

Pielgrzymka łodziowa rybaków na odpust Świętych Apostołów Piotra i Pawła ma już wielowiekową tradycję. Niegdyś w ten sposób mieszkańcy Półwyspu Helskiego zdążali do kościoła. Od 33 lat pielgrzymka przez Zatokę Pucką wpisała się na stałe w kalendarz kościelny na ziemi puckiej.
Nieodłącznym elementem życia człowieka wierzącego jest uczestniczenie w sprawowanym kulcie religijnym. U różnych narodów i grup etnicznych, w zależności od historii i kultury, kult ten może przybierać różnorodne formy, specyficzne dla danej wspólnoty.
Nadmorscy Kaszubi również mają swoje niepowtarzalne w skali kraju, a być może nawet Europy obyczaje związane z religią i morzem. Łodziowe pielgrzymki rybaków odbywały się do 1939 r. na trasie z Półwyspu Helskiego i Rewy do Swarzewa, gdzie od XVI wieku znajduje się cudowna figura Madonny z Dzieciątkiem ukoronowana w 1937 r. na Królową Polskiego Morza. Rybacki odpust, zwany też przez miejscowych jagodowym odbywa się w lipcu, tyle, że maszopi od dawna już pielgrzymują tam pieszo. Natomiast w dzień świętych apostołów Piotra i Pawła, w niedzielę najbliższą dacie 29 czerwca, kaszubscy rybacy płyną swoimi łodziami wodami Zatoki Puckiej, aby wziąć udział w uroczystej mszy świętej w puckiej farze.
Album zawiera wiele ciekawych zdjęć upamiętniających owe pielgrzymki.
Wielkie Pmorze- idea wielonarodowej przestrzeni kulturowej, rozciągającej się wg współczesnych podziałów terytorialnych na ziemiach polskiego Pomorza Wschodniego i Zachodniego oraz niemieckiego Pomorza Przedniego i Meklemburgii.
Zespół Pieśni i Tańca „Frantówka” wraz Kapelą Kociewsko-Kaszubskiej Orkiestra Dęta „Torpeda” nagrał płytę Frantówka, na którą składają się popularne pieśni i przyśpiewki z Kaszub i Kociewia.
Na płytę składają się „pieśni powszechne” o tematyce zalotnej, miłosnej, często objawiające poczucie humoru Kaszubów. Oprócz repertuaru żartobliwego, słuchacz odnajdzie także nostalgiczne, przepełnione tęsknotą pieśni rybaków morskich.
W tomie znalazły się 102 fotografie wykonane przez Piotra Zatonia na zlecenie Muzeum - Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach w latach 2018-2019.
Kalwaria Wejherowska została odrestaurowana w latach 2006-2008 w ramach projektu "Zachowanie i udostępnienie dziedzictwa Pomorza poprzez utworzenie Parku Kulturowego w Wejherowie.
Polsko-kaszubski tom poezji współczesnej.
W „Ogrodzie” wszyscy mamy swoje miejsce. Wątor dotyka wielu podstawowych zagadnień, ale i tych, które przynależą danej grupie – są to sprawy kobiet, sprawy osób homoseksualnych, sprawy Polaków czy sprawy zagubionych we współczesnych chaosie (i brudzie – dosłownym oraz metaforycznym). Podmiot buduje więzi wskazując na wspólne doświadczenia, ale i zwierzając się z tych najbardziej intymnych. […] Odważne to wiersze. Wikłające czytelnika w konfrontacje z własnym ja, z wyobrażeniami, z naszymi postawami. Wątor otwiera nam oczy na wiele ważnych kwestii, ośmiela nas, prowokuje.
Najnowsza gra edukacyjna wyprodukowana przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie zabiera dzieci i młodzież w podróż po pięknych Kaszubach. Wędruj po Kaszubach, zdobądź kaszubską flagę - zachęcamy!
Album dokumentuje działalność artystyczną Jana Miśka, która dotyczy Pomorza, a w szczególności Kaszubszczyzny. „Kaszubskie stegny” są swoistym artystycznym dokumentem, plastyczno-literacką prezentacją złożonych, często bardzo trudnych losów społeczności Kaszubów.