- Nowy
- Obecnie brak na stanie

„Polskość Pomorza” to nowość wydawnicza napisana przez miłośników historii z Kociewia: dr Krzysztofa Kordę, Przemysława Zielińskiego i Lecha J. Zdrojewskiego. Trzej panowie zabierają nas w podróż po Pomorzu, które jak Bałtyk ma różne odcienie i stopnie wzburzenia.
Pomorze od zawsze było miejscem szczególnym na mapie Polski. Porty handlowe, szlaki kupieckie, sąsiedzkie wpływy z Niemiec, Niderlandów, Skandynawii. Ponadto liczne wojny, w tym ta największa-II Wojna Światowa, która rozpoczęła się właśnie tu na Pomorzu. Okupacja niemiecka, nazwana przez autorów "brunatną", przeszła w okupację "czerwoną". Po wojnie nastała nowa era - robotników z Trójmiasta oraz największy ruch społeczny tej epoki - powstanie Solidarności. Pomorze to też współpraca etniczna różnych regionów: Kaszub, Kociewia, Powiśla i Żuław.
https://kociewie24.pl/aktualnosci/52449-polskosc-pomorza-obowiazkowa-lektura-dla-kazdego-pomorzanina-i-nie-tylko
Indeks : 9788366376373
Opis:
Specyficzne kody :
Pozycja przedstawia postać ks. Antoniego Peplińskiego - kaszubskiego barda, pieśniarza i poety.
UWAGA wersja BEZ płyty
"..Strajki szkolne zakończyły się niepowodzeniem. Nie doprowadziły także na Kaszubach, w tym gminie Sierakowice do powrotu nauczania religii w języku polskim, a jego konsekwencje dla strajkujących uczniów i ich rodziców były bardzo bolesne. Jeszcze bardziej pogłębiły podziały między Polakami (Kaszubami) a Niemcami oraz katolikami a ewangelikami, utrudniając czy wręcz uniemożliwiając porozumienie między nimi. Jednak z polskiej perspektywy miały też pozytywne skutki..."
66 Kaszubski Pułk Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego powstał w pierwszej połowie października 1919 roku w Poznaniu. Kadrę wydzieliły pułki Toruński i Grudziądzki. Wszystkie wymienione oddziały wchodziły w skład formującej się w tym czasie Pomorskiej Dywizji Strzelców. Skład osobowy pułku był jednolity. Zarówno kadra, jak i szeregowi pochodzili z Kaszub i Pomorza.
Autor – profesor Uniwersytetu Gdańskiego kierujący Zakładem Pomorzoznawstwa – poświęcił książkę budowlom, bez których nie sposób wyobrazić sobie pejzażu Gdańska i okolic. Interesują go zarówno dwory wznoszone w średniowieczu przez działające wówczas bractwa i korporacje cechowe, jak i rezydencje podmiejskie należące do gdańskich patrycjuszy, kupców, a także uczonych.
Kutry i łodzie rybackie z Boru i Jastarni, Bohdan Huras, Franciszek Necel, Mirosław Kuklik
Książka jest fascynującą, bogato udokumentowaną historią rybołówstwa morskiego obu tych leżących na Mierzei Helskiej miejscowości. Na 438 stronach formatu A4 jej autorzy, chyba obecnie najznakomitsi znawcy historii rybołówstwa morskiego znad Zatoki Gdańskiej, szczegółowo omawiają dzieje głównego zajęcia ich mieszkańców, począwszy od 1920 roku.
Obchody świąt Bożego Narodzenia są w Polsce powszechnie fetowane jako najistotniejsze w obrzędowości dorocznej. Album dokumentuje, w jaki sposób obchody świąt Bożego Narodzenia są obecnie widoczne w przestrzeni publicznej, która jest tu rozumiana nie przez pryzmat własności danego obszaru, a poprzez jego publiczną dostępność dla oka.
Album, w którym uchwycone zostało życie skupione na dużym obszarze, subiektywnie określonym nazwą "między Brdą a Wdą", gdzie granice określają ludzie, architektura, woda i natura, tworząc wzajemne przenikanie. Jest to kraina urokliwej przyrody, doceniona przez UNESCO jako Światowy Rezerwat Biosfery "Bory Tucholskie".