
Źródła do kaszubsko-polskich aspketów dziejów...
Pomorze Zachodnie w okresie od traktatu wersalskiego po klęskę III Rzeszy w 1945 r.
UWAGA egzemplarze mogą byś uszkodzone, porysowane
Pierwsza tak obszerna monografia poświęcona kolędowaniu i grupom kolędniczym na Kaszubach.
Zamiast długiego wstępu.
Rozdział I Kolędowanie – czyli kto, kiedy, gdzie i dlaczego?
Rozdział II Słów kilka o dotychczasowych badaniach kaszubskich kolędników.
Rozdział III Gwiȏzdka, gvåzdka, gvåzdorë, gvižǯe, gwizduchy, panëški, kṷezłë - czyli nieco o nazewnictwie.
Rozdział IV Nieco precyzyjniej o terminach kolędowania gwiȏzdek.
Rozdział V Zasady organizacji i funkcjonowania gwiȏzdek.
Rozdział VI Skład zespołu – czyli różnie bywało.
Rozdział VII Stroje, maski, maszkarony i inne akcesoria.
Rozdział VIII Chceta wa lëdzë gwiȏzdkã widzec?7
Rozdział IX A wczora z wieczora – czyli o śpiewie, instrumentach i oracjach.
Zakończenie czyli - dze Gwiȏzdka chòdzy tam djobeł nie szkòdzy
Spis wykorzystanych fotografii
Pomorze Zachodnie w okresie od traktatu wersalskiego po klęskę III Rzeszy w 1945 r.
UWAGA egzemplarze mogą byś uszkodzone, porysowane
Pielgrzymka łodziowa rybaków na odpust Świętych Apostołów Piotra i Pawła ma już wielowiekową tradycję. Niegdyś w ten sposób mieszkańcy Półwyspu Helskiego zdążali do kościoła. Od 33 lat pielgrzymka przez Zatokę Pucką wpisała się na stałe w kalendarz kościelny na ziemi puckiej.
Werónka wyrusza na wycieczkę, by podziwiać zabytki Kaszub. Zwiedza gotycką architekturę, barokowe wnętrza kościoła w Żarnowcu i spaceruje po kościerskim Rynku.
Z tego Słownika korzystać mogą wszyscy, którzy chcą wzbogacić zasób swego słownictwa kaszubskiego tak w mowie, jak i przy tworzeniu tekstów pisanych.
Autor – profesor Uniwersytetu Gdańskiego kierujący Zakładem Pomorzoznawstwa – poświęcił książkę budowlom, bez których nie sposób wyobrazić sobie pejzażu Gdańska i okolic. Interesują go zarówno dwory wznoszone w średniowieczu przez działające wówczas bractwa i korporacje cechowe, jak i rezydencje podmiejskie należące do gdańskich patrycjuszy, kupców, a także uczonych.
Album, w którym uchwycone zostało życie skupione na dużym obszarze, subiektywnie określonym nazwą "między Brdą a Wdą", gdzie granice określają ludzie, architektura, woda i natura, tworząc wzajemne przenikanie. Jest to kraina urokliwej przyrody, doceniona przez UNESCO jako Światowy Rezerwat Biosfery "Bory Tucholskie".
Najnowsza gra edukacyjna wyprodukowana przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie zabiera dzieci i młodzież w podróż po pięknych Kaszubach. Wędruj po Kaszubach, zdobądź kaszubską flagę - zachęcamy!
Książka niniejsza jest rozlęgłą tematycznie i geograficznie opowieścią o, głównie dawnym Pomorzu poprzez pryzmat folkloru słownego, mitu, stereotypu, podań i historii wyobrażonej. Jest to ludowa w gruncie rzeczy wizja świata, którego już nie ma, a do którego chętnie przecież chcemy się coraz częściej odwoływać budując swoją tożsamość.