

66 Kaszubski Pułk Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego powstał w pierwszej połowie października 1919 roku w Poznaniu. Kadrę wydzieliły pułki Toruński i Grudziądzki. Wszystkie wymienione oddziały wchodziły w skład formującej się w tym czasie Pomorskiej Dywizji Strzelców. Skład osobowy pułku był jednolity. Zarówno kadra, jak i szeregowi pochodzili z Kaszub i Pomorza.
PONAD ŻYCIE, PONAD ŚMIERĆ, PONAD SIEBIE SAMYCH.
Motto pułku
66 Kaszubski Pułk Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego powstał w pierwszej połowie października 1919 roku w Poznaniu. Kadrę wydzieliły pułki Toruński i Grudziądzki. Wszystkie wymienione oddziały wchodziły w skład formującej się w tym czasie Pomorskiej Dywizji Strzelców. Organizacja pułku postępowała bardzo szybko: już w końcu stycznia 1920 roku trzy bataliony strzeleckie ćwiczyły na placach Torunia. Kompanie karabinów maszynowych i plutony specjalne zostały zorganizowane później. W ostatnich dniach maja pułk był gotowy do wymarszu w pole. Skład osobowy pułku był jednolity. Zarówno kadra, jak i szeregowi pochodzili z Kaszub i Pomorza. Ochotnicy występowali w pokaźnej liczbie. Starsi żołnierze zaprawili się dobrze w rzemiośle wojennym w armii niemieckiej, młódź płonęła zapałem i chęcią czynu. Wspólnota pochodzenia i głęboki patriotyzm kryjący się pod nalotem niemczyzny zespoliły wewnętrznie pułk, czyniąc go odpornym na ciężkie i zmienne koleje wojny. Odwieczna walka z morzem wykuwała charakter Kaszuba: znalazłszy się w obliczu nieprzyjaciela, był tak samo twardy, zawzięty i nieznający lęku, jak w czasie sztormu na Bałtyku. W pierwszych dniach swego istnienia pułk nosił nazwę Kaszubskiego Pułku Strzelców Pomorskich. Dnia 23 października 1919 roku z ust wojskowo-cywilnej delegacji kaszubskiej padły w Belwederze następujące słowa „Hołd ci składamy, Naczelniku i Wodzu, hołd życia i krwi najlepszych synów ziemi naszej, żołnierzy Kaszubów i pokornie prosimy racz przyjąć jako szef pod Twe wysokie zarządzanie nasz pułk kaszubski i prowadź go, doprowadź ku chwale i potędze naszej Wielkiej Ojczyzny”. Marszałek Piłsudski zgodził się na przyjęcie szefostwa pułku.
Cytat z „Księgi Chwały Piechoty” – wpis dokonany w 1937 roku.
Zwierzęta na zaklętej stegnie / Zwierzãta na zaklãti stegnie
Publikacja poświęcona Szkole Kadetów w Słupsku, która powstała w 1769 z rozkazu w króla pruskiego Fryderyka II. Fryderyk II tym rozkazem chciał osiągnąć dwa cele: odbudowę korpusu oficerskiego jego armii, mocno wykrwawionego po wojnie siedmioletniej (1756-1763) oraz germanizację szlachty starostwa lęborsko-bytowskiego.
"Ruch Kaszubsko-Pomorski / Kaszëbskò-Pòmòrskô Rësznota" to kolejny bogato ilustrowany tom z serri Vademecum, poruszający zagadnienia związane z dziejami Kaszubów.
Książka poświęcona jest życiowym i ideologicznym drogom Młodokaszubów. Zawiera szkice biograficzne ponad 30 postaci, które współtworzyły ruch młodokaszubski.
W XII i XII wieku Gdańskiem i Pomorzem rządzili książęta z dynastii Sobiesławiców. Ale kto właściwie należał do tej książęcej dynastii i czym zasłużyła się ona dla miasta i regionu?
Tuchom. Szlachetne dziedzictwo kaszubskiej wsi - publikacja odnosząca się w swej treści do dziejów i współczesności Tuchomia - miejscowości położonej na środkowych Kaszubach.
Pomorze Zachodnie pod rządami książąt plemiennych i władców z dynastii Gryfitów (990-1121-1637-1648/1653)