Album dokumentuje pielgrzymkę Kaszubów do Ziemi Świętej w roku 2010. Reportaż Arkadiusza Golińskiego i napisane w języku kaszubskim homilie autorstwa ks. Mariana Miotka oddają atmosferę tamtych dni i związane z nią przeżycia.
Albumy
Pierwsza tak obszerna monografia poświęcona kolędowaniu i grupom kolędniczym na Kaszubach.
Album fotografii przyrodniczej "Naturalnie, Kaszuby Północne"
Obchody świąt Bożego Narodzenia są w Polsce powszechnie fetowane jako najistotniejsze w obrzędowości dorocznej. Album dokumentuje, w jaki sposób obchody świąt Bożego Narodzenia są obecnie widoczne w przestrzeni publicznej, która jest tu rozumiana nie przez pryzmat własności danego obszaru, a poprzez jego publiczną dostępność dla oka.
W albumie znalazły się przede wszystkim fotografie pochodzące z domowych archiwów mieszkańców Wdzydz (głównie tych całorocznych, w mniejszym stopniu sezonowych) zebrane w latach 2015-2016. Zbiór zawiera także kilkanaście zdjęć pochodzących z muzealnej kolekcji, przedstawiających przede wszystkim lokalnych rękodzielników oraz rybaków.
Pielgrzymka łodziowa rybaków na odpust Świętych Apostołów Piotra i Pawła ma już wielowiekową tradycję. Niegdyś w ten sposób mieszkańcy Półwyspu Helskiego zdążali do kościoła. Od 33 lat pielgrzymka przez Zatokę Pucką wpisała się na stałe w kalendarz kościelny na ziemi puckiej.
EGZEMPLARZ POWYSTAWOWY!
Egzemplarze te, mogą nosić mniejsze bądź większe ślady użytkowania czyli wgniecenia, porysowane okładki, zagięte rogi lub inne niedoskonałości. W środku, książki w 99% bez żadnych wad.
Dżinącé rzemiãsło na Kaszëbach / Obsolete Occupations and Grafts in Kashubia
Autorzy fotografii: Krzysztof Falcman, Marcin Jastrzębski, Kasia Kalua Kryńska, Jolanta Rycerska, Andrzej Seweryński, Katarzyna Łata-Wrona
W tomie znalazły się 102 fotografie wykonane przez Piotra Zatonia na zlecenie Muzeum - Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach w latach 2018-2019.
Dżinącé rzemiãsło na Kaszëbach / Obsolete Occupations and Grafts in Kashubia
Autorzy fotografii: Krzysztof Falcman, Marcin Jastrzębski, Kasia Kalua Kryńska, Jolanta Rycerska, Andrzej Seweryński, Katarzyna Łata-Wrona
Album prezentujący niezaprzeczalne bogactwo i piękno kaszubskiego krajobrazu autorstwa Roberta Sikory, znanego fotografika z Podkarpacia, który w przepięknych zdjęciach z różnych pór roku ukazuje nam Kaszuby od morskiego wybrzeża aż po Bory Tucholskie dotknięte ubiegłoroczną nawałnicą
Wzór haftu kaszubskiego w przestrzeni publicznej
Album fotografii przyrodniczej "Naturalnie, Kaszuby Północne"
UWAGA! ALBUM POSIADA ZGNIECIONY RÓG LUB WYSTĘPUJĄ WADY PRZY GRZBIECIE KSIĄŻKI!
Album dokumentuje działalność artystyczną Jana Miśka, która dotyczy Pomorza, a w szczególności Kaszubszczyzny. „Kaszubskie stegny” są swoistym artystycznym dokumentem, plastyczno-literacką prezentacją złożonych, często bardzo trudnych losów społeczności Kaszubów.
"Gabi" i haft . Tradycja, pasja i praca
Publikacja prezentująca wieloletni dorobek Gabrieli Reca – znanej i cenionej hafciarki, właścicielki Pracowni Haftu Ręcznego i Renowacji Tkanin Unikatowych "GABI" w Tuchomiu. Realizuje różnorodne zamówienia dotyczące haftu artystycznego, szycia i renowacji. Organizuje i prowadzi warsztaty haftu kaszubskiego dla osób zainteresowanych kultywowaniem tradycji ludowych. Większość wykonywanych przez nią prac związana jest z regionem kaszubskim – to ludowe stroje, elementy odzieży zdobione haftem kaszubskim oraz kaszubska sztuka użytkowa. Osobne grupy stanowią ornaty i bielizna kielichowa, a także sztandary i proporce.
3Wznowione wydanie albumu Wielcy Kaszubi Synowie Ziemi Puckiej. Jest on poświęcony 11 Kaszubom, których członkowie oddziału upamietnili Kamieniami Pamięci na Placu Kaszubskim w Wierzchucinie.
Album poświęcony dziejom gdańskiego kościoła pod wezwaniem św. Jana.
Album Antoniego Dubowicza z ponad 200 fotografiami dokumentuje kilka ostatnich edycji regat Kaszëbsczé Bôtë Pòd Żôglama, które od 1978 roku odbywają się Chałupach.
Księga pamiątkowa 100-lecia zaślubin Polski z morzem 1920–2020 to piękny historyczny album z bogatą ikonografią i wieloma interesującymi fotografiami archiwalnymi. Początkowo zabiera czytelników do międzywojennej Polski. Autorzy przedstawiają przejęcie Pomorza i marsz nad Bałtyk, a uczestnicy zaślubin dokonanych przez generała Józefa Hallera 10 lutego 1920 roku w Pucku opisują je z perspektywy świadków. Księga zawiera wspomnienia m.in. dowódcy Frontu Pomorskiego, przedstawicieli jego sztabu, członków delegacji rządowej, kaszubskich działaczy społecznych i politycznych, pisarzy, dziennikarzy, publicystów.
W 2011 r. odbyła się jubileuszowa XXX Kaszubska Piesza Pielgrzymka. Pątnicy przez 1040 km tej historycznej już pielgrzymki z Helu – Swarzewa – Sianowa na Jasną Górę i aż do Lewoczy, do narodowego sanktuarium Słowaków. dziękowali za dar bł. Jana Pawła II, który wielokrotnie zachęcał nas do pielęgnowania i rozwijania wartości, które stanowią o kaszubskiej tożsamości.