Pasieka wyobraźni
O twórczości Józefa Chełmowskiego
„Pasieka wyobraźni” to monografia poświęcona życiu i twórczości znakomitego artysty kaszubskiego Józefa Chełmowskiego.
Józef Chelmowski był postacią niecodzienną, wymykającą się jasnemu przypisaniu go do kategorii twórców ludowych czy nieprofesjonalnych. To rzeźbiarz, malarz na szkle i płótnie, twórca instrumentów muzycznych i wymyślnych konstrukcji technicznych, właściciel pasieki z wykonanymi przez siebie ulami twarzowymi, kustosz stworzonego przez siebie „muzeum” i, co istotne, piszący „filozof”, badacz i odkrywca, sam przedstawiający się także jako alchemik. Również autor osobliwych, własnoręcznie wykonanych, zapisanych ręcznym pismem i ozdobionych odautorskimi ilustracjami dzieł, które nazywał księgami.
Książka mieści teksty powstałe z okazji konferencji „Józef Chełmowski i autentyzm na Pomorzu” w Bytowie w roku 2016 (sześć szkiców), ale także napisane przez zaproszonych gości z Poznania (Andrzej Stachowiak) i wypowiedzi twórców kultury, którzy – jak się rzekło – mieli stały i pogłębiony kontakt z Chełmowskim. Dało to w efekcie fascynujący, panoramiczny, ale nie wyzbyty indywidualnych skojarzeń i interpretacji fresk tekstowo-wizualny o wyjątkowym, autorskim orbis interior kaszubskiego oryginała.
Indeks : 468 978-83-65472-04-5
Opis:
- Format:
- 17x24cm
- Język:
- polski
- Liczba stron:
- 280
- Oprawa:
- twarda
- Wydawca:
- Urząd Miejski w Brusach, Muzeum Zachodnio-Kaszubskie w Bytowie, Instytucja Kultury Samorządu Województwa Pomorskiego
- Miejsce i rok wydania:
- Brusy-Bytów-Gdańsk 2017
Specyficzne kody :
Stan: Nowy
Zobacz także
-
Mini Puzzle - Józef ChełmowskiCena 4,07 zł
Klienci, którzy zakupili ten produkt, kupili również:
Materiały pokonferencyjne
red. C. Obracht-Prondzyński
Pieśni kaszubskie w opracowaniu Marzeny Graczyk na 3-głosowy chór mieszany
W publikacji został opisany historyczny FISHMARKT będący nawiązaniem do wielowiekowej tradycji Targu Rybnego w Gdańsku, sięgającej 1343 roku.
Produkty w tej samej kategorii:
praca monograficzna pod redakcją Daniela Kalinowskiego
Zrzeszenie opisane jest w monografii jako organizacja etniczna – reprezentująca środowisko kaszubskie, ze szczególnym uwzględnieniem polityki tożsamościowej prowadzonej przez tę organizację. Prezentowany jest również aspekt polityczny Zrzeszenia.
Nakładem Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie oraz Instytutu Kaszubskiego w Gdańsku ukazała się książka prof. Zygmunta Szultki Studia nad społeczeństwem województwa pomorskiego Prus Królewskich ze szczególnym uwzględnieniem ludności kaszubskiej (XVI-XVIII wiek). Jest to 12 numer serii wydawniczej Biblioteka Kaszubska.