Antoni Abraham / Antón Ôbram
Antoni Abraham (1869–1923), czyli „król Kaszubów” „Jest to chłop mocny i silny, do dwóch metrów wzrostu, dłoń ma jak lew, plecy jak niedźwiedź, a głos piorunujący, zaś tabakierka jego jest tak wielka, że tabaka z niej starczyłaby dla nas na cały rok”. Tymi słowami opisano Antoniego Abrahama – „króla Kaszubów”, który stał się legendą już za życia. Bohatera, który pragnął, aby Pomorze zostało po okresie zaborów włączone do Rzeczypospolitej. I choć odrodzoną Polską cieszył się zaledwie kilka lat, to mieszkańcy Pomorza dobrze pamiętali jego zasługi na rzecz Kaszub. Wycieczka kaszubska po Polsce. Wśród biorących w niej udział osób był Antoni Abraham. Uczestnicy odwiedzili m.in. Warszawę i Kraków. (MMG)
Upamiętnienie
Postać Antoniego Abrahama obrosła legendą już za życia. W okresie dwudziestolecia międzywojennego starano się upamiętnić go jako bohatera walk o przyłączenie Pomorza do Polski. Na jego grobie na cmentarzu na Oksywiu postawiono pomnik – głaz, na którym umieszczono napis: „Tu spoczywa Antoni Abraham gorliwy obrońca wiary św.”. Już w latach trzydziestych XX wieku planowano w Gdyni postawienie pomnika Abrahama na Rynku Kaszubskim (obecnie plac Kaszubski). 28 czerwca 1936 roku na domu Skwierczów pojawiła się pamiątkowa tablica z inskrypcją: „Na tym skrawku ziemi znojnego żywota dokonał Antoni Abraham 1869–1923. Wielkiemu synowi ludu kaszubskiego / Niestrudzonemu bojownikowi o polskość Kaszub i przyłączenie Pomorza do Polski / Wdzięczni Kaszubi”. Obecnie Antoni Abraham ma swój pomnik na placu Kaszubskim w Gdyni oraz liczne tablice pamiątkowe, między innymi w Pucku. W większości kaszubskich miejscowości znajduje się ulica nosząca jego imię, jest on również patronem pomorskich szkół. Od 1994 roku przyznawana jest nagroda Srebrnej Tabakiery Abrahama, którą wręcza się za wkład w rozwój kultury Kaszub.
Zobacz także
-
Ks. ppłk Józef Wrycza (1884–1961). Biografia...Cena 66,67 zł
-
Powrót Pomorza w granice Rzeczypospolitej. W...Cena 23,81 zł
-
Antoni Abraham (1869-1923). Zarys biografiiCena 56,19 zł
-
Kartka "2023 Rokiem Antoniego Abrahama"Cena 1,63 zł
Klienci, którzy zakupili ten produkt, kupili również:
Ùcz sã jãzëka z kaszëbsczima nótama (Ucz się języka z kaszubskimi nutami)to najnowsza publikacja edukacyjna Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Autorzy - Aleksandra i Dariusz Majkowscy - zapraszają czytelników tych małych i tych dużych do wspólnej zabawy i nauki, do wspólnego wędrowania po Kaszubach.
Dzieło prezentuje 50 artykułów publicystycznych– niezwykle ważnych dla ruchu kaszubsko pomorskiego. Te teksty to pół wieku historii Pomorza, a także przegląd twórczości wielu znamienitych piór kaszubsko-pomorskiej publicystyki. Trudnego wyboru artykułów z bogatego archiwum „Pomeranii” dokonał redaktor Edmund Szczesiak przy współpracy A. Buslera, B. Cirockiej, K. Kordy i D. Majkowskiego.
Oto Kaszubaki, paczka przyjaznych kaszubskich stworów! Stolem Stachu, mòrzëca Maruszka, klabaternik Kadzmiérz, grzenia Genia, góstk Gwidek i môłniô Mundek mieszkają w Luźnych Bùksach, wiosce znanej z tego, że jej mieszkańcom często opadają portki. Przyjaźnią się z dziećmi: Jagódką i Józkiem, z którymi powstrzymują zakusy złego Pùrtka. Pełne humoru, akcji i życiowej mądrości opowieści wprowadzą was w tajemniczy świat kaszubskiego folkloru.
Publikacja poświęcona Szkole Kadetów w Słupsku, która powstała w 1769 z rozkazu w króla pruskiego Fryderyka II. Fryderyk II tym rozkazem chciał osiągnąć dwa cele: odbudowę korpusu oficerskiego jego armii, mocno wykrwawionego po wojnie siedmioletniej (1756-1763) oraz germanizację szlachty starostwa lęborsko-bytowskiego.
Produkty w tej samej kategorii:
Czasopismo o tematyce społeczno-kulturalnej dotyczącej Pomorza i Kaszub wydawane od 1963 roku przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.
Antoni Abraham (1869-1923), zapisany jest w naszych dziejach, głównie epoki zaborów, jako „Apostoł narodowej sprawy” i „Trybun Kaszubów”, a także „Król Kaszubów”. Funkcjonuje również w legendach, z których najważniejsza dotyczy jego udziału w delegacji Kaszubów na Kongres Wersalski w Paryżu, gdzie decydowano o przyszłości Kaszub po I wojnie światowej. Niemniej, choć jest on postacią najbardziej znaną i upamiętnioną przez ziomków, a i rodaków, pamięć o nim w kolejnych pokoleniach jakby ginie. W działalności na rzecz upamiętnienia – przeciw niepamięci – olbrzymi udział ma Teresa Hoppe, m.in. spiritus movens budowy pomnika Antoniego Abrahama na Placu Kaszubskim w Gdyni i autorka książki, prezentującej aktualną wiedzę i tradycję dotyczącą życia i dokonań jej bohatera.
Józef Borzyszkowski
Album powstał, aby przybliżyć wydarzenia historyczne, które są związane z powrotem Polski na Pomorze Nadwiślańskie. Jest to swego rodzaju monografia poświęcona temu zagadnieniu. Główny nacisk położony jest tutaj na ukazanie powrotu Polski na Pomorze, a nie Pomorza do Polski. Tak bowiem należy rozumieć ten proces.