

Powieść Jana Drzeżdżona to przedstawiana z perspektywy samego Michała Drzymały literacka historia jego walki o możliwość mieszkania na zakupionej przez siebie ziemi.
Mija w 2007 roku siedemdziesiąta rocznica śmierci Michała Drzymały. Ostatnie dziesięć lat życia spędził on w krajeńskim Grabownie, stąd zainteresowanie jego
osobą miejscowej społeczności. Zaowocowało ono, we współpracy z Instytutem Kaszubskim wydaniem powieści Jana Drzeżdżona "Michał Drzymała albo tragedia narodowa".
Pracę tą poprzedza wstęp profesor Jowity Kęcińskiej: "O Drzymale, Drzeżdżonie i Miasteczku, czyli jak historia kołem się toczy". Jest to obszerny esej poświęcony osobie głównego bohatera powieści. Krajeńska badaczka przybliża nam biografię Drzymały i losy jego rodziny oraz miejsca z nim związane.
Sama powieść Jana Dzeżdżona to przedstawiana z perspektywy samego Michała Drzymały literacka historia jego walki o możliwość mieszkania na zakupionej przez siebie ziemi. Napisana lekkim, wciągającym językiem, jest pięknym przykładem, na to, że historia pisze pasjonujące scenariusze. Zaś pióro kaszubskiego pisarza zmieniła ten historyczny scenariusz w wciągającą powieść o prostych ludziach którzy tworzyli historię. Walory tej pracy doceniły jury poznańskiego konkursu na powieść poświeconą Drzymale, gdzie Jan Drzeżdżon zajął pierwsze miejsce.
Z niemieckiego tłumaczył Bogdan Kiebzak Opracowanie: Mirosław Ossowski Wstęp i wybór zdjęć: Józef Borzyszkowski. Większość opowiadań dotyczy lat 1941-1945, autor przedstawia w nich przymusową pracę w czasie wojny w placówce handlowej, ćwiczenia paramllitarne, przygotowania do obrony Gdańska, sytuację jeńców wojennych.
Jest to powieść historyczna z czasów wojny trzynastoletniej, silnie zakorzeniona w historii Kaszub i Pomorza, przedstawiająca wydarzenia w naszym regionie w jednym z najdramatyczniejszych momentów, kiedy to ważyły się losy Pomorza Nadwiślańskiego i jego łączności z Polską.
zebrał i opracował J. Borzyszkowski
Gdańsk i jego wielokulturowa historia to sceneria literackich dzieł nie tylko Güntera Grassa, ale także wielu innych polskich i niemieckich pisarzy od baroku do współczesność. Zaproponowane w książce spacery wiodą szlakiem miejsc opisanych w powieściach i wierszach autorstwa Stefana Chwina, Pawła Huellego, Josepha von Eichendorffa, Alfreda Döblina, Willibalda Omankowskiego i wielu innych.
Unikatowe wydanie kolekcjonerskie dla miłośników prozy Aleksandra Majkowskiego. Zawiera tekst w opracowaniu prof. Jerzego Tredera, dostosowany do współczesnych zasad pisowni kaszubskiej przez prof. Marka Cybulskiego i Bogumiłę Cirocką. O oprawę graficzną zadbał Wawrzyniec Samp, wybitny rzeźbiarz i grafik związany ze Zrzeszeniem Kaszubsko-Pomorskim, ilustrator książek oraz twórca pomników i tablic
Drugi tom serii skierowanej do dorosłego czytelnika, osadzonej w świecie dawnych Słowian. Stanowi kontynuację opowieści rozpoczętej w Śladzie wody.
„Bitwa trwa" to zbór opowiadań o przeżyciach autora na frontach II wojny światowej.