"..Strajki szkolne zakończyły się niepowodzeniem. Nie doprowadziły także na Kaszubach, w tym gminie Sierakowice do powrotu nauczania religii w języku polskim, a jego konsekwencje dla strajkujących uczniów i ich rodziców były bardzo bolesne. Jeszcze bardziej pogłębiły podziały między Polakami (Kaszubami) a Niemcami oraz katolikami a ewangelikami, utrudniając czy wręcz uniemożliwiając porozumienie między nimi. Jednak z polskiej perspektywy miały też pozytywne skutki..."
Żeby wracał ten czas. O życiu, pieśniach i poezji ks. Antoniego Peplińskiego
Pozycja przedstawia postać ks. Antoniego Peplińskiego - kaszubskiego barda, pieśniarza i poety.
UWAGA wersja BEZ płyty
Książka jest kolejnym krokiem pogłębiającym wiedzę o księdzu Antonim Peplińskim jako poecie. Jego życie było mocno naznaczone obydwiema wojnami, później radosnym zachłyśnięciem się wolnością, która nie do końca okazała się tą wymarzoną i wyczekaną. Następnie trwaniem i realizowaniem tego, co w "duszy grało", mimo że nie było to łatwe, bo okupione być musiało wieloma kompromisami.
Fragment dotyczący historii powstania utworu "Kaszëbsczé jezora":
"Gdy Antoni szedł, wijącą się wzdłuż jeziora ścieżką, ze Studzienic do Kłączna i myślał o piosence dla chóru, pojawiło sięnatchnienie. Nie miał przy sobie notesu. Bojąc się, że melodia
uleci, oderwał kawałek brzozowej kory i na niej zapisał nutki. Naturalne kreski na korze były jak pięciolinia. I takp owstała w 1967 r. najbardziej popularna piosenka ks. Antoniego „Stёdińsczi jezora” śpiewana dzisiaj w setkach wersji.
Wówczas powstała jedna jeszcze, nie mniej piękna, piosenka
„W kaszёbsczich stronach”."
Indeks : 498 978-83-65472-08-3
Opis:
- Liczba stron:
- 100
- Oprawa:
- twarda
- Wydawca:
- Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie
- Format:
- 15x22
- Język:
- polski
- Miejsce i rok wydania:
- Bytów-Wejherowo-Gdańsk 2017
Specyficzne kody :
Stan: Nowy
Klienci, którzy zakupili ten produkt, kupili również:
Bytów - czas transformacji. Okiem Kazimierza Rolbieckiego / Bytów - a time of transformation. Through the eyes of Kazimierz Rolbiecki
66 Kaszubski Pułk Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego powstał w pierwszej połowie października 1919 roku w Poznaniu. Kadrę wydzieliły pułki Toruński i Grudziądzki. Wszystkie wymienione oddziały wchodziły w skład formującej się w tym czasie Pomorskiej Dywizji Strzelców. Skład osobowy pułku był jednolity. Zarówno kadra, jak i szeregowi pochodzili z Kaszub i Pomorza.
„Polskość Pomorza” to nowość wydawnicza napisana przez miłośników historii z Kociewia: dr Krzysztofa Kordę, Przemysława Zielińskiego i Lecha J. Zdrojewskiego. Trzej panowie zabierają nas w podróż po Pomorzu, które jak Bałtyk ma różne odcienie i stopnie wzburzenia.
Produkty w tej samej kategorii:
Książka została wydana w serii „Biblioteczka Gminy Wejherowo” przez Bibliotekę w Bolszewie w koedycji z gminą Wejherowo.
Podstawowym problemem rozpatrywanym w publikacji, jest proces zmian, zachodzących w użytkowaniu lasów. Książka powstała w oparciu o rozprawę doktorską, napisaną pod kierunkiem prof. dr hab. Józefa Arno Włodarskiego w Instytucie Historii Uniwersytetu Gdańskiego.
Publikacja jest pokłosiem konferencji naukowej zorganizowanej dla uczczenia 30. rocznicy śmierci pisarza i działacza kaszubskiego Lecha Bądkowskiego
Publikacja pokonferencyjna przywołująca literacką i historyczną przestrzeń Wielkiego Pomorza.