Jest to pierwsza naukowa biografia poświęcona jednemu z najważniejszych Kaszubów i znanych Pomorzan. Józef Wrycza – ksiądz, wojak, narodowiec, uczestnik życia politycznego II Rzeczypospolitej – przetrwał w pamięci współczesnych jako człowiek zaangażowany w walkę o niepodległość Ojczyzny, gotowy złożyć za jej sprawę najwyższą ofiarę.
Chceta wa lëdzë gwiȏzdkã widzec? Opowieść o kaszubskich kolędnikach godowych
Pierwsza tak obszerna monografia poświęcona kolędowaniu i grupom kolędniczym na Kaszubach.
Zamiast długiego wstępu.
Rozdział I Kolędowanie – czyli kto, kiedy, gdzie i dlaczego?
Rozdział II Słów kilka o dotychczasowych badaniach kaszubskich kolędników.
Rozdział III Gwiȏzdka, gvåzdka, gvåzdorë, gvižǯe, gwizduchy, panëški, kṷezłë - czyli nieco o nazewnictwie.
Rozdział IV Nieco precyzyjniej o terminach kolędowania gwiȏzdek.
Rozdział V Zasady organizacji i funkcjonowania gwiȏzdek.
Rozdział VI Skład zespołu – czyli różnie bywało.
Rozdział VII Stroje, maski, maszkarony i inne akcesoria.
Rozdział VIII Chceta wa lëdzë gwiȏzdkã widzec?7
Rozdział IX A wczora z wieczora – czyli o śpiewie, instrumentach i oracjach.
Zakończenie czyli - dze Gwiȏzdka chòdzy tam djobeł nie szkòdzy
Spis wykorzystanych fotografii
Klienci, którzy zakupili ten produkt, kupili również:
Pomorze Zachodnie w XIX i początkach XX stulecia (1815-1918)
Wstęp, katalog i redakcja edycji Anna Kwaśniewska.
Rozmiar 97 cm x 70 cm
Plansza z tradycyjną pieśnią kaszubską - jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów folkloru kaszubskiego.
Plansza ma uchwyt do powieszenia.
Produkty w tej samej kategorii:
Publikacja Grzegorza Rogowskiego, pasjonata historii Nowego nad Wisłą. Składa się z trzech części zawierających: dokładne opracowanie na temat procesów o czary (konteksty, procedury, metody), dodatki (m.in. protokoły z przesłuchań oskarżonych) oraz skany przedstawiające m.in. archiwalne dokumenty oraz współczesne zdjęcia miejsc wspomnianych w książce.
Praktycznie od zawsze ludzie starali się znaleźć pośród swoich społeczności osoby, wobec których można było kierować niezadowolenie i wrogość. To ich obecność miała tłumaczyć zło, które spotyka innych. W starożytności byli to chrześcijanie. W wiekach średnich i czasach późniejszych ostracyzm spotkał heretyków, Żydów oraz osoby, wobec których postawiono zarzut czarostwa. Elementem skutecznie podsycającym niechęć był strach.
(fragment rozdziału)
Poetyckie utwory literackie umieszczone w tym tomiku powstały w rezultacie uważnej i skrupulatnej obserwacji wszelkich naprawdę wartościowych zjawisk przyrody, dzikiej i nieujarzmionej natury, ale także i pod wpływem częstego oddziaływania kultury – tej zarówno materialnej, jak i duchowej o uniwersalnym wydźwięku; zrodziły się one z zadumy, refleksji i szczerych przemyśleń, zastanowień oraz wskutek sugestywnego wpływu weny twórczej – kreatywnej i będącej źródłem wartościowych lirycznych doznań, a oczekują ze strony myślącego, ambitnego i wymagającego Czytelnika intelektualnego zaangażowania i być może podjęcia rozmowy, dyskusji i kulturotwórczego sporu w elitarnym bardziej niż masowym gronie ulubieńców literatury pięknej.
Książka ukazuje, w jaki sposób politycznie sterowano obrazem walk Armii Czerwonej z niemieckim Wehrmachtem na Pomorzu, prowadzonych w ramach Operacji Wschodniopomorskiej i szczególnie podczas walk o Gdańsk w marcu 1945 r. Autor szeroko omawia działania celowo wykrzywiające postrzeganie wojny przez żołnierzy, wykorzystując także materiały zgromadzone w rosyjskich archiwach wojskowych, do jakich miał dostęp przed 2014 r. Wykorzystuje przy tym liczne dokumenty z epoki, ulotki, prasę wojskową i cywilną, audycje radiowe oraz produkcje filmowe. Tworzy w ten sposób podstawy do skutecznej demitologizacji powojennej opowieści o „wyzwoleniu” wschodniego Pomorza przez czerwonoarmistów.
Monografia Daniela Kalinowskiego, "Juwernota. Literatura kaszubska i badania kulturowe", powstała dzięki programowi Ministerstwa Edukacji i Nauki pod nazwą "Doskonała Nauka".