

Na płytę składają się „pieśni powszechne” o tematyce zalotnej, miłosnej, często objawiające poczucie humoru Kaszubów. Oprócz repertuaru żartobliwego, słuchacz odnajdzie także nostalgiczne, przepełnione tęsknotą pieśni rybaków morskich.
Oddajemy w Państwa ręce nowe wydawnictwo płytowe, zatytułowane „Knôpi za mną póczi jesz jem panną – pieśni z Kaszub”. Tytuł nieprzypadkowy, wskazujący na charakter niniejszej publikacji. Na płytę bowiem w głównej mierze złożyły się „pieśni powszechne”
o tematyce zalotnej, miłosnej, często objawiające poczucie humoru Kaszubów. Oprócz repertuaru żartobliwego, słuchacz odnajdzie także nostalgiczne, przepełnione tęsknotą pieśni rybaków morskich. Punktem wyjścia dla kompozytora – Marka Raczyńskiego /ur.1982 r./ był zbiór „Pieśni z Kaszub” Władysława Kiersteina i Leona Roppla, wydany w 1958 roku. Niektóre zawarte na płycie utwory w naszym wykonaniu poprzedzone zostały pieśniami zaśpiewanymi przez Kaszubów urodzonych u progu ubiegłego wieku. Materiały te zarejestrowane zostały tuż po II wojnie światowej, obecnie znajdują się w Zbiorach Fonograficznych Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Żywimy nadzieję, że nasza skromna „dźwiękowa publikacja” choć w małym stopniu okaże się spełnieniem testamentu, który wyrażony został w przedmowie autorów śpiewnika Pieśni z Kaszub: „Pragnęlibyśmy, ażeby śpiewnik rozbudził zamiłowanie do pieśni kaszubskiego ludu (…). Jeżeli udałoby się nam wpłynąć na (…) wzbudzenie twórczości ludowej i artystycznej, to spełni się wspólne nasze życzenie wydźwignięcia tutejszego folkloru i wciągnięcia go w orbitę ogólnokrajowych zainteresowań”.
Sławomir Bronk, ze Słowa Wstępnego
Przykładowe utwory z płyty:
Flaga kaszubska swe kolory wzięła od kaszubskiego herbu – czarnego gryfa w koronie na złotym tle. Zgodnie z zasadami heraldyki przekłada się to na czarno-złotą (żółtą) flagę z dwoma jednakowymi, poziomymi pasami, gdzie barwa godła daje barwę górnej połowie, a barwa pola – połowie dolnej.
Dzięki staraniom Stowarzyszenia DISCANTUS w Gowidlinie i Akademii Muzycznej w Gdańsku, nakładem wydawnictwa muzycznego ARS Sonora ukazała się płyta zatytułowana – TE DEUM. Chwałã przëjim òd nas.
Niniejsza publikacja przedstawia wycinek z historii emigracji Pomorzan, Kaszubów, zamieszkałych na terenach dzisiejszego województwa pomorskiego i północnej części województwa kujawsko-pomorskiego, którzy w drugiej połowie XIX wieku wyruszyli do odległej Brazylii. Osiedlali się w różnych regionach tego największego pod względem powierzchni i liczby mieszkańców państwa Ameryki Południowej, najczęściej wybierając stany południowe: Paranę, Santa Catarinę i Rio Grande do Sul.
Teczka zawiera 20 barwnych plansz formatu A3 oraz 20 odpowiednich matryc czarno-białych do kopiowania na płótno. Każda zawiera numerację kolorów użytych nici wg producentów oraz praktyczne rady dotyczące techniki haftowania i przenoszenia wzoru na płótno. Całość jest zafoliowana.
Książka zawiera historię Żeńskiej (później Młodzieżowej) Orkiestry Dętej "Begama", działającej przy Powiatowym Zespole Szkół nr 1 w Kościerzynie, opowiedzianą przez jej założyciela i wieloletniego dyrygenta Antoniego Wenckiego oraz poprzez wspomnienia instrumentalistek, z zarysem podstawowej wiedzy o muzyce, na tle wydarzeń w mieście, regionie i kraju, poczynając od 1976 roku.
Płyta „Dërnosc” to energetyczna rockowa muzyka plus odważne i zaangażowane teksty autorstwa luzinianina Adama Hebla, śpiewane po kaszubsku przez charyzmatycznego wokalistę Piotra Kapczyńskiego.
Czwarty z kolei krążek zespołu Fucus. Zgodnie z zapowiedzią członków zespołu, najnowszy krążek jest poszerzeniem inspiracji muzycznych - od Irlandii po Bałkany, co zapewni muzyce jeszcze większą uniwersalność oraz żywiołowość.