

Pomorskie Betlejem
Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie wydało wspólnie z Radiem Gdańsk płytę „Pomorskie Betlejem” z kolędami kaszubskimi Weroniki Korthals, zespołu Sierakowice i Janusza Świątkowskiego. Prezentowane na tej płycie utwory, stanowiące bogactwo twórczości ludowej województwa pomorskiego świadczy o przywiązaniu mieszkańców Pomorza do rodzimych tradycji, które służą wzmacnianiu tożsamości kulturowej tego regionu.
Patronat honorowy objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wojewoda pomorski Dariusz Drelich.
Głównym głosem, który usłyszymy na płycie, jest Janusz Świątkowski, który prowadził przykościelne zespoły muzyczne dla dzieci i młodzieży.
– Bywało bardzo wesoło, zwłaszcza w czas Bożego Narodzenia, kiedy można było do woli śpiewać kolędy – także te moje, które skomponowałem. Zostały one z nami, kiedy wywędrowaliśmy na Kaszuby – opowiada Janusz Świątkowski.
– Wkrótce w kaszubskim stroju zacząłem występować w kapeli „Pleskota” i w zespole Chmielanie. Z przyjaciółmi z okolic Chmielna wskrzesiliśmy zwyczaj grania na bazunie w czasie pasterki w chmieleńskim kościele. Ostatnie lata to dla mnie powrót na orbitę autorskiej muzyki. Występy na festiwalach, czasami wyróżnienia, a w końcu wspaniała nagroda w konkursie „Jawor” – dodaje.
Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Sierakowice” istnieje nieprzerwanie od 43 lat. W tym czasie głęboko wpisał się w tożsamość lokalnej społeczności. Uczy, wychowuje i kształtuje poczucie regionalnego patriotyzmu kolejnych pokoleń. W wielu przypadkach członkostwo w zespole jest tradycją rodzinną. Jest on ściśle związany z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Sierakowicach. Tutaj członkowie uczą się gry na instrumentach i mogą liczyć na wsparcie organizacyjne. Zespół od lat koncertuje nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Wygrywa wiele przeglądów, pokazując folklor na najwyższym poziomie.
Poza bogactwem folkloru kaszubskiego prezentuje też wiązanki tańców łowickich i krakowskich oraz wiele utworów instrumentalnych i wokalnych.
Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca Sierakowice ma w swoim dorobku wiele nagród, w tym odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej (2010) oraz Nagrodę im. Oskara Kolberga w uznaniu zasług dla kultury ludowej (2018). W 2021 roku Zespół wygrał eliminacje regionalne i reprezentował pomorze na Ogólnopolskim Festiwalu Kultury Ludowej „Jawor – u źródeł kultury”.
Żródło:
To niewielkie opracowanie, które nie rości sobie pretensji do pracy naukowej, jest prezentacją wybranych postaci z owego bogatego zbioru kaszubskich „bestii”.
Prostokątna naklejka z Gryfem i napisem Kaszëbë.
Ciekawy akcent promujący Kaszuby.
W tej książce dokładnie opisano, jak przygotować zupy, tradycyjne potrawy na Wielkanoc, potrawy na Boże Narodzenie, potrawy Kaszubów na co dzień, desery i różne przetwory.
#kuchniakaszubska #ksiazkakucharska #smakikaszub
Świat Kaszub i całego Pomorza zamknięty w legendach spisanych przez kaszubskiego pisarza, działacza kultury i nauczyciela.
Biblioteka Orkiestrowa Kaszub, Kociewia i Powiśla. t. 3
Pomysł na nagranie tej płyty rodził się w mojej głowie od dawna. Już pod koniec 2014 r., kiedy nagrywaliśmy z Almost Jazz Group album Na Kaszëbach, czułem, że te „kawałki” świetnie zabrzmiałyby ze smyczkami i wokalami. Czas mijał, pomysł dojrzewał, a na mojej artystycznej drodze pojawił się Piotr Zatoń, dzięki któremu zacząłem komponować muzykę do małych i dużych produkcji filmowych o tematyce kaszubskiej. Kiedy w listopadzie 2022 r., tuż przed próbą z orkiestrą, porządkowałem materiały nutowe, doszło do mnie, że oto za kilka dni będę nagrywał swoją autorską płytę, pierwszą w życiu. Nie taki był cel ale tak jakoś wyszło.
Oddaję w ręce szanownych Słuchaczek i Słuchaczy muzykę eklektyczną o wielu barwach i stylach, ale przede wszystkim płynącą prosto z serca akordeonisty kochającego Kaszuby!
(płyta CD) Świetna pomoc w nauczaniu języka kaszubskiego, 16 piosenek w języku kaszubskim dla dzieci i młodzieży. W realizacji płyty udział wzięli uczniowie, absolwenci i pedagodzy Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Fryderyka Chopina w Wejherowie.
Zespół Pieśni i Tańca „Frantówka” wraz Kapelą Kociewsko-Kaszubskiej Orkiestra Dęta „Torpeda” nagrał płytę Frantówka, na którą składają się popularne pieśni i przyśpiewki z Kaszub i Kociewia.