

"Ruch Kaszubsko-Pomorski / Kaszëbskò-Pòmòrskô Rësznota" to kolejny bogato ilustrowany tom z serri Vademecum, poruszający zagadnienia związane z dziejami Kaszubów.
Najnowszy tom Vademecum dotyczy dziejów ruchu kaszubsko-pomorskiego. Trudno bowiem zrozumieć najnowszą historię Kaszubów, rozwój kultury kaszubskiej, ale też zmiany zachodzące z minionych dwóch stuleciach na Pomorzu bez uwzględnienia fenomenu, jakim bez wątpienia był i pozostaje regionalny ruch kaszubski. Nie jest on tylko efektem aktywności Kaszubów i ich liderów, ale także doprowadził do tego, kim są Kaszubi, jakie jest ich współczesne oblicze, tożsamość, kultura i poczucie wspólnoty. Ruch ten przybierał zróżnicowane formy organizacyjne, kreował nowe idee, przyciągał różnych ludzi, często niemających kaszubskiego pochodzenia. (…) Dzięki tej różnorodności ideowej, instytucjonalnej i personalnej powstał ruch, który niewątpliwie jest ruchem etnicznym, skoncentrowanym na kaszubskiej specyfice. Ale jednocześnie jest ruchem regionalnym, odwołującym się do specyfiki miejsca, w jakim Kaszubom przyszło żyć, czyli Pomorza.
Indeks : 442 978-83-62137-06-0
Opis:
Specyficzne kody :
Stan: Nowy
Kociewie i Bory Tucholskie to dwie niezwykle malownicze krainy, w których najważniejszą rolę odgrywa natura.
Bëła so Tónka, dzéwczątkò, co rokroczno dostôwało ruchna pò swòji starszi półsostrze. Jeden rôz òna dosta pelerinkã. Tëlé, że kapa bëła cemnomòdrô, a Tónka nie lëda cemnomòdri farwë. – A jak më bë tak doszëłë do ti pelerinczi jaczis snôżi gùzyczk? – zabédowa mëma.
Opowieści z Nowego Testamentu w wersji dla najmłodszych. Książka z płytą CD - czytają Magdalena Kropidłowska i Dariusz Majkowski.
Płyta „Dërnosc” to energetyczna rockowa muzyka plus odważne i zaangażowane teksty autorstwa luzinianina Adama Hebla, śpiewane po kaszubsku przez charyzmatycznego wokalistę Piotra Kapczyńskiego.
Książka, która trafiła do Czytelników z okazji 150-tej rocznicy osadnictwa kaszubskiego w Ontario jest kolejną taką monografią w literaturze polskiej.
Publikacja poświęcona Szkole Kadetów w Słupsku, która powstała w 1769 z rozkazu w króla pruskiego Fryderyka II. Fryderyk II tym rozkazem chciał osiągnąć dwa cele: odbudowę korpusu oficerskiego jego armii, mocno wykrwawionego po wojnie siedmioletniej (1756-1763) oraz germanizację szlachty starostwa lęborsko-bytowskiego.
Polnische Preussen Oder Westpreussen. Ausgewählte Studien - opracowanie Stanisława Salmonowicza.
Ten zasłużony dla Kaszub i Pomorza naukowiec spoczywa wraz z żoną, Marią na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.