- Nowy

Monografia autorska Grzegorza Schramkego to praca bardzo potrzebna. Pozwala czytelnikom poznać paletę możliwości artystycznych literatury kaszubskojęzycznej, daje również wgląd w to, jak liczny jest to szereg twórców i jak różna tematyka jest przez nich wyrażana. Praca ukazuje nade wszystko zjawiska trzydziestu pięciu lat (1981-2015), ale żeby je dokładniej objaśnić, sięga się do wydarzeń wcześniejszych i późniejszych aniżeli zaznaczone ramy, co pozwala zaobserwować jak fascynująca jest tradycja literacka języka kaszubskiego. Dzięki bardzo dobremu przygotowaniu do tematu, Schramke snuje opowieść wyważoną, precyzyjną i inspirującą do własnych lektur.
Praca Grzegorza Schramkego Procëm Smãtkòwi. Współczesna literatura kaszubska w latach 1981-2015 to ważne osiągnięcie kaszubistyki. Dokonuje się tutaj opisu i ocen literatury kaszubskojęzycznej nie tylko w stosunku do twórców najbardziej znanych, ale również tych, którzy zjawili się na krótko lub niezbyt spektakularnie. Sześć rozdziałów monografii ukazuje tło kulturowe dla zjawisk literackich i poświęca wiele miejsca na scharakteryzowanie przykładów liryki, epiki i dramatu. Ważny jest głos narracyjno-akademicki. Pracę napisał Kaszuba, który doskonale opanował rodzimą mowę, potrafi od wewnątrz przedstawić zagadnienia literackie bez ich egzotyzacji czy poczucia kulturowej opresji. Filologiczne wykształcenie Grzegorza Schramkego pozwala zbudować wypowiedź skupioną na kaszubskości, którą po Andrzeju Bukowskim, Janie Drzeżdżonie, Jerzym Sampie, Tadeuszu Linknerze, Adeli Kuik-Kalinowskiej i Danielu Kalinowskim, potrafi przedstawić frapująco, sugestywnie i oryginalnie.
Pisanie tekstów było zawsze domeną autora śpiewnika. Z kolei najwięcej melodii napisał najbardziej utytułowany Jerzy Stachurski. Później duet ten dopełnił Tomasz Fopke. Ci dwaj kompozytorzy piszą także teksty. Po kilku latach dołączyli inni, w tym Tadeusz Korthals, który obecnie komponuje bardzo dużo utworów kaszubskich. W śpiewniku są także kompozycje Tadeusza Dargacza, Wacława Kirkowskiego i Jerzego Łyska.
Z tego Słownika korzystać mogą wszyscy, którzy chcą wzbogacić zasób swego słownictwa kaszubskiego tak w mowie, jak i przy tworzeniu tekstów pisanych.
5Autorami publikacji Historia Kaszubów na jeden wieczór są: Michał Hinc, Adam Lubocki oraz Mateusz Szuba – pracownicy wejherowskiego Muzeum.
Nasz wywiad z prof. Edwardem Brezą kończy się pytaniami o Jego rodzinę. Czujemy niedosyt, bo zarówno w tej kwestii, jak i wielu innych zostało wiele niezadanych pytań. Tyle jeszcze chcieliśmy się dowiedzieć, zrozumieć dzięki naszemu Rozmówcy, jak przebiegały ważne dla rozwoju kaszubszczyzny procesy, jakie były kulisy powstawania kluczowych artykułów, książek, inicjatyw... Zdawaliśmy sobie sprawę – tak my, jak i sam Pan Profesor – że Jego pamięć nie jest już tak dobra jak dawniej, ale wciąż zaskakiwał nas swą wiedzą czy celnymi uwagami.
Publikacja pokonferencyjna przywołująca literacką i historyczną przestrzeń Wielkiego Pomorza.
Historia bruskiego Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.
Òchlëca. Antologiô dokazów nôdgrodzonëch w Òglowòpòlsczim Lëterecczim Kònkùrsu m. Jana Drzeżdżona w latach 2017-2019 - zawiera prace nagrodzone oraz protokoły pokonkursowe. Można w niej zapoznać się z twórczością współczesnych autorów tworzących w języku kaszubskim.
Publikacja jest pokłosiem konferencji naukowej zorganizowanej dla uczczenia 30. rocznicy śmierci pisarza i działacza kaszubskiego Lecha Bądkowskiego