• Folklorystyczne Ostępy Dawnego Pomorza, Tomasz Siemiński
  • Folklorystyczne Ostępy Dawnego Pomorza, Tomasz Siemiński

Folklorystyczne ostępy dawnego Pomorza

23,81 zł
Cena nie uległa zmianie

Książka niniejsza jest rozlęgłą tematycznie i geograficznie opowieścią o, głównie dawnym Pomorzu poprzez pryzmat folkloru słownego, mitu, stereotypu, podań i historii wyobrażonej. Jest to ludowa w gruncie rzeczy wizja świata, którego już nie ma, a do którego chętnie przecież chcemy się coraz częściej odwoływać budując swoją tożsamość.

Ilość

W myśl definicji ostęp to >>trudno dostępne miejsce w puszczy, w którym mają legowiska dzikie zwierzęta<<. Przez folklorystyczne ostępy rozumiem to opisane i opublikowane kiedyś fragmenty rzeczywistości minionej Pomorza, które z racji zaburzenia ciągłości kulturowej w regionie po II Wojnie Światowej są dziś w szczególny sposób ukryte, bo rozproszone i dostępne tylko w specjalistycznych naukowych wydawnictwach, w przeważającej większości nie tłumaczone na język polski, a przez to zapomniane. Są jednocześnie matecznikiem obcości i dziwności, co czyni je zarazem bardzo intersującymi..., tak jak "trudno dostępne miejsce w puszczy...".

 

Ze wstępu

Indeks : 553 9788363538774

Opis:

Język:
polski
Liczba stron:
131
Oprawa:
miękka
Wydawca:
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Format:
15x21cm
Miejsce i rok wydania:
Gdańsk 2020

Specyficzne kody :

Stan: Nowy

Zobacz także

Produkty w tej samej kategorii:

Gdańsk ’45. Propaganda. Opanowanie Pomorza...

Książka ukazuje, w jaki sposób politycznie sterowano obrazem walk Armii Czerwonej z niemieckim Wehrmachtem na Pomorzu, prowadzonych w ramach Operacji Wschodniopomorskiej i szczególnie podczas walk o Gdańsk w marcu 1945 r. Autor szeroko omawia działania celowo wykrzywiające postrzeganie wojny przez żołnierzy, wykorzystując także materiały zgromadzone w rosyjskich archiwach wojskowych, do jakich miał dostęp przed 2014 r. Wykorzystuje przy tym liczne dokumenty z epoki, ulotki, prasę wojskową i cywilną, audycje radiowe oraz produkcje filmowe. Tworzy w ten sposób podstawy do skutecznej demitologizacji powojennej opowieści o „wyzwoleniu”  wschodniego Pomorza przez czerwonoarmistów.

Cena 51,43 zł
Z pozoru na przekór

Znajdujące się w tym tomiku wiersze oraz niewielkie utwory literackie pisane prozą osnute zostały wokół wspomnień, dążeń, marzeń i wypełnionych nadzieją na ich zrealizowanie oczekiwań. Słychać w nich także głos i widać wytężoną pracę demiurga stwarzającego zupełnie różną od dotychczasowej – dawniej niemożliwą do osiągnięcia – życiową perspektywę poety egzystującego teraz już tylko „nad brzegiem morskiego jeziora”. Jest tu też mowa o ożywionej naturze, zwykłych przedmiotach, smakowitych potrawach i wszechobecnych szlachetnych uczuciach, które pozwalają poecie tworzyć, utrwalać, udoskonalać i upowszechniać wszystko to, co jest śliczne, idylliczne i przez wrażliwe, uczciwe osoby doceniane.

Cena 23,81 zł

Promocje

244x316reklama kaszubska ksiazka mala_2.png

https://kaszubskaksiazka.pl/szukaj?ticats=0&s=bycio