Uroczyste Zaślubiny Polski z Morzem w Pucku 10 lutego 1920 roku symbolicznie zakończyły proces włączania Pomorza do odrodzonego w 1918 r. Państwa Polskiego. Było to wydarzenie, które głęboko zapadło w pamięć rdzennych mieszkańców tych ziem, w szczególności Kaszubów. Wszak w ów dzień spełniało się wreszcie śnione przez pokolenia marzenie o powrocie do niepodległej Polski.
Zaślubiny w Pucku, wraz z towarzyszącą im podniosłą atmosferą stały się częścią pamięci zbiorowej Kaszubów i Pomorzan, przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Na tyle silną i wyrazistą, że nie zdołały jej umniejszyć czy wręcz wymazać działania władz komunistycznych po 1945 roku.
Powstałe w 1956 roku na fali popaździernikowej odwilży Zrzeszenie Kaszubskie, a następnie Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie podkreślało od początku niezwykłą wagę tego co wydarzyło się w Pucku 10 lutego 1920 roku i na miarę swych możliwości, przy niechętnej bądź wręcz wrogiej postawie ówczesnych władz, starało się organizować obchody kolejnych rocznic Zaślubin Polski z Morzem. Szczególnie wielkie zasługi w tym dziele należy przypisać działaczom istniejącego od 1957 roku Oddział ZKP w Pucku. W tych działaniach , znaczącym sojusznikiem Zrzeszenia był Kościół Katolicki. Wszystko to opisuje w wydanej przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie publikacji „PÒLSKÔ ZŁĄCZONÔ Z MÒRZÃ. Kultywowanie tradycji obchodów rocznicy zaślubin Polski z morzem w Pucku po II wojnie światowej” pan Mirosław Kuklik, Dyrektor Muzeum Ziemi Puckiej.
Zrzeszenia ogłosiło bieżący rok Rokiem stulecia zaślubin Polski z morzem oraz powrotu Pomorza do Polski. Publikacja, którą Państwo otrzymujecie jest jednym z licznych przejawów naszego aktywnego współudziału w trwających od początku 2020 roku obchodach tej ważnej rocznicy.