5Gedania Cassubia - kaszubskość Gdańska - zbiór artykułów odnoszących się do kwestii kaszubskości grodu nad Motławą - w wielu aspektach: historycznej, literackiej, socjologicznej itp.
Chceta wa lëdzë gwiȏzdkã widzec? Opowieść o kaszubskich kolędnikach godowych
Pierwsza tak obszerna monografia poświęcona kolędowaniu i grupom kolędniczym na Kaszubach.
Zamiast długiego wstępu.
Rozdział I Kolędowanie – czyli kto, kiedy, gdzie i dlaczego?
Rozdział II Słów kilka o dotychczasowych badaniach kaszubskich kolędników.
Rozdział III Gwiȏzdka, gvåzdka, gvåzdorë, gvižǯe, gwizduchy, panëški, kṷezłë - czyli nieco o nazewnictwie.
Rozdział IV Nieco precyzyjniej o terminach kolędowania gwiȏzdek.
Rozdział V Zasady organizacji i funkcjonowania gwiȏzdek.
Rozdział VI Skład zespołu – czyli różnie bywało.
Rozdział VII Stroje, maski, maszkarony i inne akcesoria.
Rozdział VIII Chceta wa lëdzë gwiȏzdkã widzec?7
Rozdział IX A wczora z wieczora – czyli o śpiewie, instrumentach i oracjach.
Zakończenie czyli - dze Gwiȏzdka chòdzy tam djobeł nie szkòdzy
Spis wykorzystanych fotografii
Klienci, którzy zakupili ten produkt, kupili również:
Obchody świąt Bożego Narodzenia są w Polsce powszechnie fetowane jako najistotniejsze w obrzędowości dorocznej. Album dokumentuje, w jaki sposób obchody świąt Bożego Narodzenia są obecnie widoczne w przestrzeni publicznej, która jest tu rozumiana nie przez pryzmat własności danego obszaru, a poprzez jego publiczną dostępność dla oka.
Pierwsze tłumaczenie na język kaszubski światowego klasyka literatury dla dzieci i młodzieży oraz niestarzejącego się bestsellera
Polsko-kaszubski słownik nazw miejscowych i fizjograficznych
Produkty w tej samej kategorii:
Materiały etnograficzne z Pomorza Gdańskiego ukazują dziedzictwo kulturowe, zwyczaje i pieśni z Kaszub, Kociewia oraz Powiśla i do dziś stanowią niezastąpione źródło informacji o ludowości polskich mieszkańców dawnych Prus Zachodnich. Zamieszczone materiały mogą posłużyć do odkrywania bogactwa kulturowego tych regionów, co z kolei jest ważnym elementem kształtowania się lub odkrywania tożsamości regionalnej. Ponadto w tekstach J. Łęgowskiego znajduje się wiele interesujących odniesień do współczesnych mu realiów społeczno-politycznych, które znacząco wpłynęły na tematykę podejmowaną przez ówczesnych naukowców oraz sposób podejścia do wielu kwestii, w tym kwestii językowych. Materiały te mogą więc stanowić ciekawy punkt wyjścia do kolejnych rozważań naukowych i popularyzatorskich.
Kalendarz Życzeń dla Pań, to zbiór dwunastu wierszowanych esejów, dedykowanych na każdy miesiąc roku. Zbiór jest poprzedzony utworem wprowadzającym, Dobrego Roku 2020.
Jest to wędrówka autora wraz z jego czytelniczkami poprzez Świat Osobliwego Kalendarza, w którym słowami poety, namalowany został, obraz każdego z dwunastu miesięcy roku.
Krajobrazom przyrody, zmieniającym się zgodnie z cyklem pór roku, towarzyszy, wprowadzona poetycko, muzyka „Czterech Pór Roku” Antonia Vivaldiego:
Szóste, zmienione i rozszerzone a przy okazji zaktualizowane wydanie popularnego vademecum opisującego kamienne kręgi pozostawione na Pomorzu przez Gotów.
Darmowa dostawa!
Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie!
Więcej informacji tutaj: Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie - Serdeczno rôczimë do ùdzélu w latosym kònkùrsu Méster Bëlnégò Czëtaniô! (wejherowo.pl)