Monografia autorska Grzegorza Schramkego to praca bardzo potrzebna. Pozwala czytelnikom poznać paletę możliwości artystycznych literatury kaszubskojęzycznej, daje również wgląd w to, jak liczny jest to szereg twórców i jak różna tematyka jest przez nich wyrażana. Praca ukazuje nade wszystko zjawiska trzydziestu pięciu lat (1981-2015), ale żeby je dokładniej objaśnić, sięga się do wydarzeń wcześniejszych i późniejszych aniżeli zaznaczone ramy, co pozwala zaobserwować jak fascynująca jest tradycja literacka języka kaszubskiego. Dzięki bardzo dobremu przygotowaniu do tematu, Schramke snuje opowieść wyważoną, precyzyjną i inspirującą do własnych lektur.
Monografie
Vademecum kaszubskie Teatr kaszubski to kolejny bogato ilustrowany tom z serri Vademecum, poruszający zagadnienia związane z dziejami Kaszubów.
Vademecum kaszubskie Przyroda na Kaszubach to kolejny bogato ilustrowany tom z serri Vademecum.
Publikacja poświęcona Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskiemu oraz członkom tej organizacji. Zrzeszenie jest przez autorkę przedstawione jako organizacja pozarządowa o charakterze etnicznym i regionalnym.
Pierwsza tak obszerna monografia poświęcona kolędowaniu i grupom kolędniczym na Kaszubach.
Zrzeszenie opisane jest w monografii jako organizacja etniczna – reprezentująca środowisko kaszubskie, ze szczególnym uwzględnieniem polityki tożsamościowej prowadzonej przez tę organizację. Prezentowany jest również aspekt polityczny Zrzeszenia.
Sylwa kaszubskie to formy różnorodne, otwarte, nieco zaczepne... Napisane zostały głównie po to, aby zanotować wydarzenia kultury i wstępnie je ocenić. Sylwa mają również inspirować na przyszłość. Ta książka to zapis jednego z etapów drogi, która ciągle się rozwija...
W albumie znalazło się 179 fotografii przedstawiających wizerunek gryfa w przestrzeni publicznej Kaszub (również w postaci... napisu).
Podstawowym problemem rozpatrywanym w publikacji, jest proces zmian, zachodzących w użytkowaniu lasów. Książka powstała w oparciu o rozprawę doktorską, napisaną pod kierunkiem prof. dr hab. Józefa Arno Włodarskiego w Instytucie Historii Uniwersytetu Gdańskiego.
Księga pamiątkowa dedykowana jest prof. Brunonowi Synakowi z okazji 70. rocznicy urodzin, wydana przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, pt. O społecznym znaczeniu tożsamości, miejsca i czasu życia,
Na 400 stronach książki opisano dzieje swarzewskiego sanktuarium – od cudownego odnalezienia figurki nieopodal istniejącej świątyni, aż po czasy współczesne. W publikacji jest ponad 200 fotografii.
Monografia Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego przedstawiająca wkład tej organizacji w powojenną kulturę, życie społeczne i polityczne Kaszub oraz Pomorza.
Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Kartuzach działa już prawie siedem dekad. Na jego dokonania składa się praca kilkuset osób, które angażują przede wszystkim swoje prywatne zasoby (czas, energię, talenty, pieniądze) przyczyniły się do wszechstronnego rozwoju tej części Kaszub. Na przestrzeni lat byli wśród nich ludzie różnych profesji, jak chociażby nauczyciele, lekarze, urzędnicy, przedsiębiorcy, rolnicy, rzemieślnicy. Nie pozostając obojętnymi na los otoczenia, w którym żyli wszyscy oni zjednoczyli się wokół idei kaszubskiego ruchu regionalnego, na gruncie kartuskim szczególnie często odwołującego się do tradycji związanych z liderem młodokaszubów Aleksandrem Majkowskim.
Kazimierz Formela
Monografia Daniela Kalinowskiego, "Juwernota. Literatura kaszubska i badania kulturowe", powstała dzięki programowi Ministerstwa Edukacji i Nauki pod nazwą "Doskonała Nauka".
Książka opisuje rozliczne działania pracowników Muzeum, którzy każdego dnia dokładają swoją cegiełkę do rozwoju tej unikalnej placówki. Nie jest to jednak publikacja przybliżająca wyłącznie codzienną, mozolna niekiedy pracę. To książka o ludziach pasjonatach (...) zanurzonych w pomorskich i kaszubskich opowieściach, legendach, bajkach i podaniach, w historii oraz dniu dzisiejszym.
„Katalog tradycyjnego budownictwa w Muzeum – Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach” autorstwa dr Tadeusza Sadkowskiego to znakomite kompendium wiedzy o obiektach, które możecie zwiedzić w Muzeum. Osadzenie opisywanego budownictwa w kontekście historycznym, społecznym i gospodarczym stanowi o wysokim walorze poznawczym publikacji oraz atrakcyjności jej treści.
Historia bruskiego Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.
Nakładem Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie oraz Instytutu Kaszubskiego w Gdańsku ukazała się książka prof. Zygmunta Szultki Studia nad społeczeństwem województwa pomorskiego Prus Królewskich ze szczególnym uwzględnieniem ludności kaszubskiej (XVI-XVIII wiek). Jest to 12 numer serii wydawniczej Biblioteka Kaszubska.