Vademecum kaszubskie Kaszëbsczi teater (Teatr kaszubski)

39,00 zł
Brutto Cena nie uległa zmianie

Vademecum kaszubskie Teatr kaszubski to kolejny bogato ilustrowany tom z serri Vademecum, poruszający zagadnienia związane z dziejami Kaszubów.

Ilość

Teatr kaszubski. Fenomen, formy, środowisko to opracowanie zjawisk kulturowych związanych z teatrem kaszubskim, za jaki uważa się tu utwory napisane i zaprezentowane na scenie w języku kaszubskim.

Kaszubski teatr wywodzi się z trzech źródeł: z dawnych obrzędów, których część przetrwała do dziś i znalazła odzwierciedlenie w scenariuszach widowisk wiążących się ze ścinaniem kani, dożynkami lub sobótką; z obrzędowości wigilijno-noworocznej łączącej tradycję chrześcijańską z ludowym postrzeganiem rzeczywistości – z gwiżdżów, jasełek czy herodów – oraz z teatru amatorskiego popularnego od końca XIX w., a istniejącego do dziś. Osobnymi kategoriami, które mają związek z teatrem kaszubskim, są widowiska pasyjne, rytuały pielgrzymkowe, teatralizowana obrzędowość, inscenizacje historyczne oraz kabarety.

Przedstawienia w rodzimym języku Kaszub są wystawiane tak w Gdańsku, Gdyni, Słupsku, Bytowie, Chojnicach, Lęborku, Wejherowie, jak i w wioskach – wszędzie tam, gdzie są ludzie, którzy nadają teatrowi wymiar tożsamościowy, manifestując nie tylko swą wrażliwość czy pomysłowość, ale nade wszystko kaszubskość.

Daniel Kalinowski

Profesor zwyczajny, doktor habilitowany nauk humanistycznych. Zatrudniony od 1996 r. w Akademii Pomorskiej w Słupsku. Członek m.in. Komisji Nauki o Literaturze PAN, Komisji Kaszubskiej PAU, The Society for the Study of the Multi-Ethnic Literatures of the World, Rady Języka Kaszubskiego oraz Instytutu Kaszubskiego. Redaktor tematyczny czasopisma „Acta Cassubiana” i „Naszego Pomorza” oraz redaktor naczelny „Biuletynu Rady Języka Kaszubskiego”. Członek Rad Programowych pomorskich instytucji muzealnych. Zainteresowania naukowe: literatura, dramaturgia i teatr kaszubskojęzyczny, kultura buddyjska w tradycji polskiej, motywy żydowskie w literaturze polskiej, polska recepcja twórczości Franza Kafki. Autor m.in. następujących książek: Raptularz kaszubski; Żydzi polscy i pomorscy. Studia o ludziach i literaturze; Sylwa kaszubskie; Pasaże kaszubskieoraz we współautorstwie z Adelą Kuik-Kalinowską m.in.: Od Smętka do Stolema. Wokół literatury Kaszub i Literatura kaszubska. Rekonesans. Współredaktor serii wydawniczej „Wielkie Pomorze” i redaktor licznych prac monograficznych.

Indeks : 442

Opis:

Format:
17 x 24cm
Język:
kaszubski, polski
Liczba stron:
440
Oprawa:
zintegrowana
Miejsce i rok wydania:
Gdańsk 2021

Specyficzne kody :

Zobacz także

Produkty w tej samej kategorii:

Magnus Bruski - bohater z Gdańska

Książka wydana przez Fundacja Centrum św. Jacka zawierająca rys biograficzny ks. Magnusa zatytułowana "Magnus Bruski - bohater z Gdańska" autorska dr Leszka Molendowskiego z Muzeum Gdańska oraz o. Michał Oska OP, przeora Dominikanie Gdańsk.

Książka zawiera niepublikowane wcześniej archiwalne fotografie oraz dodatek z tekstami źródłowymi.

Cena 24,00 zł

Barnim I Książę Słowian na Pomorzu (ok. 1220/21...

Pierwsza na polskim rynku wydawniczym biografia Barnima I, księcia Pomorza Zachodniego, zasługuje ze wszech miar na uwagę Czytelników.
Jej bohater, wybitny władca pochodzący z rodu Gryfitów, panował bowiem w okresie przełomowym, kiedy krystalizował się przyszły status księstwa w obliczu koniecznych wówczas zmian ustrojowych, gospodarczych, społecznych i etnicznych, w znacznej mierze będących rezultatem jego osobistego działania i zaangażowania.

Cena 69,00 zł

Promocje

244x316reklama kaszubska ksiazka mala_2.png

https://kaszubskaksiazka.pl/szukaj?ticats=0&s=bycio