- -15,00 zł

pod red. J. Borzyszkowskiego
Książka poświęcona postaci Stanisława Pestki (pseudonim artystyczny Jan Zbrzyca) - pisarzowi, publicyście i poecie wywodzącemu się z Ziemi Zaborskiej. Stanisław Pestka urodził się w Rolbiku w 1929 r. Ukończył liceum w Kościerzynie i polonistykę na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Był nauczycielem, pracował jako dziennikarz, m.in. w miesięczniku "Litery" i tygodniku "Czas", w latach 1969-72 i 1990-1994 był redaktorem naczelnym "Pomeranii". Jako poeta kaszubski zadebiutował w latach 70. Ma na swoim koncie trzy tomiki wierszy, które zdaniem krytyków wyznaczają nowe drogi poezji kaszubskiej.
Książka wyjaśnia wiele z tajemnic, jakimi obrosły dzieje Łeby. Pierwszy rozdział traktuje o początkach miasta (lokalizacja miasta, rola osadników i miejscowej ludności kaszubskiej, ustrój miasta, skutki tragicznych sztormów itd.).
Książka pomocnicza do nauki języka kaszubskiego. Idealna dla dzieci, książka dzięki której najmłodsi będą uczyć się języka kaszubskiego z przyjemnością. Zawiera wiele kolorowych ilustracji.
Książka została wydana w serii „Biblioteczka Gminy Wejherowo” przez Bibliotekę w Bolszewie w koedycji z gminą Wejherowo.
ZESTAW zawiera 3 obrzerne tomy:
Niematerialne dziedzictwo kulturowe Pomorza Wschodniego - Monografia
Niematerialne dziedzictwo kulturowe Pomorza Wschodniego - Katalog część 1
Niematerialne dziedzictwo kulturowe Pomorza Wschodniego - Katalog część 2
Publikacja pokonferencyjna przywołująca literacką i historyczną przestrzeń Wielkiego Pomorza.
Praca ukazująca pismo "Zrzesz Kaszëbskô", obejmująca wszystkie numery wydane przed II wojną światową.