• Nowy

Antoni Abraham / Antón Ôbram

5,00 zł
Brutto Cena nie uległa zmianie

Antoni Abraham (1869–1923), czyli „król Kaszubów” Jest to chłop mocny i silny, do dwóch metrów wzrostu, dłoń ma jak lew, plecy jak niedźwiedź, a głos piorunujący, zaś tabakierka jego jest tak wielka, że tabaka z niej starczyłaby dla nas na cały rok. Tymi słowami opisano Antoniego Abrahama – „króla Kaszubów, który stał się legendą już za życia. Bohatera, który pragnął, aby Pomorze zostało po  okresie zaborów włączone do Rzeczypospolitej. I choć odrodzoną Polską cieszył się zaledwie kilka lat, to mieszkańcy Pomorza dobrze pamiętali jego zasługi na rzecz Kaszub. Wycieczka kaszubska po Polsce. Wśród biorących w niej udział osób był Antoni Abraham. Uczestnicy odwiedzili m.in. Warszawę i Kraków. (MMG) 

Ilość

Upamiętnienie

Postać Antoniego Abrahama obrosła legendą już za życia. W okresie dwudziestolecia międzywojennego starano się upamiętnić go jako bohatera walk o przyłączenie Pomorza do Polski. Na jego grobie na cmentarzu na Oksywiu postawiono pomnik głaz, na którym umieszczono napis: Tu spoczywa Antoni Abraham gorliwy obrońca wiary św.. Już w latach trzydziestych XX wieku planowano w Gdyni postawienie pomnika Abrahama na Rynku Kaszubskim (obecnie plac Kaszubski). 28 czerwca 1936 roku na domu Skwierczów pojawiła się pamiątkowa tablica z inskrypcją: Na tym skrawku ziemi znojnego żywota dokonał Antoni Abraham 18691923. Wielkiemu synowi ludu kaszubskiego / Niestrudzonemu bojownikowi o polskość Kaszub i przyłączenie Pomorza do Polski / Wdzięczni Kaszubi. Obecnie Antoni Abraham ma swój pomnik na placu Kaszubskim w Gdyni oraz liczne tablice pamiątkowe, między innymi w Pucku. W większości kaszubskich miejscowości znajduje się ulica nosząca jego imię, jest on również patronem pomorskich szkół. Od 1994 roku przyznawana jest nagroda Srebrnej Tabakiery Abrahama, którą wręcza się za wkład w rozwój kultury Kaszub.

Indeks : 486

Opis:

Język:
kaszubski, polski
Liczba stron:
32
Oprawa:
miękka
Wydawca:
Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie
Format:
16x22cm
Miejsce i rok wydania:
2023

Specyficzne kody :

Zobacz także

Produkty w tej samej kategorii:

Antoni Abraham (1869-1923). Zarys biografii

Antoni Abraham (1869-1923), zapisany jest w naszych dziejach, głównie epoki zaborów, jako „Apostoł narodowej sprawy” i „Trybun Kaszubów”, a także „Król Kaszubów”. Funkcjonuje również w legendach, z których najważniejsza dotyczy jego udziału w delegacji Kaszubów na Kongres Wersalski w Paryżu, gdzie decydowano o przyszłości Kaszub po I wojnie światowej. Niemniej, choć jest on postacią najbardziej znaną i upamiętnioną przez ziomków, a i rodaków, pamięć o nim w kolejnych pokoleniach jakby ginie. W działalności na rzecz upamiętnienia – przeciw niepamięci – olbrzymi udział ma Teresa Hoppe, m.in. spiritus movens budowy pomnika Antoniego Abrahama na Placu Kaszubskim w Gdyni i autorka książki, prezentującej aktualną wiedzę i tradycję dotyczącą życia i dokonań jej bohatera.

Józef Borzyszkowski

Cena 59,99 zł

Powrót Pomorza w granice Rzeczypospolitej. W...

Album powstał, aby przybliżyć wydarzenia historyczne, które są związane z powrotem Polski na Pomorze Nadwiślańskie. Jest to swego rodzaju monografia poświęcona temu zagadnieniu. Główny nacisk położony jest tutaj na ukazanie powrotu Polski na Pomorze, a nie Pomorza do Polski. Tak bowiem należy rozumieć ten proces.

Cena 25,00 zł

Księga pamiątkowa 100-lecia zaślubin Polski z...

Księga pamiątkowa 100-lecia zaślubin Polski z morzem 1920–2020 to piękny historyczny album z bogatą ikonografią i wieloma interesującymi fotografiami archiwalnymi. Początkowo zabiera czytelników do międzywojennej Polski. Autorzy przedstawiają przejęcie Pomorza i marsz nad Bałtyk, a uczestnicy zaślubin dokonanych przez generała Józefa Hallera 10 lutego 1920 roku w Pucku opisują je z perspektywy świadków. Księga zawiera wspomnienia m.in. dowódcy Frontu Pomorskiego, przedstawicieli jego sztabu, członków delegacji rządowej, kaszubskich działaczy społecznych i politycznych, pisarzy, dziennikarzy, publicystów.

Cena 110,00 zł

Promocje

244x316reklama kaszubska ksiazka mala_2.png

https://kaszubskaksiazka.pl/szukaj?ticats=0&s=bycio