• Nowy

Procëm Smãtkòwi. Współczesna literatura kaszubska w latach 1981-2015

42,86 zł
Cena nie uległa zmianie

Monografia autorska Grzegorza Schramkego to praca bardzo potrzebna. Pozwala czytelnikom poznać paletę możliwości artystycznych literatury kaszubskojęzycznej, daje również wgląd w to, jak liczny jest to szereg twórców i jak różna tematyka jest przez nich wyrażana. Praca ukazuje nade wszystko zjawiska trzydziestu pięciu lat (1981-2015), ale żeby je dokładniej objaśnić, sięga się do wydarzeń wcześniejszych i późniejszych aniżeli zaznaczone ramy, co pozwala zaobserwować jak fascynująca jest tradycja literacka języka kaszubskiego. Dzięki bardzo dobremu przygotowaniu do tematu, Schramke snuje opowieść wyważoną, precyzyjną i inspirującą do własnych lektur.

Ilość

Praca Grzegorza Schramkego Procëm Smãtkòwi. Współczesna literatura kaszubska w latach 1981-2015 to ważne osiągnięcie kaszubistyki. Dokonuje się tutaj opisu i ocen literatury kaszubskojęzycznej nie tylko w stosunku do twórców najbardziej znanych, ale również tych, którzy zjawili się na krótko lub niezbyt spektakularnie. Sześć rozdziałów monografii ukazuje tło kulturowe dla zjawisk literackich i poświęca wiele miejsca na scharakteryzowanie przykładów liryki, epiki i dramatu. Ważny jest głos narracyjno-akademicki. Pracę napisał Kaszuba, który doskonale opanował rodzimą mowę, potrafi od wewnątrz przedstawić zagadnienia literackie bez ich egzotyzacji czy poczucia kulturowej opresji. Filologiczne wykształcenie Grzegorza Schramkego pozwala zbudować wypowiedź skupioną na kaszubskości, którą po Andrzeju Bukowskim, Janie Drzeżdżonie, Jerzym Sampie, Tadeuszu Linknerze, Adeli Kuik-Kalinowskiej i Danielu Kalinowskim, potrafi przedstawić frapująco, sugestywnie i oryginalnie.

Indeks : 272 9788366820326

Opis:

Format:
18x25cm
Język:
polski
Liczba stron:
494
Oprawa:
twarda
Wydawca:
Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie
Miejsce i rok wydania:
2023

Specyficzne kody :

Zobacz także

Produkty w tej samej kategorii:

Gazeta Gdańska w latach 1891-1939
  • Obecnie brak na stanie
Gazeta Gdańska w latach 1891-1939

W końcu roku 2017 ukazała się kolejna publikacja autorstwa prof. Andrzeja Romanowa zatytułowana „Gazeta Gdańska” w latach 1891–1939. Jak autor sam zaznaczył we wstępie, jego dzieło to pierwsza monografia w całości poświęcona blisko 50-letniej historii „Gazety Gdańskiej”. Mimo że sporo informacji autor zawarł już we wcześniejszych publikacjach to publikacja ta stanowi dzieło nowe, świeże, stanowiące podsumowanie dotychczasowych badań profesora Romanowa nad prasą gdańską.

Cena 28,57 zł

Promocje

244x316reklama kaszubska ksiazka mala_2.png

https://kaszubskaksiazka.pl/szukaj?ticats=0&s=bycio