- Obecnie brak na stanie

Tematyka legend łączy w sobie elementy historyczne i ludową fantazję. Przywoływane są w nich czasy książąt pomorskich, krzyżaków, a nawet chrystianizacji Pomorza – a jednocześnie świat kaszubskich opowieści, pełen zapadłych zamków i śpiących wojsk, zaludniają diabły, syreny i czarownice.
Był taki czas, że nazwisko TROJANOWSKA pojawiało się bardzo często w pomorskiej prasie, a wydawnictwa, nie tylko turystyczno-krajoznawcze, publikowały w dużych nakładach popularne przewodniki tej autorki. Lekturę niemalże obowiązkową dla wszystkich, którzy pragnęli bliżej poznać nadmorski region, jego dzieje, losy wielkich postaci z nim związanych, jego specyfikę oraz aktualne problemy stanowił "Bedeker kaszubski" napisany wspólnie z Różą Ostrowską. Izabella Trojanowska odeszła niespodziewanie w roku 1995. Musiało minąć dobrych kilkanaście lat, by w roku 2009 powtórnie zaistniała jako autorka. Stało się to za sprawą redaktora Edmunda Szczesiaka, który wydrukował w Pomeranii opowiadanie "zamkowa góra".
Nieopublikowany dotąd zbiór legend i baśni kaszubskich dzięki Wydawnictwu Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego trafia obecnie do czytelników. Trojanowska gromadziła te legendy i baśnie przez wiele lat. Być może pragnąć je kiedyś wydać drukiem. Głównie z myślą o turystach napisała własny rodzaj przewodnika, który miał pomagać w pełniejszym poznawaniu uroków kaszubskiej ziemi.
Ze wstępu prof. J. Sampa
Recenzja portalu trojmiasto.pl - http://kultura.trojmiasto.pl/Porywaly-dzieci-z-podworek-Splonely-na-stosie-n75836.html
Z tego Słownika korzystać mogą wszyscy, którzy chcą wzbogacić zasób swego słownictwa kaszubskiego tak w mowie, jak i przy tworzeniu tekstów pisanych.
Ponowne wydanie słownika z XIX w.
Pusta noc to niezwykły i wciąż żywy na Kaszubach obyczaj. Dotyczy on ostatniej nocy przed pogrzebem zmarłej osoby, kiedy to ludzie gromadzą się w domu nieboszczyka, aby odmówić tam różaniec. Po odmówieniu modlitwy zgromadzeni jednak nie odchodzą do swoich domów. Pozostają w domu żałoby, aby do rana śpiewać pieśni pustonocne.
Gramatika kaszëbsczégò jãzëka autorstwa Hanny Makurat to publikacja edukacyjna i pomocnicza w nauce gramatyki. Pozycja adresowana jest do wszystkich zainteresowanych językiem kaszubskim, a w szczególności do nauczycieli języka kaszubskiego, studentów etnofilologii, piszących po kaszubsku czy dzieci uczących kaszubskiego w szkole.
Tajemniczy telefon od wujka Hirka sprowadza Sonię i jej mamę do Gdańska. Na miejscu okazuje się, że wujek zaginął. Pozostały zrobione przez niego zdjęcia miasta, które naprowadzają Sonię i jej nowego kolegę Piotrka na trop. Podwodny świat wkrótce pochłonie i dzieci…
II wydanie 35 najpiękniejszych legend ziemi kartuskiej, ilustrowanych grafikami. Pochodzą z niemieckojęzycznego zbioru Paul Behrenda. Ich wyboru, tłumaczenia i opracowania wraz z komentarzami dokonał autor.
Książka Nie zaklinaj - sprawdzić się może. Legendy i opowieści Kociewia jest wynikiem rzetelnych i z pasją prowadzonych badań terenowych nauczyciela Józefa Ceynowy (1905-1991), rodem z Połczyna w powiecie puckim, dobrze znanego nie tylko na Kaszubach, ale i w innych częściach Pomorza.
Książka w dwujęzycznej wersji: polsko-kaszubskiej z audiobookiem.