Vademecum kaszubskie Kaszëbsczi teater (Teatr kaszubski)
Vademecum kaszubskie Teatr kaszubski to kolejny bogato ilustrowany tom z serri Vademecum, poruszający zagadnienia związane z dziejami Kaszubów.
Teatr kaszubski. Fenomen, formy, środowisko to opracowanie zjawisk kulturowych związanych z teatrem kaszubskim, za jaki uważa się tu utwory napisane i zaprezentowane na scenie w języku kaszubskim.
Kaszubski teatr wywodzi się z trzech źródeł: z dawnych obrzędów, których część przetrwała do dziś i znalazła odzwierciedlenie w scenariuszach widowisk wiążących się ze ścinaniem kani, dożynkami lub sobótką; z obrzędowości wigilijno-noworocznej łączącej tradycję chrześcijańską z ludowym postrzeganiem rzeczywistości – z gwiżdżów, jasełek czy herodów – oraz z teatru amatorskiego popularnego od końca XIX w., a istniejącego do dziś. Osobnymi kategoriami, które mają związek z teatrem kaszubskim, są widowiska pasyjne, rytuały pielgrzymkowe, teatralizowana obrzędowość, inscenizacje historyczne oraz kabarety.
Przedstawienia w rodzimym języku Kaszub są wystawiane tak w Gdańsku, Gdyni, Słupsku, Bytowie, Chojnicach, Lęborku, Wejherowie, jak i w wioskach – wszędzie tam, gdzie są ludzie, którzy nadają teatrowi wymiar tożsamościowy, manifestując nie tylko swą wrażliwość czy pomysłowość, ale nade wszystko kaszubskość.
Daniel Kalinowski
Profesor zwyczajny, doktor habilitowany nauk humanistycznych. Zatrudniony od 1996 r. w Akademii Pomorskiej w Słupsku. Członek m.in. Komisji Nauki o Literaturze PAN, Komisji Kaszubskiej PAU, The Society for the Study of the Multi-Ethnic Literatures of the World, Rady Języka Kaszubskiego oraz Instytutu Kaszubskiego. Redaktor tematyczny czasopisma „Acta Cassubiana” i „Naszego Pomorza” oraz redaktor naczelny „Biuletynu Rady Języka Kaszubskiego”. Członek Rad Programowych pomorskich instytucji muzealnych. Zainteresowania naukowe: literatura, dramaturgia i teatr kaszubskojęzyczny, kultura buddyjska w tradycji polskiej, motywy żydowskie w literaturze polskiej, polska recepcja twórczości Franza Kafki. Autor m.in. następujących książek: Raptularz kaszubski; Żydzi polscy i pomorscy. Studia o ludziach i literaturze; Sylwa kaszubskie; Pasaże kaszubskieoraz we współautorstwie z Adelą Kuik-Kalinowską m.in.: Od Smętka do Stolema. Wokół literatury Kaszub i Literatura kaszubska. Rekonesans. Współredaktor serii wydawniczej „Wielkie Pomorze” i redaktor licznych prac monograficznych.
Zobacz także
-
Vademecum Kaszubskie - Ruch Kaszubsko-Pomorski...Cena 37,14 zł
-
Vademecum Kaszubskie - Literatura Kaszubska....Cena 37,14 zł
-
Vademecum Współczesna kultura...Cena 37,14 zł
Klienci, którzy zakupili ten produkt, kupili również:
Monografia autorska Grzegorza Schramkego to praca bardzo potrzebna. Pozwala czytelnikom poznać paletę możliwości artystycznych literatury kaszubskojęzycznej, daje również wgląd w to, jak liczny jest to szereg twórców i jak różna tematyka jest przez nich wyrażana. Praca ukazuje nade wszystko zjawiska trzydziestu pięciu lat (1981-2015), ale żeby je dokładniej objaśnić, sięga się do wydarzeń wcześniejszych i późniejszych aniżeli zaznaczone ramy, co pozwala zaobserwować jak fascynująca jest tradycja literacka języka kaszubskiego. Dzięki bardzo dobremu przygotowaniu do tematu, Schramke snuje opowieść wyważoną, precyzyjną i inspirującą do własnych lektur.
Przygotowana tutaj praca prezentuje artykuły kaszubskiego, polskiego i amerykańskiego środowiska badaczy tematyki emigracyjnej. Jest to przykład współpracy naukowej na poziomie akademickim oraz instytucjonalnym, nawiązujący do podejmowanych wcześniej prac różnych autorów polsko i anglojęzycznych. Niniejsza praca jest swego typu kontynuacją wieloautorskiej pracy monograficznej Emigracja kaszubska. Zjawisko. Ludzie. Ośrodki, wydanej przez Akademię Pomorską w Słupsku oraz Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie (Słupsk-Wejherowo 2020). Tym razem staramy się wszakże zaprezentować artykuły w dwóch wersjach językowych (polska i angielska), aby ułatwić percepcję jakże ciekawej problematyki.
Dzieje szkolnictwa na Gochach, Benedykt Reszka
Książki Benedykta Reszki tematycznie są związane z Gochami, w których dominuje tematyka historyczna. Szczególnie ujawnia się to w Czasie zła i Ich losach, Ewangelikach na Gochach, Z dziejów rodziny Reschke-Reszka od 1515, a ostatnio w Dziejach Szkolnictwa na Gochach.
Kalwaria Wejherowska została odrestaurowana w latach 2006-2008 w ramach projektu "Zachowanie i udostępnienie dziedzictwa Pomorza poprzez utworzenie Parku Kulturowego w Wejherowie.
Produkty w tej samej kategorii:
Antoni Abraham (1869-1923), zapisany jest w naszych dziejach, głównie epoki zaborów, jako „Apostoł narodowej sprawy” i „Trybun Kaszubów”, a także „Król Kaszubów”. Funkcjonuje również w legendach, z których najważniejsza dotyczy jego udziału w delegacji Kaszubów na Kongres Wersalski w Paryżu, gdzie decydowano o przyszłości Kaszub po I wojnie światowej. Niemniej, choć jest on postacią najbardziej znaną i upamiętnioną przez ziomków, a i rodaków, pamięć o nim w kolejnych pokoleniach jakby ginie. W działalności na rzecz upamiętnienia – przeciw niepamięci – olbrzymi udział ma Teresa Hoppe, m.in. spiritus movens budowy pomnika Antoniego Abrahama na Placu Kaszubskim w Gdyni i autorka książki, prezentującej aktualną wiedzę i tradycję dotyczącą życia i dokonań jej bohatera.
Józef Borzyszkowski
Zbór artykułów poświeconych księdzu biskupowi Konstantemu Dominikowi.
Więzień Stutthofu, burmistrz Wejherowa, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Florian Ceynowa, choć nie był pierwszym, który podjął sprawę języka i tożsamości Kaszubów, jak też nie on pierwszy pisał po kaszubsku, to jednak do niego przypisane jest pierwszeństwo na drodze tworzenia kaszubskiego języka literackiego jako środka społecznej komunikacji, także w sferze nauki.