Z Austrii na Kaszuby. Korespondencja Ferdinanda Neureitera do literatów i regionalistów kaszubskich
Z Austrii na Kaszuby. Korespondencja Ferdinanda Neureitera do literatów i regionalistów kaszubskich to druga część edycji poświęconej bogatej korespondencji, jaką przez lata prowadził znany i ceniony w kręgach kaszubskich pisarzy, intelektualistów, a także regionalistów pasjonat kultury, literatury i języka Kaszubów – Ferdinand Neureiter.
Niniejsza korespondencja, do której udało się dotrzeć dzięki życzliwości osób prywatnych, takich jak: Edmund Kamiński, którego zbiór listów jest najliczniejszy w tej publikacji, a także: Stanisław Janke, Wanda Lew-Kiedrowska czy Eugeniusz Pryczkowski, to publikacja dokumentująca wieloletnie kontakty salzburczyka ze środowiskiem kaszubskich regionalistów. W tomie tym zamieszczono również kilkadziesiąt listów i kartek pocztowych, które Neureiter napisał do Izabelli Trojanowskiej. Obecnie ta część korespondencji znajduje się w zbiorach Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie i na potrzeby niniejszej pracy została udostępniona do publikacji. W przyszłości zostanie przygotowana edycja trzeciego i czwartego tomu korespondencji Ferdinanda Neureitera – wymiany listów, jaką prowadził z Tadeuszem Bolduanem oraz Alojzym Naglem.
Zobacz także
-
Kaszubi w KanadzieCena 19,05 zł
-
Z Kaszub do Austrii. Korespondencja literatówCena 37,14 zł
-
Kaszëbsczi jãzëk w Kanadze, ÙSA i Nowi Zelandii...Cena 23,81 zł
-
Pòwid miesąca/Poświata księżycaCena 19,05 zł
Klienci, którzy zakupili ten produkt, kupili również:
Korespondencja literatów kaszubskich do Ferdinanda Neureitera
Szóste, zmienione i rozszerzone a przy okazji zaktualizowane wydanie popularnego vademecum opisującego kamienne kręgi pozostawione na Pomorzu przez Gotów.
Produkty w tej samej kategorii:
Album poświęcony dziejom gdańskiego kościoła pod wezwaniem św. Jana.
W okresie dwudziestolecia międzywojennego rynek prasowy na Pomorzu był niezwykle bogaty. Publikację stanowi zbiór artykułów wraz z komentarzami. W książce znajdziemy teksty pochodzące z ówczesnych gazet, odwołujące się do życia codziennego Kaszubów. Autorem publikacji jest Piotr Schmandt.
Druga część tryptyku Glosariusz gdański (obok Miasta czterdziestu bram i Miasta magicznych przestrzeni) . Ukazuje mozaikowy wizerunek Gdańska, kolejne jego tajemnice i osobliwości dotyczące zabytków, legend oraz życia codziennego z tysiącletnich jego dziejów.