- -5,00 zł

W tej książce dokładnie opisano, jak przygotować zupy, tradycyjne potrawy na Wielkanoc, potrawy na Boże Narodzenie, potrawy Kaszubów na co dzień, desery i różne przetwory.
#kuchniakaszubska #ksiazkakucharska #smakikaszub
Kaszëbsczé zemie są nôpiãkniészé na swiece.
Wedle pòwiôstczi, jak Pón Bóg twòrził swiat, Òn zabôcził ò Kaszëbach. Tej kaszëbsczi aniół ùpòmniôł sã ò te zemie i prosył Bòga, żebë òbdarowôł je wszëtczim, co miôł nôpiãkniészégò: mòrzã, piôszczëtą plażą, snôżima jezorama i widzałim lasã. Taczim to spòsobã Kaszëbë dzys twòrzą nôpiãkniészi nórcëk Pòlsczi, a klimat je tuwò jakno lékarstwò na wszelejaczé chòrobë. Nasze kaszëbsczé tradicje wiedno są swiéżé i żëwé.
Nôlepszim na to dokazã je ksążka „Szmaczi Kaszëb”. Jinszé jestkù bëło na codzéń a jinszé na swiãta. W ti ksążce dokładno òpisóné je, jak przëszëkòwac zupë, tradicyjné jedzenie na Jastrë, na Gòdë, pòwszédny dzéń, pòjadła i jinszé zaprawë. Wôrt je wiedzec, że kòżdô jôda z ti tuwò ksążczi je smacznô, zdrów i ceszi pòdniebienié.
Kochani czytelnicy! Spróbujcie „kaszubskich smaków”. Pewne jest, że najecie się do syta i wyjdzie to Wam na zdrowie.
Kaszubskie ziemie są najpiękniejsze na świecie. Legenda głosi, że kiedy Pan Bóg tworzył świat, zapomniał o Kaszubach. Wówczas kaszubski anioł upomniał się o te ziemie i poprosił Boga, żeby obdarował je wszystkim, co miał najpiękniejszego, czyli morzem, piaszczystą plażą, pięknymi jeziorami i dorodnym lasem. Takim to sposobem Kaszuby do dziś tworzą najpiękniejszy zakątek Polski, a klimat sprzyja tu jak lekarstwo na wszelkie choroby. Nasze kaszubskie tradycje zawsze są żywe i świeże, czego najlepszym dowodem jest książka „Smaki Kaszub”. Inne jedzenie było na co dzień, a inne na święta. W tej książce dokładnie opisano, jak przygotować zupy, tradycyjne potrawy na Wielkanoc, potrawy na Boże Narodzenie, potrawy Kaszubów na co dzień, desery i różne przetwory. Warto również wiedzieć, że każda potrawa z książki jest smaczna i zdrowa, cieszy też podniebienie.
#kuchniakaszubska #ksiazkakucharska #smakikaszub
Teczka zawiera 20 barwnych plansz formatu A3 oraz 20 odpowiednich matryc czarno-białych do kopiowania na płótno. Każda zawiera numerację kolorów użytych nici wg producentów oraz praktyczne rady dotyczące techniki haftowania i przenoszenia wzoru na płótno. Całość jest zafoliowana.
Ludowe rytuały lecznicze na Pomorzu
Lecznictwo ludowe jest ważnym działem wiedzy użytkowej przynależnym do kultury ludowej. Jednakowoż istotny dla zrozumienia czym lecznictwo ludowe w istocie jest, wydaje się być jego aspekt symboliczny.
"Gabi" i haft . Tradycja, pasja i praca
Publikacja prezentująca wieloletni dorobek Gabrieli Reca – znanej i cenionej hafciarki, właścicielki Pracowni Haftu Ręcznego i Renowacji Tkanin Unikatowych "GABI" w Tuchomiu. Realizuje różnorodne zamówienia dotyczące haftu artystycznego, szycia i renowacji. Organizuje i prowadzi warsztaty haftu kaszubskiego dla osób zainteresowanych kultywowaniem tradycji ludowych. Większość wykonywanych przez nią prac związana jest z regionem kaszubskim – to ludowe stroje, elementy odzieży zdobione haftem kaszubskim oraz kaszubska sztuka użytkowa. Osobne grupy stanowią ornaty i bielizna kielichowa, a także sztandary i proporce.
Prezentowana publikacja stanowi plon wydarzeń z roku 2016, kiedy to w Sianowie i na Kaszubach obchodzono 50-lecie koronacji Matki Boskiej Sianowskiej. Należy stwierdzić, że redaktorowi udało się w książce połączyć artykuły naukowe z esejami i komunikatami, mającymi w dużej mierze charakter wspomnieniowy, a materiał zebrany w książce potwierdza znaczenie Sanktuarium w Sianowie dla kaszubskiej tożsamości religijnej. Sądzę, że książka ma szansę dotrzeć do szerszego grona odbiorców, niekoniecznie związanych z Kaszubami i w ten sposób w większym stopniu spopularyzować Sianowo i jego Sanktuarium także poza Kaszubami.
dr hab. Karol Polejowski