

Cezary Obracht-Prondzyński, Tomasz Fopke, Katarzyna Kulikowska
Współczesna kultura kaszubska jest różnorodna, obejmuje kulturę popularną (np. komiksy, powieści kryminalne, kabaret), ale i spektakle teatralne czy prace plastyczne, w tym sztukę użytkową, a przede wszystkim szeroki nurt twórczości (i odtwórczości) muzycznej.
Publikacja stanowi ważny wkład zarówno w rozpoznanie zjawisk i procesów, jakie zachodzą w tej kulturze, jak i refleksję nad nimi. Jako kultura żywa kaszubska kultura podlega różnorodnym wpływom zglobalizowanego świata skutkującym regionalnymi odpowiedziami. Niniejsza książka, napisana przystępnym językiem, pokazuje różne dziedziny, aspekty, wymiary, ale także (nie)oczywistości kaszubskiej kultury współczesnej.
Indeks : 442 978-83-62137-74-9
Opis:
Specyficzne kody :
Stan: Nowy
Najnowszy podręcznik do nauki języka kaszubskiego przeznaczony dla klasy 4. Podręcznik z płytą CD.
To niewielkie opracowanie, które nie rości sobie pretensji do pracy naukowej, jest prezentacją wybranych postaci z owego bogatego zbioru kaszubskich „bestii”.
W świetle dnia to zbiór około 220 podań, bajek i anegdot spisanych przed laty przez ks. dr. Bernarda Sychtę i zamieszczonych w jego siedmiotomowym Słowniku gwar kaszubskich na tle kultury ludowej. Podania te zostały zaprezentowane w dwóch językach – po kaszubsku i po polsku.
Wstęp, katalog i redakcja edycji Anna Kwaśniewska.
Czym są „biedni rycerze”? Jak przyrządzić ryżowe kąski albo pieczone młode kurczęta w sosie agrestowym? Skąd w kuchni gdańskiej wzięły się lody z ananasa? To tylko kilka przykładów dań z XIX-wiecznej książki kucharskiej, które teraz można samemu odtworzyć w domowym zaciszu i przekonać się, że dawna gdańska kuchnia jest ciekawa, wyjątkowa i smaczna.
Wszystko dzięki autorkom niniejszej publikacji: fotografce Katarzynie Fiszer oraz muzealniczce, rekonstruktorce kulinarnej Aleksandrze Kucharskiej. W wyniku spotkania tych dwóch gdańszczanek, ich zamiłowania do jedzenia, historii i piękna powstała książka, która łączy w sobie smaki i aromaty dawnego mieszczańskiego życia.
Ludowe rytuały lecznicze na Pomorzu
Lecznictwo ludowe jest ważnym działem wiedzy użytkowej przynależnym do kultury ludowej. Jednakowoż istotny dla zrozumienia czym lecznictwo ludowe w istocie jest, wydaje się być jego aspekt symboliczny.
Książka jest monografią, zawierającą obraz kultury literackiej Pomorza od drugiej połowy XVIII w. po moment włączenia tego regionu ponownie w granice państwa polskiego.