III Konferencja Słowińska
Egzemplarze z uszkodzeniami. Materiały pokonferencyjne z III Konferencji Słowińców w Łebie w 1994 roku.
Egzemplarze z uszkodzeniami. Materiały pokonferencyjne z III Konferencji Słowińców w Łebie w 1994 roku.
Książka, która trafiła do Czytelników z okazji 150-tej rocznicy osadnictwa kaszubskiego w Ontario jest kolejną taką monografią w literaturze polskiej.
Pamiętnik polskiej artystki, scenografa teatralnego i telewizyjnego, autorki bajek i scenariuszy.
Publikacja poświęcona Szkole Kadetów w Słupsku, która powstała w 1769 z rozkazu w króla pruskiego Fryderyka II. Fryderyk II tym rozkazem chciał osiągnąć dwa cele: odbudowę korpusu oficerskiego jego armii, mocno wykrwawionego po wojnie siedmioletniej (1756-1763) oraz germanizację szlachty starostwa lęborsko-bytowskiego.
Monografia Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego przedstawiająca wkład tej organizacji w powojenną kulturę, życie społeczne i polityczne Kaszub oraz Pomorza.
Praca składa się z siedmiu rozdziałów. Pierwszy rozdział obejmuje wiek XIX przedstawiając początki badań naukowych nad Kaszubami. W drugim rozdziale skoncentrowano się na krótkim przedziale czasowym od końca XIX w. do 1914 r. (okres narodzin ruchu młodokaszubskiego oraz szerzenie idei regionalistycznej na Kaszubach)...
Kolejne studia poświęcone założonemu problemowi kaszubskiej tożsamości i jej przemianom.
Kolejna odsłona tematu Kaszubi a Gdańsk. Kaszubi w Gdańsku.
Autorzy w sensie jak najbardziej dosłownym postanowili zaproponować potencjalnemu
turyście czy też innemu miłośnikowi kultury Gdańska wędrówkę po mieście kaszubskimi
śladami.
Z okazji rocznicy nadania praw miejskich Czerska Instytut Kaszubski wydał bogato ilustrowany zbiór biogramów osób związanych z miastem i jego najbliższą okolicą. W pracy tej znajdziemy informacje o ponad czterdziestu bohaterach, mniej lub bardziej znanych, z przeciągu ostatnich dwustu lat. Jest to różnorodny zbiór, będący plastycznym świadectwem burzliwego rozwoju Czerska w tym okresie.
Zbiór prac olsztyńskiego historyka, zawierający 19 tekstów z różnych lat.
Trzeci już tom z serii Szkiców… , zawierający 49 prac autorki publikowanych w latach 1960-2004.
tłum. Tomasz Wicherkiewicz
Książka adresowana do anglojęzycznych rodaków, których potomkowie z różnych powodówopuścili Kaszuby i odnaleźli swój dom, swoje „miejsce na ziemi” w Ameryce, Australii, Nowe Zelandii, Anglii, czy w innych częściach świata.
Książka wyjaśnia wiele z tajemnic, jakimi obrosły dzieje Łeby. Pierwszy rozdział traktuje o początkach miasta (lokalizacja miasta, rola osadników i miejscowej ludności kaszubskiej, ustrój miasta, skutki tragicznych sztormów itd.).
Długo oczekiwana pierwsza monografia najważniejszego czasopisma pomorskiego z przełomu XIX i XX wieku. Andrzej Romanow, badacz dziejów prasy pomorskiej oraz problemów społeczno-demograficznych i socjalno-zawodowych Pomorza Gdańskiego XIX i XX wieku przedstawia nam pelplińskie czasopismo na szerszym tle czasopiśmiennictwa ówczesnych Prus Zachodnich.
tom I
Materiały pokonferencyjne
red. J. Borzyszkowski, T. Rembalski
Materiały pokonferencyjne
red. K. Kowalik, K. Ulanowski
Materiały pokonferencyjne
red. J. Borzyszkowski, C. Obracht-Prondzyński
Kronika Zjazdów Kaszubów od 1999 roku w Chojnicach do 2008 r. w Gdańsku