Nieustraszeni 66. Kaszubski Pułk Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 1919-1939
66 Kaszubski Pułk Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego powstał w pierwszej połowie października 1919 roku w Poznaniu. Kadrę wydzieliły pułki Toruński i Grudziądzki. Wszystkie wymienione oddziały wchodziły w skład formującej się w tym czasie Pomorskiej Dywizji Strzelców. Skład osobowy pułku był jednolity. Zarówno kadra, jak i szeregowi pochodzili z Kaszub i Pomorza.
PONAD ŻYCIE, PONAD ŚMIERĆ, PONAD SIEBIE SAMYCH.
Motto pułku
66 Kaszubski Pułk Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego powstał w pierwszej połowie października 1919 roku w Poznaniu. Kadrę wydzieliły pułki Toruński i Grudziądzki. Wszystkie wymienione oddziały wchodziły w skład formującej się w tym czasie Pomorskiej Dywizji Strzelców. Organizacja pułku postępowała bardzo szybko: już w końcu stycznia 1920 roku trzy bataliony strzeleckie ćwiczyły na placach Torunia. Kompanie karabinów maszynowych i plutony specjalne zostały zorganizowane później. W ostatnich dniach maja pułk był gotowy do wymarszu w pole. Skład osobowy pułku był jednolity. Zarówno kadra, jak i szeregowi pochodzili z Kaszub i Pomorza. Ochotnicy występowali w pokaźnej liczbie. Starsi żołnierze zaprawili się dobrze w rzemiośle wojennym w armii niemieckiej, młódź płonęła zapałem i chęcią czynu. Wspólnota pochodzenia i głęboki patriotyzm kryjący się pod nalotem niemczyzny zespoliły wewnętrznie pułk, czyniąc go odpornym na ciężkie i zmienne koleje wojny. Odwieczna walka z morzem wykuwała charakter Kaszuba: znalazłszy się w obliczu nieprzyjaciela, był tak samo twardy, zawzięty i nieznający lęku, jak w czasie sztormu na Bałtyku. W pierwszych dniach swego istnienia pułk nosił nazwę Kaszubskiego Pułku Strzelców Pomorskich. Dnia 23 października 1919 roku z ust wojskowo-cywilnej delegacji kaszubskiej padły w Belwederze następujące słowa „Hołd ci składamy, Naczelniku i Wodzu, hołd życia i krwi najlepszych synów ziemi naszej, żołnierzy Kaszubów i pokornie prosimy racz przyjąć jako szef pod Twe wysokie zarządzanie nasz pułk kaszubski i prowadź go, doprowadź ku chwale i potędze naszej Wielkiej Ojczyzny”. Marszałek Piłsudski zgodził się na przyjęcie szefostwa pułku.
Cytat z „Księgi Chwały Piechoty” – wpis dokonany w 1937 roku.
Zobacz także
-
Jak Kaszubi bili BolszewikówCena 14,29 zł
-
Ks. ppłk Józef Wrycza (1884–1961). Biografia...Cena 66,67 zł
Klienci, którzy zakupili ten produkt, kupili również:
"To dla Ciebie..." - zbiór wierszy Franciszka Fenikowskiego, adresowanych do jego trzech wielkich miłości: Róży Ostrowskiej, Teresy Sierant i Ireny Fenikowskiej. Wewnątrz tomiku wiele zdjęć związanych ze wspomnianymi postaciami.
Książka poświęcona jest życiowym i ideologicznym drogom Młodokaszubów. Zawiera szkice biograficzne ponad 30 postaci, które współtworzyły ruch młodokaszubski.
Wielowątkowa powieść, która przenosi nas w świat wsi kaszubskiej, północnych Kaszub przełomu XIX i XX wieku. Wydanie tej powieści zbiega się z 40- leciem jej napisania.
Jakie atrybuty posiadał Perun? Kim była Mokosz? Jak przedstawiany był Światowid? Który naród najczęściej modlił się do Wołosa? Za jakie sprawy odpowiedzialny był Radagost? Gdzie czczony był Rugewit? Skąd zwyczaj topienia Marzanny? Odpowiedzi znajdziesz w tej książce.
Produkty w tej samej kategorii:
Reedycja książki Brunona Zwarry
Czterotomowa powieść „Gdańszczanie” Brunona Zwarry to jedna z najważniejszych pozycji w literaturze polskiej, podejmująca temat Polaków z Wolnego Miasta Gdańska. Jej akcja nie ogranicza się jednak do lat międzywojennych, lecz pokazuje tragiczny los tej społeczności także w okresie II wojny światowej i czasach PRL. Na podstawie własnych doświadczeń, jak również przeżyć krewnych i znajomych, autor stworzył przejmującą opowieść, w której miłość splata się z nienawiścią, rozpacz przechodzi w nadzieję, niezmienna zaś pozostaje walka o zachowanie ludzkiej godności.
Bytów - czas transformacji. Okiem Kazimierza Rolbieckiego / Bytów - a time of transformation. Through the eyes of Kazimierz Rolbiecki
O czary mógł zostać oskarżony każdy, niezależnie od płci, wieku czy pochodzenia. Ofiarami najczęściej padały jednak kobiety. Według Heinricha Kramera i Jakoba Sprengera, autorów Malleus Maleficarum – słynnego podręcznika dla łowców czarownic napisanego w 1486 roku – czarownicą mogła zostać każda kobieta, zarówno ta zajmująca się zielarstwem lub medycyną, jak i pobożna mniszka. Czarownice z Prus i Pomorza przybliżają Czytelnikom losy oskarżonych, którzy zostali postawieni przed trybunałem sądowym, torturowani i skazani za rzekome konszachty z diabłem.
Katalog małej architektury sakralnej terenu parafii gowidlińskiej.
Opisuje wszystkie krzyże i kapliczki przydrożne w parafii Gowidlino.