

Vademecum kaszubskie Przyroda na Kaszubach to kolejny bogato ilustrowany tom z serri Vademecum.
Przyroda na Kaszubach / Roda na Kaszëbach to wydana przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie i Instytut Kaszubski pozycja z serii Vademecum. Jest to monografia dwujęzyczna - w języku polskim oraz w języku kaszubskim. Publikacja przybliża w popularnonaukowy sposób mocno zróżnicowany obraz przyrodniczy Kaszub - od Bałtyku poprzez wydmy, pradoliny, gliniaste polodowcowe wysoczyzny i moreny czołowe. Publikację wzbogaca duża ilość kolorowych zdjęć.
Wydawcy: Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oraz Instytut Kaszubski w Gdańsku.
Oddajemy do rąk użytkowników książkę pomocniczą do nauki języka kaszubskiego na II i III etapie nauczania. Jej struktura jest tak pomyślana, by wspierać przede wszystkim kształcenie komunikacyjne, co w dobie nacisku na odchodzenie od nauczania języka metodą gramatyczną zdaje się być dobrym sposobem na rozwijanie kompetencji językowych uczniów. Dzięki zastosowaniu metody wprowadzania treści językowych na bazie popularnych bloków tematycznych dajemy użytkownikom możliwość bogacenia zasobów leksykalnych w określonych obszarach z jednoczesnym umożliwieniem doskonalenia wszystkich sprawności językowych, tj. rozumienia, mówienia, czytania i pisania.
Powiślańska tradycja kulinarna – elegancko wydane blisko 70 przepisów, które zebrano wśród gospodyń oraz gospodarzy – głównie z okolic Sztumu i Kwidzyna. W obszernym wstępie została przedstawiona historia regionu i kulinariów od XIX wieku do czasów współczesnych.
5Autorami publikacji Historia Kaszubów na jeden wieczór są: Michał Hinc, Adam Lubocki oraz Mateusz Szuba – pracownicy wejherowskiego Muzeum.
Flaga kaszubska swe kolory wzięła od kaszubskiego herbu – czarnego gryfa w koronie na złotym tle. Zgodnie z zasadami heraldyki przekłada się to na czarno-złotą (żółtą) flagę z dwoma jednakowymi, poziomymi pasami, gdzie barwa godła daje barwę górnej połowie, a barwa pola – połowie dolnej.
zebrał i oprac. J. Borzyszkowski
Książka poświęcona wybitnej poetce Róży Ostrowskiej.
"Wiemy, że każdy człowiek ma swoją historię i swoją tajemnicę. Lepiej mogłem zrozumieć późniejsze wspomnienia bohatera niniejszej opowieści - Jørgena Mogensena. On, który wracał z niemieckiego obozu koncentracyjnego przez Londyn, spontanicznie dołączył do marszu protestacyjnego polskiej emigracji wojennej...
Wydany tom poświęcony został Zbigniewowi Jujce (1935-2019), wybitnej postaci w pomorskiej kulturze okresu powojennego, rysownika, grafika, satyryka, komentatora zmieniającej się rzeczywistości okresu PRL oraz III RP, obdarzonego niezwykłym zmysłem obserwacji. Ale też osoby o bardzo ciekawych, pomorskich korzeniach rodzinnych, którym również poświęcono odpowiednią część refleksji, co jest nawiązaniem do obchodzonej w 2022 r. 100-nej rocznicy powstania Związku Polaków w Niemczech.
Książka o Zbigniewie Jujce ma nie tylko walor biograficzny, ale zbierając refleksje tak wielu osób jest ważnym przyczynkiem do historii powojennego dziennikarstwa w Gdańsku i na Pomorzu, funkcjonowania środowiska kulturalnego i artystycznego w naszym regionie.