- Obecnie brak na stanie

Tematyka legend łączy w sobie elementy historyczne i ludową fantazję. Przywoływane są w nich czasy książąt pomorskich, krzyżaków, a nawet chrystianizacji Pomorza – a jednocześnie świat kaszubskich opowieści, pełen zapadłych zamków i śpiących wojsk, zaludniają diabły, syreny i czarownice.
Był taki czas, że nazwisko TROJANOWSKA pojawiało się bardzo często w pomorskiej prasie, a wydawnictwa, nie tylko turystyczno-krajoznawcze, publikowały w dużych nakładach popularne przewodniki tej autorki. Lekturę niemalże obowiązkową dla wszystkich, którzy pragnęli bliżej poznać nadmorski region, jego dzieje, losy wielkich postaci z nim związanych, jego specyfikę oraz aktualne problemy stanowił "Bedeker kaszubski" napisany wspólnie z Różą Ostrowską. Izabella Trojanowska odeszła niespodziewanie w roku 1995. Musiało minąć dobrych kilkanaście lat, by w roku 2009 powtórnie zaistniała jako autorka. Stało się to za sprawą redaktora Edmunda Szczesiaka, który wydrukował w Pomeranii opowiadanie "zamkowa góra".
Nieopublikowany dotąd zbiór legend i baśni kaszubskich dzięki Wydawnictwu Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego trafia obecnie do czytelników. Trojanowska gromadziła te legendy i baśnie przez wiele lat. Być może pragnąć je kiedyś wydać drukiem. Głównie z myślą o turystach napisała własny rodzaj przewodnika, który miał pomagać w pełniejszym poznawaniu uroków kaszubskiej ziemi.
Ze wstępu prof. J. Sampa
Recenzja portalu trojmiasto.pl - http://kultura.trojmiasto.pl/Porywaly-dzieci-z-podworek-Splonely-na-stosie-n75836.html
Pierwsze wydanie Księgi Wyjścia w przekładzie języka oryginału (hebrajskiego) na język kaszubski.
Drëkòwóné tu tekstë dałobë sã ùjąc pòd òglowim titlã: Wôżniészé (spòdlowé) zagadnienia wiédzë ò kaszëbsczim jãzëkù.
Felietony „Gùczów Mack gôdô” należą do najbardziej znanej części twórczości autora. Są rodzajem krótkiej, swobodnej formy wypowiedzi utrzymanej w osobistym tonie o tematyce czerpanej z życia codziennego. Komizm postaci, słowa i sytuacji umożliwia wyrażanie różnych poglądów. Dzięki temu treść felietonów uczy o ludzkich przywarach i poczuciu humoru, a jednocześnie kultywuje kaszubskie słowo.
Książka w sposób humorystyczny opowiada o życiu codziennym małej dziewczynki, tytułowej Mariolki i jej przygodach w bajkowej krainie jej fantazji.
Doskonała pomoc dydaktyczna w nauce języka kaszubskiego, szczególnie I etapu edukacyjnego.
Pozycja z audiobookiem, czyta Magdalena Kropidłowska
Województwo pomorskie skrywa niejedną tajemnicę. Współczesny podróżnik, poszukiwacz duchów i tropiciel zagadek, odnajdzie w tej książce dawno zapomniane ścieżki, które poprowadzą go ku temu, co niezwykłe i niezbadane.
2Nowe, już trzecie wydanie zbioru legend geograficznie związanych z terenem powiatu kartuskiego. Książka zawiera 26 niezwykłych opowieści w polskiej i kaszubskiej wersji językowej.