Legendy ziemi człuchowskiej to fascynująca podróż po opowieściach związanych z Człuchowem i okolicznymi wioskami. Wraz z bohaterami – mieszkańcami ziemi człuchowskiej – spotykamy się z dzielnymi rycerzami, duchami, zaklętymi księżniczkami oraz postaciami z mitologii słowiańskiej.
Kaszubskie stegny / Kashubian pathways
Album dokumentuje działalność artystyczną Jana Miśka, która dotyczy Pomorza, a w szczególności Kaszubszczyzny. „Kaszubskie stegny” są swoistym artystycznym dokumentem, plastyczno-literacką prezentacją złożonych, często bardzo trudnych losów społeczności Kaszubów.
Tematyka kaszubska w wielu pracach Jana Miśka pojawia się niejako samorzutnie, po części poprzez związki rodzinne, ale głównie z długoletnia współpracą ze środowiskami kaszubskimi w redakcji miesięcznika „Pomerania” oraz podczas pracy przy licznych publikacjach, które projektował dla Zrzeszenia Kaszubskiego i Instytutu Kaszubskiego.
„Kaszubskie stegny” są swoistym artystycznym dokumentem, plastyczno-literacką prezentacją złożonych, często bardzo trudnych losów społeczności Kaszubów. Jan Misiek przedstawia ten temat w planie zarówno indywidualnym, jak i na przykładach bardziej ogólnych. Jednym z celów wieloletniej działalności artystycznej Miśka jest utrwalanie pamięci o osobach i miejscach, która czas nieubłaganie zaciera. Przedmioty, zdjęcia, dokumenty, którymi posługuje się w pracy służą wzmocnieniu ekspresji i autentyzmu przekazu.
JAN MISIEK - urodził się w 1949 roku w Słupsku. Studiował na Wydziale Malarstwa w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku, dyplom uzyskał w pracowni prof. Władysława Jackiewicza w 1975. Artysta uprawia malarstwo, collage i grafikę książkową. Miał ponad 60 wystaw indywidualnych, m.in. w Polsce, Holandii, Niemczech, Włoszech, na Litwie. Brał udział w licznych wystawach zbiorowych, m.in. we Francji, Niemczech, Hiszpanii.
Produkty w tej samej kategorii:
Czasopismo o tematyce społeczno-kulturalnej dotyczącej Pomorza i Kaszub wydawane od 1963 roku przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.
Pierwszy po zakończeniu II wojny światowej, przygotowany w języku polskim, zbiór starych ludowych podań Kaszubów znad jezior Łebsko i Gardno, powszechnie znanych jako Słowińcy.