Pòlskô złączonô z mòrzã (Polska złączona z morzem)
  • Pòlskô złączonô z mòrzã
  • Pòlskô złączonô z mòrzã
  • Pòlskô złączonô z mòrzã (Polska złączona z morzem)

Pòlskô złączonô z mòrzã (Polska złączona z morzem)

14,29 zł
Cena nie uległa zmianie

Kultywowanie tradycji obchodów rocznicy zaślubin Polski z morzem w Pucku po II wojnie światowej.

Ilość

Uroczyste Zaślubiny Polski z Morzem w Pucku 10 lutego 1920 roku symbolicznie zakończyły proces włączania Pomorza do odrodzonego w 1918 r. Państwa Polskiego. Było to wydarzenie, które  głęboko zapadło w pamięć  rdzennych mieszkańców tych ziem, w szczególności Kaszubów. Wszak w ów dzień spełniało  się wreszcie śnione przez pokolenia marzenie o powrocie do niepodległej Polski.

Zaślubiny w Pucku, wraz z towarzyszącą im podniosłą atmosferą stały się częścią pamięci zbiorowej Kaszubów i Pomorzan, przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Na tyle silną i wyrazistą, że nie zdołały jej umniejszyć czy wręcz wymazać działania władz komunistycznych po 1945 roku.

Powstałe w 1956 roku na fali popaździernikowej  odwilży Zrzeszenie Kaszubskie, a następnie Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie   podkreślało od początku niezwykłą wagę tego co wydarzyło się w Pucku 10 lutego 1920 roku i na miarę swych możliwości, przy niechętnej bądź wręcz wrogiej postawie ówczesnych władz, starało się organizować  obchody kolejnych rocznic Zaślubin Polski z Morzem. Szczególnie wielkie zasługi w tym dziele należy przypisać działaczom istniejącego od 1957 roku Oddział ZKP w Pucku. W tych działaniach , znaczącym sojusznikiem Zrzeszenia był Kościół Katolicki. Wszystko to opisuje w wydanej przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie publikacji „PÒLSKÔ ZŁĄCZONÔ Z MÒRZÃ. Kultywowanie tradycji obchodów rocznicy zaślubin Polski z morzem w Pucku po II wojnie światowej”  pan Mirosław Kuklik, Dyrektor Muzeum Ziemi Puckiej.

Zrzeszenia ogłosiło bieżący rok  Rokiem stulecia zaślubin Polski z morzem oraz powrotu Pomorza do Polski. Publikacja, którą Państwo otrzymujecie jest jednym z licznych przejawów naszego aktywnego współudziału w trwających od początku 2020 roku obchodach tej ważnej rocznicy.Indeks : 021 978-83-62137-95-4

Opis:

Format:
15x21cm
Język:
polski
Liczba stron:
48
Oprawa:
miękka
Wydawca:
Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie
Miejsce i rok wydania:
Gdańsk 2020

Specyficzne kody :

Stan: Nowy

Produkty w tej samej kategorii:

Kalendarium Kaszubsko-Pomorskie
  • Obecnie brak na stanie
Kalendarium Kaszubsko-Pomorskie

Kalendarium obala wiele mitów i dba o należytą pamięć ważnych faktów z przeszłości, bez których trudno byłoby odnaleźć własną tożsamość.

Cena 28,57 zł
Abyście w puszczach naszych szkód żadnych nie...

Podstawowym problemem rozpatrywanym w publikacji, jest proces zmian, zachodzących w użytkowaniu lasów. Książka powstała w oparciu o rozprawę doktorską, napisaną pod kierunkiem prof. dr hab. Józefa Arno Włodarskiego w Instytucie Historii Uniwersytetu Gdańskiego.

Cena 49,52 zł

Promocje

244x316reklama kaszubska ksiazka mala_2.png

https://kaszubskaksiazka.pl/szukaj?ticats=0&s=bycio