• Folklorystyczne Ostępy Dawnego Pomorza, Tomasz Siemiński
  • Folklorystyczne Ostępy Dawnego Pomorza, Tomasz Siemiński

Folklorystyczne ostępy dawnego Pomorza

25,00 zł
Brutto

Książka niniejsza jest rozlęgłą tematycznie i geograficznie opowieścią o, głównie dawnym Pomorzu poprzez pryzmat folkloru słownego, mitu, stereotypu, podań i historii wyobrażonej. Jest to ludowa w gruncie rzeczy wizja świata, którego już nie ma, a do którego chętnie przecież chcemy się coraz częściej odwoływać budując swoją tożsamość.

Ilość

W myśl definicji ostęp to >>trudno dostępne miejsce w puszczy, w którym mają legowiska dzikie zwierzęta<<. Przez folklorystyczne ostępy rozumiem to opisane i opublikowane kiedyś fragmenty rzeczywistości minionej Pomorza, które z racji zaburzenia ciągłości kulturowej w regionie po II Wojnie Światowej są dziś w szczególny sposób ukryte, bo rozproszone i dostępne tylko w specjalistycznych naukowych wydawnictwach, w przeważającej większości nie tłumaczone na język polski, a przez to zapomniane. Są jednocześnie matecznikiem obcości i dziwności, co czyni je zarazem bardzo intersującymi..., tak jak "trudno dostępne miejsce w puszczy...".

 

Ze wstępu

Indeks : 553 9788363538774

Opis:

Format:
15x21cm
Język:
polski
Liczba stron:
131
Oprawa:
miękka
Wydawca:
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Miejsce i rok wydania:
Gdańsk 2020

Specyficzne kody :

Stan: Nowy

Zobacz także

Produkty w tej samej kategorii:

Pomerania 5/2022

Czasopismo o tematyce społeczno-kulturalnej dotyczącej Pomorza i Kaszub wydawane od 1963 roku przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.

Cena 5,00 zł

Kaszuby - kraina czterech żywiołów

Album prezentujący niezaprzeczalne bogactwo i piękno kaszubskiego krajobrazu autorstwa Roberta Sikory, znanego fotografika z Podkarpacia, który w przepięknych zdjęciach z różnych pór roku ukazuje nam Kaszuby od morskiego wybrzeża aż po Bory Tucholskie dotknięte ubiegłoroczną nawałnicą 

Uwaga - egzemplarz powystawowy, może być uszkodzony (obwoluta)

Cena 100,00 zł

Materiały etnograficzne z Pomorza Gdańskiego....

Materiały etnograficzne z Pomorza Gdańskiego ukazują dziedzictwo kulturowe, zwyczaje i pieśni z Kaszub, Kociewia oraz Powiśla i do dziś stanowią niezastąpione źródło informacji o ludowości polskich mieszkańców dawnych Prus Zachodnich. Zamieszczone materiały mogą posłużyć do odkrywania bogactwa kulturowego tych regionów, co z kolei jest ważnym elementem kształtowania się lub odkrywania tożsamości regionalnej. Ponadto w tekstach J. Łęgowskiego znajduje się wiele interesujących odniesień do współczesnych mu realiów społeczno-politycznych, które znacząco wpłynęły na tematykę podejmowaną przez ówczesnych naukowców oraz sposób podejścia do wielu kwestii, w tym kwestii językowych. Materiały te mogą więc stanowić ciekawy punkt wyjścia do kolejnych rozważań naukowych i popularyzatorskich.

Cena 42,00 zł

Promocjehttps://kaszubskaksiazka.pl/szukaj?ticats=0&s=bycio