• Obecnie brak na stanie
  • Wielkie Pomorze. Kultura i sztuka
  • Wielkie Pomorze. Kultura i sztuka
  • Wielkie Pomorze. Kultura i sztuka
  • Wielkie Pomorze. Kultura i sztuka

Wielkie Pomorze. Kultura i sztuka

30,00 zł
Brutto
Cena nie uległa zmianie

Wielkie Pmorze- idea wielonarodowej przestrzeni kulturowej, rozciągającej się wg współczesnych podziałów terytorialnych na ziemiach polskiego Pomorza Wschodniego i Zachodniego oraz niemieckiego Pomorza Przedniego i Meklemburgii.

Ilość
Obecnie brak na stanie

Od 12 do 14 października 2011 roku w różnych obiektach Słupska się III Międzynarodowe Konfrontacje Kulturowe Wielkie Pomorze. Tym razem miały one podtytuł Kultura i sztuka, co w zamierzeniu organizatorów miało uwypuklić problematykę życia artystycznego na Pomorzu, obserwowanego na przestrzeni wieków, w różnorodnych formach wyrazu, przejawiających się u artystów niemieckich, polskich i kaszubskich. Przywołaliśmy zatem literacką i historyczną przestrzeń Wielkiego Pomorza, aby przedstawić choćby kilka ośrodków kultury artystycznej, grup twórców i osobowości twórców działających w geograficznej przestrzeni od Gdańska do Rostocku. Śledząc najważniejsze akty życia kultury i sztuki pomorskiej w porządku historycznym, czasami nawiązywaliśmy również do porządku aksjologicznego. Okazało się to o tyle ważne, że zmuszało nas do przewartościowania takich haseł i terminów, jak: sztuka narodowa, kultura regionalna, prowincja kulturowa, oryginalność a epigonizm, sztuka ludowa a sztuka profesjonalna. Każdemu z tych terminów można by poświęcić osobne studium, tak bogato są uwarunkowane czynnikami estetycznymi czy socjologicznymi. W podejmowaniu więc dyskusji nad zjawiskami kultury i sztuki Pomorza stawaliśmy wobec kwestii dotyczących pryncypiów kultury europejskiej. Nasze rozważania naukowe, akcenty artystyczne oraz spotkania zwykłych
Pomorzan wywołały kolejne problemy godne głębszych badań, co wskazuje, jak wiele kwestii pomorskiego życia artystycznego wciąż czeka na omówienie i zinterpretowanie.
Wielkie Pomorze. Kultura i sztuka jako inicjatywa Zakładu Antropologii Literatury i Badań Kaszubsko-Pomorskich, działającego w ramach struktury Instytutu Polonistyki Akademii Pomorskiej w Słupsku, stała się, swoistym znakiem rozpoznawczym wśród realizowanych programów naukowo-edukacyjnych nie tylko w regionie, ale i poza granicami
Polski. Do realizacji zadań merytorycznych Konfrontacji zaproszono Instytut Kaszubski oraz Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, zaś do wypełnienia zadań organizacyjnych Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta w Słupsku oraz Słupski Ośrodek Kultury (Teatr Rondo). Konfrontacje uzyskały patronat honorowy ze strony Starosty słupskiego Sławomira Ziemianowicza oraz Prezydenta Słupska Macieja Kobylińskiego. Patronat medialny sprawowało Radio Koszalin (Studio Słupsk) oraz portal internetowy naszekaszuby.pl. Pomysłodawcami inicjatywy i jej kierownikami naukowymi są Adela Kuik-Kalinowska oraz Daniel Kalinowski.

(Ze Wstępu)





Indeks : 190 978-83-63368-20-3

Opis:

Format:
15x21cm
Język:
polski
Liczba stron:
448
Oprawa:
miękka
Wydawca:
Instytut Kaszubski, Akademia Pomorska w Słupsku
Miejsce i rok wydania:
Gdańsk, Słupsk 2013

Specyficzne kody :

Stan: Nowy

Produkty w tej samej kategorii:

Wielewskie góry


Interesująca monografia historyczna jednego z najciekawszych ośrodków tradycji historycznych i kulturalnych Kaszub.

Cena 3,00 zł

Promocje

244x316reklama kaszubska ksiazka mala_2.png

https://kaszubskaksiazka.pl/szukaj?ticats=0&s=bycio