

Na płytę składają się „pieśni powszechne” o tematyce zalotnej, miłosnej, często objawiające poczucie humoru Kaszubów. Oprócz repertuaru żartobliwego, słuchacz odnajdzie także nostalgiczne, przepełnione tęsknotą pieśni rybaków morskich.
Oddajemy w Państwa ręce nowe wydawnictwo płytowe, zatytułowane „Knôpi za mną póczi jesz jem panną – pieśni z Kaszub”. Tytuł nieprzypadkowy, wskazujący na charakter niniejszej publikacji. Na płytę bowiem w głównej mierze złożyły się „pieśni powszechne”
o tematyce zalotnej, miłosnej, często objawiające poczucie humoru Kaszubów. Oprócz repertuaru żartobliwego, słuchacz odnajdzie także nostalgiczne, przepełnione tęsknotą pieśni rybaków morskich. Punktem wyjścia dla kompozytora – Marka Raczyńskiego /ur.1982 r./ był zbiór „Pieśni z Kaszub” Władysława Kiersteina i Leona Roppla, wydany w 1958 roku. Niektóre zawarte na płycie utwory w naszym wykonaniu poprzedzone zostały pieśniami zaśpiewanymi przez Kaszubów urodzonych u progu ubiegłego wieku. Materiały te zarejestrowane zostały tuż po II wojnie światowej, obecnie znajdują się w Zbiorach Fonograficznych Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Żywimy nadzieję, że nasza skromna „dźwiękowa publikacja” choć w małym stopniu okaże się spełnieniem testamentu, który wyrażony został w przedmowie autorów śpiewnika Pieśni z Kaszub: „Pragnęlibyśmy, ażeby śpiewnik rozbudził zamiłowanie do pieśni kaszubskiego ludu (…). Jeżeli udałoby się nam wpłynąć na (…) wzbudzenie twórczości ludowej i artystycznej, to spełni się wspólne nasze życzenie wydźwignięcia tutejszego folkloru i wciągnięcia go w orbitę ogólnokrajowych zainteresowań”.
Sławomir Bronk, ze Słowa Wstępnego
Przykładowe utwory z płyty:
Dzięki staraniom Stowarzyszenia DISCANTUS w Gowidlinie, nakładem wydawnictwa muzycznego ARS Sonora ukazała się płyta zatytułowana – W céni Bòżëch skrzidłów – psalmy.
Materiały pokonferencyjne
red. J. Borzyszkowski
Imiona pochodzące od wartości oraz zalet, zwanych często cnotami, znajdzie Czytelnik w przedłozonym opracowaniu. Zazwyczaj Autor rozpoczyna kolejne rozdziały stosownymi rozważaniami na temat tytułowych pojęć. Czyni to w duchu humanistyki (przynajmniej) europejskiej z wyeksponowaniem filozofii Arystotelesa, św. Tomasza z Akwinu i nauki Kościoła Rzymskokatolickiego.
2-płytowy album zawiera arie F. Nowowiejskiego pochodzące z niedokończonej opery Kaszuby, utwory J. M. Wieczorka, "dworkowe" opracowania Ł. Kamieńskiego, nastrojowe pieśni W. Walentynowicza oraz bardziej współczesne utwory H. Jabłońskiego i A. Zurbina. Album zawiera również pieśni "ojca kaszubskiej muzyki regionalnej" - Jana Trepczyka (1907-1989) oraz Psalm 128 Witosławy Frankowskiej
Kaszubską Kapelę Rodzinną BAS tworzą trzy pokolenia: Teresa i Henryk Klasowie, ich córka Lucyna Czaja, synowie Leszek, Piotr i Łukasz oraz wnuki: Paweł i Małgosia Czajowie oraz Igor i Wiktor Klasowie (synowie Leszka).
Dzięki staraniom Stowarzyszenia DISCANTUS w Gowidlinie i Akademii Muzycznej w Gdańsku, nakładem wydawnictwa muzycznego ARS Sonora ukazała się płyta zatytułowana – TE DEUM. Chwałã przëjim òd nas.
Płyta Kaszubskiego Zespołu Regionalnego "Levino" - Kaszëbë, Kaszëbë. Zawarto na niej 22 utwory w języku kaszubskim.