
Książka poświęcona jest życiowym i ideologicznym drogom Młodokaszubów. Zawiera szkice biograficzne ponad 30 postaci, które współtworzyły ruch młodokaszubski.
Publikacja poświęcona Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskiemu oraz członkom tej organizacji. Zrzeszenie jest przez autorkę przedstawione jako organizacja pozarządowa o charakterze etnicznym i regionalnym.
Publikacja niniejsza jest poświęcona Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskiemu oraz członkom tej organizacji. Zrzeszenie jest przez autorkę przedstawione jako organizacja pozarządowa o charakterze etnicznym i regionalnym. Poddaje tą organizację analizie z trzech punktów widzenia: z poziomu funkcjonowania organizacyjnego, po drugie traktując Zrzeszenie jako jeden z elementów społeczeństwa obywatelskiego na terenie Pomorza, a po trzecie jako organizacje o chrakterze etnicznym. Lektura tej publikacji pozwala nam uzyskać pełny obraz Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego jako organizacji pozarządowej o charakterze etnicznym zaangażowaną mocno w budowę społeczeństwa obywatelskiego.
Spis treści
Wprowadzenie
Rozdział 1 - Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie - przeszłość i teraźniejszość
1.1. Obszar działalności
1.2. Krótka historia ZK-P
1.3. Władze i struktura ZK-P
1.4. ZK-P jako organizacja pozarządowa
1.5. ZK-P jako organizacja o charakterze etnicznym
1.6. Kultura organizacyjna: organizacja kaszubska czy kaszubska organizacja?
Rozdział 2 - Osoby badane - ich powody wstąpienia do organizacji oraz oczekiwania
2.1. Opis badań
2.2. Pytanie zasadnicze czyli powody, dla których badani należą do ZK-P
2.3. Zakres działalności Zarządu Głównego ZK-P wg osób badanych
2.4. Członkowie oddziału powinni stawać się liderami społeczności lokalnej czyli: zakres działalności oddziału oraz koła ZK-Pw opinii badanych
Rozdział 3 - Komunikacja w ZK-P
3.1. Komunikacja wewnętrzna
3.2. Komunikacja z otoczeniem
3.3. Zrzeszenie jako organizacja samokształceniowa
3.4. Rytualizacja (tudzież etnicyzacja) życia organizacji
Rozdział 4 - ZK-P a świat polityki
Rozdział 5 -ZK-P jako organizacja etniczna
5.1. Tożsamość kaszubska
5.2. Terytorium - obszar działalność Zrzeszenia
5.3. Jo jem Kaszeba, czyli etniczność osób badanych
5.4. Splątana tożsamość kaszubsko-polska, polsko-kaszubska
5.5. Język kaszubski
5.6. Kaszubi nie gęsi i swe media mają, które czytają, słuchają i oglądają
Zakończenie
Bibliografia
Spis tabel, wykresów i rysunków.
Książka poświęcona jest życiowym i ideologicznym drogom Młodokaszubów. Zawiera szkice biograficzne ponad 30 postaci, które współtworzyły ruch młodokaszubski.
Zrzeszenie opisane jest w monografii jako organizacja etniczna – reprezentująca środowisko kaszubskie, ze szczególnym uwzględnieniem polityki tożsamościowej prowadzonej przez tę organizację. Prezentowany jest również aspekt polityczny Zrzeszenia.
Oddajemy do rąk użytkowników książkę pomocniczą do nauki języka kaszubskiego na II i III etapie nauczania. Jej struktura jest tak pomyślana, by wspierać przede wszystkim kształcenie komunikacyjne, co w dobie nacisku na odchodzenie od nauczania języka metodą gramatyczną zdaje się być dobrym sposobem na rozwijanie kompetencji językowych uczniów. Dzięki zastosowaniu metody wprowadzania treści językowych na bazie popularnych bloków tematycznych dajemy użytkownikom możliwość bogacenia zasobów leksykalnych w określonych obszarach z jednoczesnym umożliwieniem doskonalenia wszystkich sprawności językowych, tj. rozumienia, mówienia, czytania i pisania.
Problem antykizacji w sztuce polskiej - materiały z sesji, która odbyła się w Ratuszu Staromiejskim w listopadzie 1998 r.
Książka zawiera pełną dokumentację wydarzeń związanych z Kongresem Pomorskim,
który trwał przez blisko dwa lata w różnych miastach Pomorza.
Poblikacja prezentuje laureatów medalu im. Bernarda Chrzanowskiego "Poruszył wiatr od morza" za lata 2004-2005: Shirley Mask Connolly oraz Nelly Marienne Wannow. Dodatkowo umieszczono notki biograficzne Bernadra Charzanowskiego oraz wcześniejszych laureatów medalu.