- Obecnie brak na stanie
Gazeta Gdańska w latach 1891-1939
W końcu roku 2017 ukazała się kolejna publikacja autorstwa prof. Andrzeja Romanowa zatytułowana „Gazeta Gdańska” w latach 1891–1939. Jak autor sam zaznaczył we wstępie, jego dzieło to pierwsza monografia w całości poświęcona blisko 50-letniej historii „Gazety Gdańskiej”. Mimo że sporo informacji autor zawarł już we wcześniejszych publikacjach to publikacja ta stanowi dzieło nowe, świeże, stanowiące podsumowanie dotychczasowych badań profesora Romanowa nad prasą gdańską.
Pozycja opisuje powstanie gazety, jej wydawców i dziennikarzy. Porusza kwestie problemów organizacyjno - wydawniczych, które dotykały to czasopismo a także społeczno-polityczne oblicze i rolę "Gazety Gdańskiej" w latach 1891-1914. Autor opisuje wiodące nurty tematyczne i kierunki oddziaływania "Gazety Gdańskiej" w czasie I wojny światowej. Porusza także kwestię roli i funkcji czasopisma w Wolnym Mieście Gdańsku.
Dzięki książce można odbyć podróż w przeszłość i poznać, jak skomplikowane były losy nie tylko prasy, lecz także Polski, Wolnego Miasta Gdańska oraz Niemiec na przełomie wieków i w dwudziestoleciu międzywojennym. Nie ma w książce owijania w bawełnę i mitologizowania minionych czasów. Profesor Romanow słusznie określa „Gazetę Gdańską” barometrem nastrojów społecznych i politycznych, czy wskazuje, że była ona narzędziem propagandowym rewolucji majowej na Pomorzu. Nie stroni od omówienia konfliktów personalnych, politycznych, wskazuje na malejącą rolę gazety. W publikacji możemy dostrzec dynamikę czasów, zmian politycznych oraz zależności systemu prasowego od świata polityki. Autor w swojej książce przypomina, że to nie komuniści wymyślili „zaplutych karłów”, a „Gazeta Gdańska” nazywała tak swoich przeciwników politycznych z narodowej demokracji (zresztą w wywiadach oraz na spotkaniu promującym książkę autor przypominał, że przed rokiem 1989, kiedy omawiał ten problem, władze wytykały mu, że porusza to zagadnienie).
Zobacz także
-
Pielgrzym Pelpliński w latach 1869-1920Cena 23,81 zł
-
50 lat z PomeraniąCena nie uległa zmianie
-
Gniazdo Gryfa. Słownik kaszubskich symboli,...Cena 171,43 zł
Klienci, którzy zakupili ten produkt, kupili również:
Publikacja jest zaktualizowanym i opracowanym zgodnie ze współczesną normą wydaniem Słownika Stefana Ramułta. Pracę nad uwspółcześnieniem Słownika w roku 2011 koordynował prof. Jerzy Treder. Książka zawiera blisko 20 tys. słów kaszubskich i ich tłumaczenie na język polski. Jest to słownik kaszubsko-polski.
Książka poświęcona jest życiowym i ideologicznym drogom Młodokaszubów. Zawiera szkice biograficzne ponad 30 postaci, które współtworzyły ruch młodokaszubski.
66 Kaszubski Pułk Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego powstał w pierwszej połowie października 1919 roku w Poznaniu. Kadrę wydzieliły pułki Toruński i Grudziądzki. Wszystkie wymienione oddziały wchodziły w skład formującej się w tym czasie Pomorskiej Dywizji Strzelców. Skład osobowy pułku był jednolity. Zarówno kadra, jak i szeregowi pochodzili z Kaszub i Pomorza.
Autor, pochodzący z powiatu kościerskiego, opisuje wybuch wojny, wysiedlenia Kaszubów jesienią 1939 r. do Generalnej Guberni, wywózkę na przymusowe roboty u bauera i ucieczkę stamtąd.
Produkty w tej samej kategorii:
Monografia cyklu koncertów Spotkania z muzyką Kaszub prowadzonego przez dr. hab. Witosławę Frankowską z gdańskiej Akademii Muzycznej. Przez lata zyskały one liczną i wierną publiczność, która systematycznie gościła w pałacowych salach Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. W grudniu 2020 roku projekt zamknął się liczbą 66 koncertów, ukazujących w sposób wielowymiarowy muzykę Kaszub. Przez te lata wystąpiły dziesiątki artystów reprezentujących różną stylistykę muzyczną.
Książka zawiera czterdzieści artykułów z konferencji naukowej, będącej częścią projektu Nekropolie Pomorza, realizowanego przez Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku w latach 2010-2012.
Publikacja poświęcona Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskiemu oraz członkom tej organizacji. Zrzeszenie jest przez autorkę przedstawione jako organizacja pozarządowa o charakterze etnicznym i regionalnym.
Dzieło prezentuje 50 artykułów publicystycznych– niezwykle ważnych dla ruchu kaszubsko pomorskiego. Te teksty to pół wieku historii Pomorza, a także przegląd twórczości wielu znamienitych piór kaszubsko-pomorskiej publicystyki. Trudnego wyboru artykułów z bogatego archiwum „Pomeranii” dokonał redaktor Edmund Szczesiak przy współpracy A. Buslera, B. Cirockiej, K. Kordy i D. Majkowskiego.