W wieczornej mgle to zbiór ponad 120 podań, legend, bajek i baśni spisanych przed laty przez ks. dr. Bernarda Sychtę i zamieszczonych w jego siedmiotomowym Słowniku gwar kaszubskich na tle kultury ludowej. Podania te, zaprezentowane w dwóch językach – po kaszubsku i po polsku, ukazują bogactwo kulturowe ludu kaszubskiego, jego wierzenia i życie duchowe.
Tożsamość a przestrzeń w warunkach niestabilnych granic
Przypadek byłego województwa elbląskiego
Karolina Ciechorska-Kulesza
- doktor nauk humanistycznych w zakresie socjologii, adiunkt w Instytucie Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego, badaczka i animatorka społeczna. Współautorka trzech książek i autorka ponad dwudziestu artykułów z zakresu socjologii i antropologii społecznej. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół socjologii kultury oraz socjologii regionu i społeczności lokalnych. Realizatorka licznych badań m.in. z zakresu aktywności społecznej, tożsamości przestrzennej i uczestnictwa w kulturze.
"Województwo elbląskie, wraz z czterdziestoma ośmioma innymi województwami,
w 1999 roku zniknęło z mapy administracyjnej Polski. Po kilkuletnich dyskusjach,
staraniach, a nierzadko nawet walkach części mieszkańców i lokalnych liderów
o przynależność terytorialną i kształt granic dwudziestotrzyletnie Elbląskie zostało
podzielone pomiędzy dwa nowe, duże województwa: pomorskie i warmińsko-
-mazurskie. W tym drugim znalazł się między innymi Elbląg, w którym temat
"nieudanego podziału" z 1999 roku jest szczególne aktualny i żywotny. [...]
(Wprowadzenie)"
Indeks : 084 978-83-63368-84-5
Opis:
- Język:
- polski
- Liczba stron:
- 376
- Oprawa:
- twarda
- Wydawca:
- Instytut Kaszubski
- Format:
- 17x24
- Miejsce i rok wydania:
- Gdańsk 2016
Specyficzne kody :
Stan: Nowy
Klienci, którzy zakupili ten produkt, kupili również:
Przygotowane przez bytowiankę – Ingę Mach opracowanie stanowi kompendium wiedzy o ludowym wyszywaniu, z akcentem położonym na lokalny haft kaszubski. Książka rozpoczyna się od przybliżenia historii haftu, ale prezentuje głównie techniki wyszywania, co może być przydatne dla osób, które dopiero sięgają po igłę.
Zarys etnografii Kaszub to uwspółcześnione wydanie dwóch ważnych prac przedwojennych etnografów – Friedricha Lorentza i Adama Fischera, które opublikowane zostały w 1934 roku przez Instytut Bałtycki z Poznania w pracy zbiorowej Kaszubi. Kultura ludowa i język.
Produkty w tej samej kategorii:
3Wznowione wydanie albumu Wielcy Kaszubi Synowie Ziemi Puckiej. Jest on poświęcony 11 Kaszubom, których członkowie oddziału upamietnili Kamieniami Pamięci na Placu Kaszubskim w Wierzchucinie.
Książka Dawny Złotów jest owocem długoletnich zainteresowań autora dziejami miasta. Zawiera najważniejsze wiadomości o przedrozbiorowej historii Złotowa. Traktuje o zachowanych i nieistniejących zabytkach jego wieloetnicznej przeszłości.
Atlas historyczny Pomorza Nadwiślańskiego 1914-2020 autorstwa Łukasza Richerta Adriana Watkowskiego, jest publikacją, która zaspokaja potrzebę edukacyjną związaną z poznawaniem historii najnowszej Pomorza Gdańskiego. Atlas prezentuje bardzo bogatą tematykę związaną z historią najnowszą Pomorza.
Egzemplarze z uszkodzeniami. Materiały pokonferencyjne z III Konferencji Słowińców w Łebie w 1994 roku.