

Publikacja poświęcona Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskiemu oraz członkom tej organizacji. Zrzeszenie jest przez autorkę przedstawione jako organizacja pozarządowa o charakterze etnicznym i regionalnym.
Publikacja niniejsza jest poświęcona Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskiemu oraz członkom tej organizacji. Zrzeszenie jest przez autorkę przedstawione jako organizacja pozarządowa o charakterze etnicznym i regionalnym. Poddaje tą organizację analizie z trzech punktów widzenia: z poziomu funkcjonowania organizacyjnego, po drugie traktując Zrzeszenie jako jeden z elementów społeczeństwa obywatelskiego na terenie Pomorza, a po trzecie jako organizacje o chrakterze etnicznym. Lektura tej publikacji pozwala nam uzyskać pełny obraz Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego jako organizacji pozarządowej o charakterze etnicznym zaangażowaną mocno w budowę społeczeństwa obywatelskiego.
Spis treści
Wprowadzenie
Rozdział 1 - Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie - przeszłość i teraźniejszość
1.1. Obszar działalności
1.2. Krótka historia ZK-P
1.3. Władze i struktura ZK-P
1.4. ZK-P jako organizacja pozarządowa
1.5. ZK-P jako organizacja o charakterze etnicznym
1.6. Kultura organizacyjna: organizacja kaszubska czy kaszubska organizacja?
Rozdział 2 - Osoby badane - ich powody wstąpienia do organizacji oraz oczekiwania
2.1. Opis badań
2.2. Pytanie zasadnicze czyli powody, dla których badani należą do ZK-P
2.3. Zakres działalności Zarządu Głównego ZK-P wg osób badanych
2.4. Członkowie oddziału powinni stawać się liderami społeczności lokalnej czyli: zakres działalności oddziału oraz koła ZK-Pw opinii badanych
Rozdział 3 - Komunikacja w ZK-P
3.1. Komunikacja wewnętrzna
3.2. Komunikacja z otoczeniem
3.3. Zrzeszenie jako organizacja samokształceniowa
3.4. Rytualizacja (tudzież etnicyzacja) życia organizacji
Rozdział 4 - ZK-P a świat polityki
Rozdział 5 -ZK-P jako organizacja etniczna
5.1. Tożsamość kaszubska
5.2. Terytorium - obszar działalność Zrzeszenia
5.3. Jo jem Kaszeba, czyli etniczność osób badanych
5.4. Splątana tożsamość kaszubsko-polska, polsko-kaszubska
5.5. Język kaszubski
5.6. Kaszubi nie gęsi i swe media mają, które czytają, słuchają i oglądają
Zakończenie
Bibliografia
Spis tabel, wykresów i rysunków.
Bogato ilustrowana „Historia Kaszubów” to pierwsza publikacja z serii, poruszająca zagadnienia związane z dziejami Kaszubów do czasów współczesnych.
Praca zbiorowa została opracowana przez Józefa Borzyszkowskiego.
tłum. Tomasz Wicherkiewicz
Książka adresowana do anglojęzycznych rodaków, których potomkowie z różnych powodówopuścili Kaszuby i odnaleźli swój dom, swoje „miejsce na ziemi” w Ameryce, Australii, Nowe Zelandii, Anglii, czy w innych częściach świata.
Konferencji Miasto historyczne w dialogu ze współczesnością, zorganizowanej przez NCK w listopadzie 1999 r., towarzyszyła debata poświęcona współczesnym problemom architektonicznym w związku z formami i funkcjami miast historycznych.
red. Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk
Dwujęzyczna publikacja zawiera teksty 20 autorów, dokumentujące ich spotkanie z Kaszubami. Katalog towarzyszy wystawie fotografii, wynikowi polsko-niemieckiego projektu typu „nauczanie poprzez badanie”.
Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej powiększyło swoje zbiory o unikatowy artefakt z początku XX wieku – kaszubskojęzyczny rękopis. Został on napisany przez Ottona Karsznego.
Òchlëca. Antologiô dokazów nôdgrodzonëch w Òglowòpòlsczim Lëterecczim Kònkùrsu m. Jana Drzeżdżona w latach 2017-2019 - zawiera prace nagrodzone oraz protokoły pokonkursowe. Można w niej zapoznać się z twórczością współczesnych autorów tworzących w języku kaszubskim.