• Obecnie brak na stanie
Gazeta Gdańska w latach 1891-1939
  • "Gazeta Gdańska" w latach 1891-1939
  • Gazeta Gdańska w latach 1891-1939

Gazeta Gdańska w latach 1891-1939

28,57 zł
Cena nie uległa zmianie

W końcu roku 2017 ukazała się kolejna publikacja autorstwa prof. Andrzeja Romanowa zatytułowana „Gazeta Gdańska” w latach 1891–1939. Jak autor sam zaznaczył we wstępie, jego dzieło to pierwsza monografia w całości poświęcona blisko 50-letniej historii „Gazety Gdańskiej”. Mimo że sporo informacji autor zawarł już we wcześniejszych publikacjach to publikacja ta stanowi dzieło nowe, świeże, stanowiące podsumowanie dotychczasowych badań profesora Romanowa nad prasą gdańską.

Ilość
Obecnie brak na stanie

Pozycja opisuje powstanie gazety, jej wydawców i dziennikarzy. Porusza kwestie problemów organizacyjno - wydawniczych, które dotykały to czasopismo a także społeczno-polityczne oblicze i rolę "Gazety Gdańskiej" w latach 1891-1914. Autor opisuje wiodące nurty tematyczne i kierunki oddziaływania  "Gazety Gdańskiej" w czasie I wojny światowej. Porusza także kwestię roli i funkcji czasopisma w Wolnym Mieście Gdańsku.

Dzięki książce można odbyć podróż w przeszłość i poznać, jak skomplikowane były losy nie tylko prasy, lecz także Polski, Wolnego Miasta Gdańska oraz Niemiec na przełomie wieków i w dwudziestoleciu międzywojennym. Nie ma w książce owijania w bawełnę i mitologizowania minionych czasów. Profesor Romanow słusznie określa „Gazetę Gdańską” barometrem nastrojów społecznych i politycznych, czy wskazuje, że była ona narzędziem propagandowym rewolucji majowej na Pomorzu. Nie stroni od omówienia konfliktów personalnych, politycznych, wskazuje na malejącą rolę gazety. W publikacji możemy dostrzec dynamikę czasów, zmian politycznych oraz zależności systemu prasowego od świata polityki. Autor w swojej książce przypomina, że to nie komuniści wymyślili „zaplutych karłów”, a „Gazeta Gdańska” nazywała tak swoich przeciwników politycznych z narodowej demokracji (zresztą w wywiadach oraz na spotkaniu promującym książkę autor przypominał, że przed rokiem 1989, kiedy omawiał ten problem, władze wytykały mu, że porusza to zagadnienie).

Indeks : 315 978-83-63368-96-8

Opis:

Format:
23,5x16,5
Język:
polski
Liczba stron:
336
Oprawa:
miękka
Wydawca:
Instytut Kaszubski
Miejsce i rok wydania:
Gdańsk 2017

Specyficzne kody :

Stan: Nowy

Zobacz także

Produkty w tej samej kategorii:

Spotkania z muzyką Kaszub. Monografia cyklu...

Monografia cyklu koncertów Spotkania z muzyką Kaszub prowadzonego przez dr. hab. Witosławę Frankowską z gdańskiej Akademii Muzycznej. Przez lata zyskały one liczną i wierną publiczność, która systematycznie gościła w pałacowych salach Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. W grudniu 2020 roku projekt zamknął się liczbą 66 koncertów, ukazujących w sposób wielowymiarowy muzykę Kaszub. Przez te lata wystąpiły dziesiątki artystów reprezentujących różną stylistykę muzyczną. 

Cena 90,48 zł
Nekropolie Pomorza
  • Obecnie brak na stanie
Nekropolie Pomorza

Książka zawiera czterdzieści artykułów z konferencji naukowej, będącej częścią projektu Nekropolie Pomorza, realizowanego przez Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku w latach 2010-2012.

Cena 35,24 zł
50 lat z Pomeranią

Dzieło prezentuje 50 artykułów publicystycznych– niezwykle ważnych dla ruchu kaszubsko pomorskiego. Te teksty to pół wieku historii Pomorza, a także przegląd twórczości wielu znamienitych piór kaszubsko-pomorskiej publicystyki. Trudnego wyboru artykułów z bogatego archiwum „Pomeranii” dokonał redaktor Edmund Szczesiak przy współpracy A. Buslera, B. Cirockiej, K. Kordy i D. Majkowskiego.

Cena nie uległa zmianie
Cena podstawowa 28,57 zł -70% Cena 8,57 zł

Promocje

244x316reklama kaszubska ksiazka mala_2.png

https://kaszubskaksiazka.pl/szukaj?ticats=0&s=bycio