
W hołdzie Wielkiemu Kaszubie
Książka „W hołdzie Wielkiemu Kaszubie. Gerard Labuda (1916-2010)” to zbiór wspomnień i referatów oraz zapisów rozmów z tym wspaniałym człowiekiem i wybitnym naukowcem.
Książka, która trafiła do Czytelników z okazji 150-tej rocznicy osadnictwa kaszubskiego w Ontario jest kolejną taką monografią w literaturze polskiej.
Książka, która trafiła do Czytelników z okazji 150-tej rocznicy osadnictwa kaszubskiego w Ontario jest kolejną taką monografią w literaturze polskiej. Ukazane zostały w niej przyczyny wyjazdów w drugiej połowie XIX wieku rodzimych mieszkańców Pomorza Gdańskiego za ocean. Przedstawiono także różne aspekty ich osadnictwa w Kanadzie od lat pięćdziesiątych XIX stulecia aż do czasów obecnych. Praca nie wyczerpuje problemu emigracji i osadnictwa kaszubskiego w kraju bobra i klonowego liścia. Jest raczej próbą popularnonaukowego podsumowania, dokonanego w oparciu o dotychczasowe opracowania.
Książka „W hołdzie Wielkiemu Kaszubie. Gerard Labuda (1916-2010)” to zbiór wspomnień i referatów oraz zapisów rozmów z tym wspaniałym człowiekiem i wybitnym naukowcem.
Tekst zebrał i opracował ks. Wiesław Drążek
Ten zasłużony dla Kaszub i Pomorza naukowiec spoczywa wraz z żoną, Marią na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
"Ruch Kaszubsko-Pomorski / Kaszëbskò-Pòmòrskô Rësznota" to kolejny bogato ilustrowany tom z serri Vademecum, poruszający zagadnienia związane z dziejami Kaszubów.
Album poświęcony dziejom gdańskiego kościoła pod wezwaniem św. Jana.
Pomorze Zachodnie pod rządami książąt plemiennych i władców z dynastii Gryfitów (990-1121-1637-1648/1653)
Kultywowanie tradycji obchodów rocznicy zaślubin Polski z morzem w Pucku po II wojnie światowej.