

Bajka „Żëcé jak nudle” ("Życie jak makaron") powstała w duchu death positive dla dzieci 5+.
Jak żyć pełnią życia, świadomi jego kruchości ale i smaku? Jak z czułością i wrażliwością akceptować skończoność swojej egzystencji? Czy na życie możemy spojrzeć jak na makaron, który ma swój początek i koniec, lecz pomiędzy tymi graniczącymi punktami toczy się smakowita przygoda? Życie każdego z nas jest inne, może być długie lub krótkie, może być radosne a czasami smutne. Jedno jest pewne – każde jest inne i wspaniałe. Łączy je fakt, że ma swój początek i koniec. Pomiędzy tym obfituje w uczucia, emocje i różne doświadczenia. Podobnie jak makaron bywa kręte czy kwaśne, lecz z całą pewnością jest niepowtarzalne. Bajka pokazuje w duchu uważności, że warto cieszyć się różnorodnością życia, jego smakiem i niepowtarzalnością, akceptując to, że na pewno, tak jak nawet najpyszniejsze danie z makarony, kiedyś się skończy. To bajka o życiu, w którym śmierć ma swoje miejsce.
Aleksandra Kurowska-Susdorf
Żëcé jak nudle (Życie jak makaron)
Autorzy „Słownika” mają nadzieję, że wykonana przez nich praca będzie przydatna w realizacji różnych przedsięwzięć, okaże się pomocna zarówno dla osób fizycznych jak i jednostek samorządu terytorialnego czy podmiotów gospodarczych oraz wszystkich pozostałych zainteresowanych tematyką.
Książka powstała dla tych, którzy chcą składać życzenia w języku kaszubskim, mogą więc korzystać z podanych przykładów. Inspiracje do układania życzeń, autorka czerpała z usłyszanych i wyczytanych modlitw, pieśni, kolęd, wierszy, kazań, konferencji, prefacji mszalnych i osób trzecich.
„Bycio Herbu Kasztan Na Gochach” to już trzecia dwujęzyczna publikacja z serii przygód nieco roztrzepanego cudaka. Tym razem Kasztanek na chwilę opuszcza Bytów. Chcąc poszerzyć swoje horyzonty, udaje się w podróż do zaprzyjaźnionej gminy Lipnica.
Zbiór legend o kaszubskim Gdańsku napisanych przez prof. Jerzego Sampa.
Wiersze te autorka dedykuje dzieciom szkolnym - zarówno z młodszych, jak i starszych klas. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Nazywam się Balbina i we wrześniu idę już do czwartej klasy... Tak zaczyna się powieść dla najmłodszych czytelników w języku kaszubskim. Na stu stronach ilustrowanych kolorowymi rysunkami Joanny Koźlarskiej dzieci i młodzież poznają rok z życia Balbiny uczennicy jednej ze szkół podstawowych w niewielkim mieście nad morzem.
Płyta zawiera tłumaczenia wierszy Tuwima na język kaszubski oraz piosenki, w muzycznej interpretacji dzieci kaszubskojęzycznych.