Strajki szkolne w gminie Sierakowice w latach 1906 – 1907
"..Strajki szkolne zakończyły się niepowodzeniem. Nie doprowadziły także na Kaszubach, w tym gminie Sierakowice do powrotu nauczania religii w języku polskim, a jego konsekwencje dla strajkujących uczniów i ich rodziców były bardzo bolesne. Jeszcze bardziej pogłębiły podziały między Polakami (Kaszubami) a Niemcami oraz katolikami a ewangelikami, utrudniając czy wręcz uniemożliwiając porozumienie między nimi. Jednak z polskiej perspektywy miały też pozytywne skutki..."
Zobacz także
-
Pielgrzym Pelpliński w latach 1869-1920Cena 23,81 zł
-
Materiały etnograficzne z Pomorza Gdańskiego....Cena 40,00 zł
-
Kociewie oczami dzieci i młodzieży cz. ICena 33,33 zł
-
Dzieje szkolnictwa na Gochach, Benedykt ReszkaCena 52,38 zł
-
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906 – 1907Cena 28,57 zł
Klienci, którzy zakupili ten produkt, kupili również:
Pozycja przedstawia postać ks. Antoniego Peplińskiego - kaszubskiego barda, pieśniarza i poety.
UWAGA wersja BEZ płyty
Atlas historyczny Pomorza Nadwiślańskiego 1914-2020 autorstwa Łukasza Richerta Adriana Watkowskiego, jest publikacją, która zaspokaja potrzebę edukacyjną związaną z poznawaniem historii najnowszej Pomorza Gdańskiego. Atlas prezentuje bardzo bogatą tematykę związaną z historią najnowszą Pomorza.
„Polskość Pomorza” to nowość wydawnicza napisana przez miłośników historii z Kociewia: dr Krzysztofa Kordę, Przemysława Zielińskiego i Lecha J. Zdrojewskiego. Trzej panowie zabierają nas w podróż po Pomorzu, które jak Bałtyk ma różne odcienie i stopnie wzburzenia.
Vademecum kaszubskie Teatr kaszubski to kolejny bogato ilustrowany tom z serri Vademecum, poruszający zagadnienia związane z dziejami Kaszubów.
Produkty w tej samej kategorii:
Publikacja prof. Tadeusza Linknera Dawniej w Kościerzynie. Zarys monografii stanowi ważki wkład w poznanie fragmentu dziejów Kościerzyny i Kaszub. Autor, umiejętnie wykorzystując materiał źródłowy i literaturę przedmiotu, z punktu widzenia historyka literatury, przedstawił szeroki obraz duchowego (intelektualnego) życia regionu. Obraz ciekawy i intrygujący, gdyż malowany życiorysami wielu postaci bliżej nieznanych szerszemu gronu odbiorców. Główny nurt, który przewija się w prezentowanej książce, to rozbudzenie fascynacji Małą Ojczyzną – jej historią, ludźmi, kulturą i niezwykłą aurą.
Nakładem Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie oraz Instytutu Kaszubskiego w Gdańsku ukazała się książka prof. Zygmunta Szultki Studia nad społeczeństwem województwa pomorskiego Prus Królewskich ze szczególnym uwzględnieniem ludności kaszubskiej (XVI-XVIII wiek). Jest to 12 numer serii wydawniczej Biblioteka Kaszubska.
To napisana przystępnym językiem wnikliwa praca naukowa, zrealizowana w ostatnich latach przez zespół badaczy w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki.
Lagrowi ludzie to sugestywna i wielowątkowa opowieść o konkretnych ludziach z obozu Stutthof oraz ich ewolucji mentalnej i sprawczej, jaka nastąpiła w czasie pobytu w tym niemieckim obozie koncentracyjnym. To także ponadczasowa przypowieść o zmienności i nieprzewidywalności życia.