- -4,00 zł

Atlas historyczny Pomorza Nadwiślańskiego 1914-2020 autorstwa Łukasza Richerta Adriana Watkowskiego, jest publikacją, która zaspokaja potrzebę edukacyjną związaną z poznawaniem historii najnowszej Pomorza Gdańskiego. Atlas prezentuje bardzo bogatą tematykę związaną z historią najnowszą Pomorza.
W poszczególnych mapach i planszach przedstawiono informacje w dużej mierze będące owocem pierwszym takim zbiorem w pomorskiej historiografii, przez co atlas jest także cennym narzędziem dla profesjonalnego historyka. Publikację podzielono na trzy części: historię podziałów administracyjnych Pomorza na przestrzeni XX wieku, historię podobnych podziałów w kontekście najważniejszych religii obecnych na tym obszarze oraz najobszerniejszy, liczący prawie dwadzieścia tematów, ułożony chronologicznie zbiór prezentujący najważniejsze wydarzenia z lat 1914-2020.
Atlas historyczny Pomorza Nadwiślańskiego 1914-2020 jest wartościową i dobrze opracowaną publikacją popularyzującą historię najnowszą tego regionu. Jest pracą opartą na rzetelnych źródłach, czytelnie zredagowaną pod względem merytorycznym i graficznym, w sposób przystępny przybliżającą bardzo różnorodną tematyką. Zachęca ona każdego zainteresowanego do wgłębiania się w historię Pomorza.
Ten ùczbòwnik je namieniony dlô szkòłowników starszich klas spòdleczni szkòłë abò dlô chcącëch sobié przëbôczëc te part ùczbë. Licealistë téż nalézą w nim czekawi tématë.
Wieloautorska praca monograficzna pod redakcją Daniela Kalinowskiego.
Jest to pierwsza naukowa biografia poświęcona jednemu z najważniejszych Kaszubów i znanych Pomorzan. Józef Wrycza – ksiądz, wojak, narodowiec, uczestnik życia politycznego II Rzeczypospolitej – przetrwał w pamięci współczesnych jako człowiek zaangażowany w walkę o niepodległość Ojczyzny, gotowy złożyć za jej sprawę najwyższą ofiarę.
W okresie dwudziestolecia międzywojennego rynek prasowy na Pomorzu był niezwykle bogaty. Publikację stanowi zbiór artykułów wraz z komentarzami. W książce znajdziemy teksty pochodzące z ówczesnych gazet, odwołujące się do życia codziennego Kaszubów. Autorem publikacji jest Piotr Schmandt.
Jest to rozprawa doktorska, która komplementarnie przedstawia skalę martyrologii w powiecie wejherowskim. Zawiera pełen wykaz wszystkich ofiar wojny i dokładne opisy ich eksterminacji.
Dzieło prezentuje 50 artykułów publicystycznych– niezwykle ważnych dla ruchu kaszubsko pomorskiego. Te teksty to pół wieku historii Pomorza, a także przegląd twórczości wielu znamienitych piór kaszubsko-pomorskiej publicystyki. Trudnego wyboru artykułów z bogatego archiwum „Pomeranii” dokonał redaktor Edmund Szczesiak przy współpracy A. Buslera, B. Cirockiej, K. Kordy i D. Majkowskiego.
Rozłazino oraz Dzięcielec, Jeżewo, Nawcz, Łówcz Górny i Redystowo. Historia kaszubskich wsi od pradziejów do współczesności - napisana przystępnym językiem monografia historyczna przedstawia w zwięzłej formie dzieje Rozłazina i rozłazińskiej parafii leżących dziś w granicach powiatu wejherowskiego i gminy Łęczyce.