Żeby wracał ten czas. O życiu, pieśniach i poezji ks. Antoniego Peplińskiego
  • Żeby wracał ten czas. O życiu, pieśniach i poezji ks. Antoniego Peplińskiego
  • Żeby wracał ten czas. O życiu, pieśniach i poezji ks. Antoniego Peplińskiego

Żeby wracał ten czas. O życiu, pieśniach i poezji ks. Antoniego Peplińskiego

30,00 zł
Brutto
Cena nie uległa zmianie

Pozycja przedstawia postać ks. Antoniego Peplińskiego - kaszubskiego barda, pieśniarza i poety. 

UWAGA wersja BEZ płyty

Ilość

 Książka jest kolejnym krokiem pogłębiającym wiedzę o księdzu Antonim Peplińskim jako poecie. Jego życie było mocno naznaczone obydwiema wojnami, później radosnym zachłyśnięciem się wolnością, która nie do końca okazała się tą wymarzoną i wyczekaną. Następnie trwaniem i realizowaniem tego, co w "duszy grało", mimo że nie było to łatwe, bo okupione być musiało wieloma kompromisami.

Fragment dotyczący historii powstania utworu "Kaszëbsczé jezora":

"Gdy Antoni szedł, wijącą się wzdłuż jeziora ścieżką, ze Studzienic do Kłączna i myślał o piosence dla chóru, pojawiło sięnatchnienie. Nie miał przy sobie notesu. Bojąc się, że melodia
uleci, oderwał kawałek brzozowej kory i na niej zapisał nutki. Naturalne kreski na korze były jak pięciolinia. I takp owstała w 1967 r. najbardziej popularna piosenka ks. Antoniego „Stёdińsczi jezora” śpiewana dzisiaj w setkach wersji.
Wówczas powstała jedna jeszcze, nie mniej piękna, piosenka
„W kaszёbsczich stronach”."



Indeks : 498 978-83-65472-08-3

Opis:

Format:
15x22
Język:
polski
Liczba stron:
100
Oprawa:
twarda
Wydawca:
Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie
Miejsce i rok wydania:
Bytów-Wejherowo-Gdańsk 2017

Specyficzne kody :

Stan: Nowy

Produkty w tej samej kategorii:

Sanktuarium Sianowskie a tożsamość kaszubska
  • Obecnie brak na stanie
Sanktuarium Sianowskie a tożsamość kaszubska

Prezentowana publikacja stanowi plon wydarzeń z roku 2016, kiedy to w Sianowie i na Kaszubach obchodzono 50-lecie koronacji Matki Boskiej Sianowskiej. Należy stwierdzić, że redaktorowi udało się w książce połączyć artykuły naukowe z esejami i komunikatami, mającymi w dużej mierze charakter wspomnieniowy, a materiał zebrany w książce potwierdza znaczenie Sanktuarium w Sianowie dla kaszubskiej tożsamości religijnej. Sądzę, że książka ma szansę dotrzeć do szerszego grona odbiorców, niekoniecznie związanych z Kaszubami i w ten sposób w większym stopniu spopularyzować Sianowo i jego Sanktuarium także poza Kaszubami.

dr hab. Karol Polejowski

Cena 30,00 zł
Lech Bądkowski - znany i nieznany

Niniejsza bibliografia Lecha Bądkowskiego, podporucznika WP, pisarza, dziennikarza oraz kaszubskiego działacza politycznego i kulturalnego, liczy około 2700 pozycji, wśród których sa opisy 41 wydawnictw książkowych, 12 utworów o charakterze dramatycznym oraz ponad 2000 publikacji w czasopismach. Dodatkowo wiedzę o pisarzu poszerza ponad 1200 opracowan przedmiotowych i informacji biograficznych.

Cena 25,00 zł
Gazeta Gdańska w latach 1891-1939
  • Obecnie brak na stanie
Gazeta Gdańska w latach 1891-1939

W końcu roku 2017 ukazała się kolejna publikacja autorstwa prof. Andrzeja Romanowa zatytułowana „Gazeta Gdańska” w latach 1891–1939. Jak autor sam zaznaczył we wstępie, jego dzieło to pierwsza monografia w całości poświęcona blisko 50-letniej historii „Gazety Gdańskiej”. Mimo że sporo informacji autor zawarł już we wcześniejszych publikacjach to publikacja ta stanowi dzieło nowe, świeże, stanowiące podsumowanie dotychczasowych badań profesora Romanowa nad prasą gdańską.

Cena 30,00 zł

Promocje

244x316reklama kaszubska ksiazka mala_2.png

https://kaszubskaksiazka.pl/szukaj?ticats=0&s=bycio