

Długo oczekiwana pierwsza monografia najważniejszego czasopisma pomorskiego z przełomu XIX i XX wieku. Andrzej Romanow, badacz dziejów prasy pomorskiej oraz problemów społeczno-demograficznych i socjalno-zawodowych Pomorza Gdańskiego XIX i XX wieku przedstawia nam pelplińskie czasopismo na szerszym tle czasopiśmiennictwa ówczesnych Prus Zachodnich.
Długo oczekiwana pierwsza monografia najważniejszego czasopisma pomorskiego z przełomu XIX i XX wieku. Andrzej Romanow, badacz dziejów prasy pomorskiej oraz problemów społeczno-demograficznych i socjalno-zawodowych Pomorza Gdańskiego XIX i XX wieku przedstawia nam pelplińskie czasopismo na szerszym tle czasopiśmiennictwa ówczesnych Prus Zachodnich. W swojej pracy omawia "Pielgrzyma" w systemie prasy polskiej Pomorza Nadwiślańskiego, zagadnienia organizacyjno-wydawnicze, główne nurty publicystyki oraz problematykę kaszubską na jego łamach a także zawirowania okresu I wojny światowej.
Strajki szkolne polskich dzieci w okresie germanizacji kojarzą się powszechnie z omawianym w podręcznikach bohaterstwem uczniów z Wrześni, w latach 1901–1902, jako tych, którzy obronę mowy ojczystej opłacili biciem, a nawet więzieniem. Wprawdzie historycy od lat poruszają temat analogicznych strajków uczniowskich w latach 1906–1907 na Pomorzu, pozostającym podobnie jak Wielkopolska i Śląsk pod wpływem bezwzględnej germanizacji, jednak wiedza ta wciąż pozostaje domeną wąskiego grona specjalistów. W świadomości zbiorowej nie docenia się nie tylko skali buntu uczniów na Pomorzu, ale, co najważniejsze, znaczenia doświadczeń wyniesionych ze strajków w budzeniu świadomości narodowej ludności zamieszkującej ziemie pomorskie.
Zarys historii wojennej 66 Kaszubskiego Pułku im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Zbór artykułów poświeconych księdzu biskupowi Konstantemu Dominikowi.
Monografia Brus i okolicy, w której w bardzo ciekawy sposób opisana została historia i dzieje miejscowości. W książce znajdziemy też wiele zdjęć i ilustracji.
Książka została wydana w serii „Biblioteczka Gminy Wejherowo” przez Bibliotekę w Bolszewie w koedycji z gminą Wejherowo.
W albumie znalazło się 179 fotografii przedstawiających wizerunek gryfa w przestrzeni publicznej Kaszub (również w postaci... napisu).
Zapisane i ocalone. Twórczość literacka Anny Łajming