- Obecnie brak na stanie
Gniazdo Gryfa. Słownik kaszubskich symboli, pamięci i tradycji kultury
To napisana przystępnym językiem wnikliwa praca naukowa, zrealizowana w ostatnich latach przez zespół badaczy w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki.
Prof. Cezary Obracht-Prondzyński - kierownik naukowy projektu i redaktor tomu - podkreśla, że książka stanowi unikatowe kompendium wiedzy o kaszubskiej historii i kulturze, bohaterach i symbolach, najważniejszych miejscach i tradycjach, mitach i legendach, pamięci i tradycji, tożsamości i obyczajach etc. Jest to właściwie encyklopedia kaszubskiej kultury dawniej i dziś ujętej w szerokim kontekście. To ponad 700 stron w formacie A4, w twardej oprawie i wyjątkowym opracowaniu graficznym. Książka zawiera ponad 400 rozbudowanych haseł, setki kolorowych zdjęć, reprodukcji dokumentów, materiałów prasowych etc., obszerną bibliografię oraz indeksy osobowy i nazw miejscowości. Pracę nad słownikiem zrealizowano w latach 2015-2020 w Instytucie Kaszubskim, w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Tytuł projektu - “Gniazdo gryfa. Słownik kaszubskich symboli, pamięci i tradycji kultury” - stał się jednocześnie tytułem oddanej do druku książki.
Zobacz także
-
Vademecum Kaszubskie - Ruch Kaszubsko-Pomorski...Cena 37,14 zł
-
Vademecum Kaszubskie - Literatura Kaszubska....Cena 37,14 zł
-
Vademecum Współczesna kultura...Cena 37,14 zł
-
Vademecum kaszubskie Kaszëbsczi teater (Teatr...Cena 37,14 zł
Klienci, którzy zakupili ten produkt, kupili również:
Trzeci już tom z serii Szkiców… , zawierający 49 prac autorki publikowanych w latach 1960-2004.
Zarys etnografii Kaszub to uwspółcześnione wydanie dwóch ważnych prac przedwojennych etnografów – Friedricha Lorentza i Adama Fischera, które opublikowane zostały w 1934 roku przez Instytut Bałtycki z Poznania w pracy zbiorowej Kaszubi. Kultura ludowa i język.
W powieści obserwujemy życie Gùsta Kaszëbòwsczégò (pol. Augustyn Kaszubowski) od chwili narodzin w roku 1908, przez dzieciństwo i młodość w dwudziestoleciu międzywojennym, po wyzwania dorosłości, z jakimi przychodzi mu się zmierzyć w czasie II wojny światowej i w pierwszej dekadzie lat powojennych.
Jak wyglądała struktura społeczna Pomorza na przestrzeni wieków? Jak napisane zostały literackie reprezentacje żywiołów etnicznych w różnych tradycjach językowych? Czy istniała odrębna sztuka poszczególnych wspólnot społecznych Pomorza?
Produkty w tej samej kategorii:
Ponowne wydanie słownika z XIX w.
Bogato ilustrowana „Historia Kaszubów” to pierwsza publikacja z serii, poruszająca zagadnienia związane z dziejami Kaszubów do czasów współczesnych.
Z tego Słownika korzystać mogą wszyscy, którzy chcą wzbogacić zasób swego słownictwa kaszubskiego tak w mowie, jak i przy tworzeniu tekstów pisanych.
Zielnik jest miejscem nieoczywistym. Jako terytorium niby to posiada pewne granice, bo przecież rośliny rosną w rzędach lub grupach. Ale przecież jest to również przestrzeń, której nikt nie zdoła w pełni opanować, i gdzie trzeba się zgodzić tak na zioła jak i kwiaty, tak na piękno pielęgnowane, jak i dzikie. Stajemy zatem przed żywą sferą, pełną zapachów, dźwięków i kolorów. Zielnik kaszubski zaprasza i otwiera się. Nic tylko czytać…