Folklorystyczne ostępy dawnego Pomorza
Książka niniejsza jest rozlęgłą tematycznie i geograficznie opowieścią o, głównie dawnym Pomorzu poprzez pryzmat folkloru słownego, mitu, stereotypu, podań i historii wyobrażonej. Jest to ludowa w gruncie rzeczy wizja świata, którego już nie ma, a do którego chętnie przecież chcemy się coraz częściej odwoływać budując swoją tożsamość.
W myśl definicji ostęp to >>trudno dostępne miejsce w puszczy, w którym mają legowiska dzikie zwierzęta<<. Przez folklorystyczne ostępy rozumiem to opisane i opublikowane kiedyś fragmenty rzeczywistości minionej Pomorza, które z racji zaburzenia ciągłości kulturowej w regionie po II Wojnie Światowej są dziś w szczególny sposób ukryte, bo rozproszone i dostępne tylko w specjalistycznych naukowych wydawnictwach, w przeważającej większości nie tłumaczone na język polski, a przez to zapomniane. Są jednocześnie matecznikiem obcości i dziwności, co czyni je zarazem bardzo intersującymi..., tak jak "trudno dostępne miejsce w puszczy...".
Ze wstępu
Zobacz także
-
Bycio herbu Kasztan. Na zamku w Bytowie. Bëtk...Cena 19,05 zł
-
Bytowskie szlaki / Bytów BywaysCena 47,62 zł
-
Te Deum LaudamusCena 100,00 zł
-
Bytów - czas transformacji. Okiem Kazimierza...Cena 76,19 zł
Klienci, którzy zakupili ten produkt, kupili również:
Krystyna Lewna, laureatka Kaszubskiej Nagrody Literackiej za rok 2018, zdobywczyni nagród w konkursach prozatorskich im. Jana Drzeżdżona najchętniej opisuje sytuacje społecznego wykluczenia, upadek tradycji rodzinnych, karierowiczostwo, materializm, powszechną zazdrość, agresję i nienawiść. Najnowszy tom utworów Lewnej to nade wszystko świat kobiet ukazanych w naturalistycznym świetle…
Ceynowa-poeta w zbiorku Przódë a dzysô to liryk związany z kaszubską ludowością i autentyzmem kulturowym. Pozytywnie – chwaląco i uwznioślająco – przedstawiający tradycję przodków oraz ustawiający się w pokoleniowo-historycznym szeregu liderów pomorskiego ruchu identyfikacyjnego. To także liryk poromantyczny, który wychodząc od wyrażania prawd ludu, formułuje wartości rodowe, etniczne i narodowe, sławiące własne kaszubskie domostwo, ale i związki z Polską jako państwem i racją cywilizacyjną. Otrzymujemy więc dzisiaj 65 wierszy nasiąkniętych stylem myślenia autora, który zanurzony w dawność pisał nie tylko dla swoich współczesnych, ale i dla naszego dzisiejszego „teraz”.
W publikacji prezentowane jest ok. 140 przepisów tradycyjnych i regionalnych potrwa charakterystycznych dla obszaru działania LGD Sandry Brdy. tj. gmin Chojnice, Brusy, Czersk, Konarzyny i Lipnica.
Produkty w tej samej kategorii:
Monografia Daniela Kalinowskiego, "Juwernota. Literatura kaszubska i badania kulturowe", powstała dzięki programowi Ministerstwa Edukacji i Nauki pod nazwą "Doskonała Nauka".
Zawartość tomu stanowi rozprawa doktorska, którą Stanisław Literski napisał pod kierunkiem doc. Bolesława Maroszka i obronił na Uniwersytecie Gdańskim w 1973 r. Jej tytuł brzmiał: "Rola małżeństw mieszanych w procesie integracji społecznej (na przykładzie badań z terenu powiatu bytowskiego)". Liczyła ona 275 stron, na które składają się: wstęp, pięć rozdziałów (Zarys problematyki pracy i metody badań; Przemiany demograficzne i społeczne w powiecie bytowskim w latach 1945-1965; Struktura zawartych małżeństw mieszanych w powiecie bytowskim w latach 1945-1965; Małżeństwa mieszane wskaźnikiem integracji społecznej oraz Małżeństwa mieszane czynnikiem integracji społecznej), zakończenie i wnioski, bibliografia i obszerny aneks źródłowy (relacje, ankieta, tabele statystyczne).
Książka Od Adwentu do adwentu.
Wydanie II poprawione i rozszerzone.