Kaszëbskô naj wid i skôrb (Kaszuby nasze światło i skarb)

14,29 zł
Cena nie uległa zmianie

Historia bruskiego Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. 

Ilość

Mieszkańcy Ziemi Zaborskiej, ze swoją stolicą w Brusach, zawsze artykułowali chęć wspólnego działania na rzecz lokalnego środowiska. Było tak w czasach zaborów, w 20-leciu międzywojennym, jak również po II wojnie światowej. Już w lutym 1956 roku, kiedy jeszcze w ogóle nie istniało ówczesne Zrzeszenie Kaszubskie, ani nie było pomysłu dla jego struktury, w Brusach powstaje organizacja społeczna pod nazwą „Zrzeszenie Kaszubskie”. Należy podkreślić, iż inicjatorami jego powołania byli działacze koła powiatowego w Chojnicach. Jednak po roku koło bruskie przestało istnieć. Kolejna próba zorganizowania działalności na rzecz społeczności przyszła po dopiero 26 latach. W 1979 roku utworzono „Kaszubskie Towarzystwo Kulturalne”.  Jednakże 12 kwietnia 1981 roku decyzją członków rozwiązano „Towarzystwo” i jednocześnie utworzono oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. W skład pierwszego zarządu weszli: Bernard Andrzejczak – prezes; Alojzy Liedtke – wiceprezes; Władysław Czarnowski – sekretarz. Skarbnikiem została Maria Stanke, a członkami zarządu zostali: Anna Główczewska, Anna Kantrzonka, Józef Chełmowski, Rajmund Frymark i Kazimierz Weltrowski. Oddział w Brusach został powołany uchwałą Zarządu Głównego ZKP w Gdańsku 15 czerwca 1981 r. Przez kolejne lata prezesami byli: Jolanta Łomińska, Władysław Czarnowski, Paweł Pałuczak, Marian Wróblewski, Antoni Ziółtkowski, Andrzej Kulesza i obecnie Stanisław Kobus.

W 2003 roku oddziałowi w Brusach nadano sztandar. Został on poświęcony przez ówczesnego proboszcza ks. Zdzisława Wyrwickiego 19 października tegoż roku podczas uroczystej mszy świętej.

Oddział w Brusach może pochwalić się wieloma osiągnięciami. Zawsze starał się jednoczyć społeczność w działaniach na rzecz środowiska bruskiego. Współpraca ta, patrząc z perspektywy czasu, przyniosła wymierne owoce. Dzięki działalności ZKP w Brusach środowisko lokalne może poszczycić wieloma bardzo znaczącymi osiągnięciami, o których piszemy na następnych stronach. Należy także podkreślić, że sama działalność oddziału w Brusach jest wynikiem współpracy nie tylko ze społeczeństwem, ale także z wieloma instytucjami samorządowymi, organizacjami, szkołami z terenu miasta i gminy Brusy.

Indeks : 331 978-83-63528-21-8

Opis:

Język:
polski
Liczba stron:
116
Oprawa:
miękka
Wydawca:
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Format:
14,5x21
Miejsce i rok wydania:
Brusy 2016

Specyficzne kody :

Stan: Nowy

Zobacz także

Produkty w tej samej kategorii:

Próba komunistycznej rewolucji rolnej w...
  • Obecnie brak na stanie
Próba komunistycznej rewolucji rolnej w...

W monografii odnajdziemy rekonstrukcję sytuacji w rolnictwie tuż po zakończeniu działań militarnych II wojny światowej na północnych Kaszubach. Autor opisał przebieg i skutki reformy rolnej, a także deportacji ludności niemieckiej i akcji osadniczej prowadzonej na terenie dawnego powiatu morskiego. Zrekonstruował też przebieg rozbicia lokalnych struktur Polskiego Stronnictwa Ludowego, partii, która stała na przeszkodzie komunistycznej rewolucji na wsi. Tematem książki jest też rozpoczęta w 1949 r. kolektywizacja gospodarstw rolnych będącej teatrem konfrontacji władzy z rolnikami pragnącymi utrzymać status rolników indywidualnych. Przerwaniem najmroczniejszego okresu na kaszubskiej wsi podobnie jak w całym kraju był przełomowy rok 1956. 

 

Cena 60,00 zł
Tatczëzna. Literackie przestrzenie Kaszub...
  • Obecnie brak na stanie
Tatczëzna. Literackie przestrzenie Kaszub...

Problematyka literatury kaszubskiej w tej pracy rozpatrywana jest "od wewnątrz", poprzez ukazanie dominujących w niej tematów i motywów oraz technik artystycznych przedstawień, a także "od zewnątrz" w jej historycznych i geograficznych uwarunkowaniach.

Cena 40,00 zł
Sanktuarium Sianowskie a tożsamość kaszubska
  • Obecnie brak na stanie
Sanktuarium Sianowskie a tożsamość kaszubska

Prezentowana publikacja stanowi plon wydarzeń z roku 2016, kiedy to w Sianowie i na Kaszubach obchodzono 50-lecie koronacji Matki Boskiej Sianowskiej. Należy stwierdzić, że redaktorowi udało się w książce połączyć artykuły naukowe z esejami i komunikatami, mającymi w dużej mierze charakter wspomnieniowy, a materiał zebrany w książce potwierdza znaczenie Sanktuarium w Sianowie dla kaszubskiej tożsamości religijnej. Sądzę, że książka ma szansę dotrzeć do szerszego grona odbiorców, niekoniecznie związanych z Kaszubami i w ten sposób w większym stopniu spopularyzować Sianowo i jego Sanktuarium także poza Kaszubami.

dr hab. Karol Polejowski

Cena 28,57 zł

Promocje

244x316reklama kaszubska ksiazka mala_2.png

https://kaszubskaksiazka.pl/szukaj?ticats=0&s=bycio