• Obecnie brak na stanie
Powrót Pomorza w granice Rzeczypospolitej. W setną rocznicę 1920–2020
  • Powrót Pomorza w granice Rzeczypospolitej. W setną rocznicę 1920–2020
  • Powrót Pomorza w granice Rzeczypospolitej. W setną rocznicę 1920–2020
  • Powrót Pomorza w granice Rzeczypospolitej. W setną rocznicę 1920–2020

Powrót Pomorza w granice Rzeczypospolitej. W setną rocznicę 1920–2020

25,00 zł
Brutto
Cena nie uległa zmianie

Album powstał, aby przybliżyć wydarzenia historyczne, które są związane z powrotem Polski na Pomorze Nadwiślańskie. Jest to swego rodzaju monografia poświęcona temu zagadnieniu. Główny nacisk położony jest tutaj na ukazanie powrotu Polski na Pomorze, a nie Pomorza do Polski. Tak bowiem należy rozumieć ten proces.

Ilość
Obecnie brak na stanie

Równie ważny jest kontekst tego, co działo się na Pomorzu w XIX wieku i dlaczego tak, a nie inaczej przebiegał proces powrotu Polski na Pomorze. Dlatego w albumie ukazane są procesy modernizacyjne na Pomorzu w XIX wieku, podkreślone jest znaczenie polskiego ruchu narodowego wraz ze specyfiką kulturową Pomorza Nadwiślańskiego przed I wojną światową. Śledzimy również to, co działo się w latach 1918- 1919, proces przejmowania Pomorza przez Polskę, plebiscyt, kształtowanie granic oraz powstawanie struktur władzy w 1920 roku. W swej formie książka ta nawiązuje do wystawy o tym samym tytule. Wydaje się przez to niezwykle atrakcyjna graficznie dla czytelnika. Można ją więc nie tylko czytać, ale i z równą ciekawością oglądać. Za merytoryczną stronę tego albumu odpowiadają prof. Cezary Obracht-Prondzyński i dr Krzysztof Korda.

Indeks : 134

Opis:

Język:
polski
Oprawa:
twarda
Wydawca:
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku, Instytut Kaszubski
Miejsce i rok wydania:
Gdańsk 2020

Specyficzne kody :

Stan: Nowy

Produkty w tej samej kategorii:

Pomerania 1/2023
  • Obecnie brak na stanie
Pomerania 1/2023

Czasopismo o tematyce społeczno-kulturalnej dotyczącej Pomorza i Kaszub wydawane od 1963 roku przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.

Cena 5,00 zł
Antoni Abraham (1869-1923). Zarys biografii

Antoni Abraham (1869-1923), zapisany jest w naszych dziejach, głównie epoki zaborów, jako „Apostoł narodowej sprawy” i „Trybun Kaszubów”, a także „Król Kaszubów”. Funkcjonuje również w legendach, z których najważniejsza dotyczy jego udziału w delegacji Kaszubów na Kongres Wersalski w Paryżu, gdzie decydowano o przyszłości Kaszub po I wojnie światowej. Niemniej, choć jest on postacią najbardziej znaną i upamiętnioną przez ziomków, a i rodaków, pamięć o nim w kolejnych pokoleniach jakby ginie. W działalności na rzecz upamiętnienia – przeciw niepamięci – olbrzymi udział ma Teresa Hoppe, m.in. spiritus movens budowy pomnika Antoniego Abrahama na Placu Kaszubskim w Gdyni i autorka książki, prezentującej aktualną wiedzę i tradycję dotyczącą życia i dokonań jej bohatera.

Józef Borzyszkowski

Cena 59,00 zł

Promocje

244x316reklama kaszubska ksiazka mala_2.png

https://kaszubskaksiazka.pl/szukaj?ticats=0&s=bycio