Pòlskô złączonô z mòrzã (Polska złączona z morzem)
  • Pòlskô złączonô z mòrzã
  • Pòlskô złączonô z mòrzã
  • Pòlskô złączonô z mòrzã (Polska złączona z morzem)

Pòlskô złączonô z mòrzã (Polska złączona z morzem)

15,00 zł
Brutto Cena nie uległa zmianie

Kultywowanie tradycji obchodów rocznicy zaślubin Polski z morzem w Pucku po II wojnie światowej.

Ilość

Uroczyste Zaślubiny Polski z Morzem w Pucku 10 lutego 1920 roku symbolicznie zakończyły proces włączania Pomorza do odrodzonego w 1918 r. Państwa Polskiego. Było to wydarzenie, które  głęboko zapadło w pamięć  rdzennych mieszkańców tych ziem, w szczególności Kaszubów. Wszak w ów dzień spełniało  się wreszcie śnione przez pokolenia marzenie o powrocie do niepodległej Polski.

Zaślubiny w Pucku, wraz z towarzyszącą im podniosłą atmosferą stały się częścią pamięci zbiorowej Kaszubów i Pomorzan, przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Na tyle silną i wyrazistą, że nie zdołały jej umniejszyć czy wręcz wymazać działania władz komunistycznych po 1945 roku.

Powstałe w 1956 roku na fali popaździernikowej  odwilży Zrzeszenie Kaszubskie, a następnie Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie   podkreślało od początku niezwykłą wagę tego co wydarzyło się w Pucku 10 lutego 1920 roku i na miarę swych możliwości, przy niechętnej bądź wręcz wrogiej postawie ówczesnych władz, starało się organizować  obchody kolejnych rocznic Zaślubin Polski z Morzem. Szczególnie wielkie zasługi w tym dziele należy przypisać działaczom istniejącego od 1957 roku Oddział ZKP w Pucku. W tych działaniach , znaczącym sojusznikiem Zrzeszenia był Kościół Katolicki. Wszystko to opisuje w wydanej przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie publikacji „PÒLSKÔ ZŁĄCZONÔ Z MÒRZÃ. Kultywowanie tradycji obchodów rocznicy zaślubin Polski z morzem w Pucku po II wojnie światowej”  pan Mirosław Kuklik, Dyrektor Muzeum Ziemi Puckiej.

Zrzeszenia ogłosiło bieżący rok  Rokiem stulecia zaślubin Polski z morzem oraz powrotu Pomorza do Polski. Publikacja, którą Państwo otrzymujecie jest jednym z licznych przejawów naszego aktywnego współudziału w trwających od początku 2020 roku obchodach tej ważnej rocznicy.Indeks : 021 978-83-62137-95-4

Opis:

Format:
15x21cm
Język:
polski
Liczba stron:
48
Oprawa:
miękka
Wydawca:
Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie
Miejsce i rok wydania:
Gdańsk 2020

Specyficzne kody :

Stan: Nowy

Produkty w tej samej kategorii:

Zapisywane z doskoku

Autorka jest bardzo świadoma splatania własnego życia z Historią. Jej troski obywatelskie oraz refleksje dotyczące zaangażowania inteligencji w działania na rzecz dobra wspólnego w nurcie wolnościowym, liberalno-lewicowym czynią tę książką szczególnie ważną lekturą obecnie, gdy stajemy przed wyborem na rzecz społeczeństwa otwartego i jego wartości, czy zamknięcia się w fobiach i kompleksach, izolujących nas od podstawowych wartości kultury europejskiej. Ponadto język piękny, a zarazem prosty i komunikatywny porwie każdego, także najbardziej wymagającego czytelnika. Warstwę tekstową pamiętnika uzupełnia 50 fotografii z archiwum autorki.

Cena 55,00 zł

Kaszuby - Pomorze na tle Słowiańszczyzny

Nakładem Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie oraz Instytutu Kaszubskiego w Gdańsku ukazała się drukiem książka Kaszuby – Pomorze na tle Słowiańszczyzny. Historia, kultura, język. Jest to publikacja naukowa zredagowana przez Adama Lubockiego, przy udziale innych pracowników Muzeum, m.in.  Romana Drzeżdżona, Justyny Grabowskiej-Szmelc, Michała Hinca, Anny Kąkol, Mateusza Klebby, Mateusza Szuby. W jej skład wchodzi 11 artykułów i 2 teksty źródłowe dotyczące różnych zagadnień związanych z Kaszubami/Pomorzem lub Słowiańszczyzną. Każdy zainteresowany historią lub kulturą Słowian i Kaszubów znajdzie tu coś dla siebie. Artykuły są w języku polskim, jednakże język kaszubski pojawił się m.in. w spisie treści i streszczeniach.

Cena 39,00 zł
Poczet książąt gdańskich. Dynastia Sobiesławiców w XII-XIII wieku
  • Obecnie brak na stanie

Poczet książąt gdańskich. Dynastia...

W XII i XII wieku Gdańskiem i Pomorzem rządzili książęta z dynastii Sobiesławiców. Ale kto właściwie należał do tej książęcej dynastii i czym zasłużyła się ona dla miasta i regionu?

Cena 28,00 zł

Promocje

244x316reklama kaszubska ksiazka mala (3).png

https://kaszubskaksiazka.pl/szukaj?ticats=0&s=bycio