- -4,00 zł

Atlas historyczny Pomorza Nadwiślańskiego 1914-2020 autorstwa Łukasza Richerta Adriana Watkowskiego, jest publikacją, która zaspokaja potrzebę edukacyjną związaną z poznawaniem historii najnowszej Pomorza Gdańskiego. Atlas prezentuje bardzo bogatą tematykę związaną z historią najnowszą Pomorza.
W poszczególnych mapach i planszach przedstawiono informacje w dużej mierze będące owocem pierwszym takim zbiorem w pomorskiej historiografii, przez co atlas jest także cennym narzędziem dla profesjonalnego historyka. Publikację podzielono na trzy części: historię podziałów administracyjnych Pomorza na przestrzeni XX wieku, historię podobnych podziałów w kontekście najważniejszych religii obecnych na tym obszarze oraz najobszerniejszy, liczący prawie dwadzieścia tematów, ułożony chronologicznie zbiór prezentujący najważniejsze wydarzenia z lat 1914-2020.
Atlas historyczny Pomorza Nadwiślańskiego 1914-2020 jest wartościową i dobrze opracowaną publikacją popularyzującą historię najnowszą tego regionu. Jest pracą opartą na rzetelnych źródłach, czytelnie zredagowaną pod względem merytorycznym i graficznym, w sposób przystępny przybliżającą bardzo różnorodną tematyką. Zachęca ona każdego zainteresowanego do wgłębiania się w historię Pomorza.
"..Strajki szkolne zakończyły się niepowodzeniem. Nie doprowadziły także na Kaszubach, w tym gminie Sierakowice do powrotu nauczania religii w języku polskim, a jego konsekwencje dla strajkujących uczniów i ich rodziców były bardzo bolesne. Jeszcze bardziej pogłębiły podziały między Polakami (Kaszubami) a Niemcami oraz katolikami a ewangelikami, utrudniając czy wręcz uniemożliwiając porozumienie między nimi. Jednak z polskiej perspektywy miały też pozytywne skutki..."
Pierwsze wydanie biografii ks. bpa Konstantyna Dominika napisanego pół wieku temu przez Klemensa Derca opatrzone wstępem, przypisami oraz dodatkowymi ilustracjami przez prof. dr hab. Józefa Borzyszkowskiego.
Dzieje szkolnictwa na Gochach, Benedykt Reszka
Książki Benedykta Reszki tematycznie są związane z Gochami, w których dominuje tematyka historyczna. Szczególnie ujawnia się to w Czasie zła i Ich losach, Ewangelikach na Gochach, Z dziejów rodziny Reschke-Reszka od 1515, a ostatnio w Dziejach Szkolnictwa na Gochach.
Czasopismo o tematyce społeczno-kulturalnej dotyczącej Pomorza i Kaszub wydawane od 1963 roku przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.
Książka zawiera czterdzieści artykułów z konferencji naukowej, będącej częścią projektu Nekropolie Pomorza, realizowanego przez Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku w latach 2010-2012.
W tomie trzecim znalazły się tylko herby szlachty kaszubskiej, czyli zasiedziałej na terenie Kaszub od późnego średniowiecza, o nazwiskach pochodzących od nazw wsi szlacheckich na Kaszubach, a także nielicznej szlachty napływowej z późniejszego okresu, tu osiadłej i w zasadzie tylko z tą ziemią związanej.
Publikacja prof. Tadeusza Linknera Dawniej w Kościerzynie. Zarys monografii stanowi ważki wkład w poznanie fragmentu dziejów Kościerzyny i Kaszub. Autor, umiejętnie wykorzystując materiał źródłowy i literaturę przedmiotu, z punktu widzenia historyka literatury, przedstawił szeroki obraz duchowego (intelektualnego) życia regionu. Obraz ciekawy i intrygujący, gdyż malowany życiorysami wielu postaci bliżej nieznanych szerszemu gronu odbiorców. Główny nurt, który przewija się w prezentowanej książce, to rozbudzenie fascynacji Małą Ojczyzną – jej historią, ludźmi, kulturą i niezwykłą aurą.