W poszukiwaniu tożsamości. Zrzeszenie...
Publikacja poświęcona Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskiemu oraz członkom tej organizacji. Zrzeszenie jest przez autorkę przedstawione jako organizacja pozarządowa o charakterze etnicznym i regionalnym.
Publikacja poświęcona Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskiemu oraz członkom tej organizacji. Zrzeszenie jest przez autorkę przedstawione jako organizacja pozarządowa o charakterze etnicznym i regionalnym.
Interesująca monografia historyczna jednego z najciekawszych ośrodków tradycji historycznych i kulturalnych Kaszub.
Monografia Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego przedstawiająca wkład tej organizacji w powojenną kulturę, życie społeczne i polityczne Kaszub oraz Pomorza.
Jak informuje tytuł, to książka dedykowana słupskiemu literaturoznawcy i pisarzowi Z. Zielonce.
pod red. J. Borzyszkowskiego
Przegląd ważnych zjawisk literatury tworzonej w dużej mierze przez Kaszubów i w kaszubskiej przestrzeni kulturowej.
Podstawowym problemem rozpatrywanym w publikacji, jest proces zmian, zachodzących w użytkowaniu lasów. Książka powstała w oparciu o rozprawę doktorską, napisaną pod kierunkiem prof. dr hab. Józefa Arno Włodarskiego w Instytucie Historii Uniwersytetu Gdańskiego.
Monografia Brus i okolicy, w której w bardzo ciekawy sposób opisana została historia i dzieje miejscowości. W książce znajdziemy też wiele zdjęć i ilustracji.
Księga pamiątkowa dedykowana jest prof. Brunonowi Synakowi z okazji 70. rocznicy urodzin, wydana przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, pt. O społecznym znaczeniu tożsamości, miejsca i czasu życia,
Dzieło prezentuje 50 artykułów publicystycznych– niezwykle ważnych dla ruchu kaszubsko pomorskiego. Te teksty to pół wieku historii Pomorza, a także przegląd twórczości wielu znamienitych piór kaszubsko-pomorskiej publicystyki. Trudnego wyboru artykułów z bogatego archiwum „Pomeranii” dokonał redaktor Edmund Szczesiak przy współpracy A. Buslera, B. Cirockiej, K. Kordy i D. Majkowskiego.
Książka została wydana w serii „Biblioteczka Gminy Wejherowo” przez Bibliotekę w Bolszewie w koedycji z gminą Wejherowo.
Zapisane i ocalone. Twórczość literacka Anny Łajming
Pierwsza tak obszerna monografia poświęcona kolędowaniu i grupom kolędniczym na Kaszubach.
Historia bruskiego Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.
Sylwa kaszubskie to formy różnorodne, otwarte, nieco zaczepne... Napisane zostały głównie po to, aby zanotować wydarzenia kultury i wstępnie je ocenić. Sylwa mają również inspirować na przyszłość. Ta książka to zapis jednego z etapów drogi, która ciągle się rozwija...
Pozycja przedstawia postać ks. Antoniego Peplińskiego - kaszubskiego barda, pieśniarza i poety.
UWAGA wersja BEZ płyty
„Katalog tradycyjnego budownictwa w Muzeum – Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach” autorstwa dr Tadeusza Sadkowskiego to znakomite kompendium wiedzy o obiektach, które możecie zwiedzić w Muzeum. Osadzenie opisywanego budownictwa w kontekście historycznym, społecznym i gospodarczym stanowi o wysokim walorze poznawczym publikacji oraz atrakcyjności jej treści.
Niniejsza bibliografia Lecha Bądkowskiego, podporucznika WP, pisarza, dziennikarza oraz kaszubskiego działacza politycznego i kulturalnego, liczy około 2700 pozycji, wśród których sa opisy 41 wydawnictw książkowych, 12 utworów o charakterze dramatycznym oraz ponad 2000 publikacji w czasopismach. Dodatkowo wiedzę o pisarzu poszerza ponad 1200 opracowan przedmiotowych i informacji biograficznych.
Listy, wspomnienia, życzenia
Pelplin 1959 - Lipusz 2019