Promocje

244x316reklama kaszubska ksiazka mala_2.png

https://kaszubskaksiazka.pl/szukaj?ticats=0&s=bycio