- -70%

Album dokumentuje pielgrzymkę Kaszubów do Ziemi Świętej w roku 2010. Reportaż Arkadiusza Golińskiego i napisane w języku kaszubskim homilie autorstwa ks. Mariana Miotka oddają atmosferę tamtych dni i związane z nią przeżycia.
Tuż po północy do Domu Pojednania i Spotkań w Gdańsku przyjeżdżają pierwsi kaszubscy pielgrzymi. Tu rozpoczyna się kaszubska pielgrzymka do Ziemi Świętej. Czarna, gorąca kawa i herbata, czekają na wszystkich, którzy przezornie postanowili przybyć wcześniej. To już dziesięć lat od momentu kiedy byli w Ziemi Świętej poświęcić tablicę z kaszubskim ‘Ojcze nasz’ w bazylice Pater Noster na Górze Oliwnej w Jerozolimie. Pod franciszkański kościół Świętej Trójcy podjeżdżają dwa autokary. Sprawdzenie listy. Odliczanie do stu. Są wszyscy. Od Słupska przez Miastko po Toruń z Bydgoszczą. Jadą ludzie z Gdańska, Gdyni, Pruszcza Gdańskiego, Redy, Wejherowa, Borzestowa, a nawet osoby ze szwedzkimi i niemieckimi paszportami. Ruszamy na Jubileuszową Kaszubską Pielgrzymkę do Ziemi Świętej i Jordanii.
Wznowienie książki w 2020 roku to efekt współpracy Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie oraz Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy. Książkę wzbogacono o płytę - utwór Jana Patocka czyta Tomasz Fopke.
Bëła so Tónka, dzéwczątkò, co rokroczno dostôwało ruchna pò swòji starszi półsostrze. Jeden rôz òna dosta pelerinkã. Tëlé, że kapa bëła cemnomòdrô, a Tónka nie lëda cemnomòdri farwë. – A jak më bë tak doszëłë do ti pelerinczi jaczis snôżi gùzyczk? – zabédowa mëma.
W roku 2018 przypada 625. rocznica nadania Niezabyszewu przywileju lokacyjnego na prawie chełmińskim, w którym pierwszy raz w jego dziejach pojawiła się informacja o miejscowej parafii. To okazja do uczczenia tego wydarzenia w formie historycznego opracowania.
Pierwsze wydanie Księgi Wyjścia w przekładzie języka oryginału (hebrajskiego) na język kaszubski.
Drugie wydanie historycznego tłumaczenia z języka oryginału – greckiego na język kaszubski.
Sympozjum Chrześcijaństwo na Pomorzu. Kultura duchowa i materialna stanowi naukowe, duchowe i artystyczne przedsięwzięcie, którego celem są realizowane raz w roku konferencje, poświęcone Świętym i Patronom Pomorza, mającym swój istotny udział w kształtowaniu świadomości dziedzictwa duchowego zarówno w wymiarze jednostkowym, regionalnym, jak też globalnym. Zadaniem tego projektu jest przybliżenie kultury duchowej i materialnej naszego Wspólnego Dobra, a także przyczynienie się do umocnienia świadomości miejsca i regionu, w którym się żyje poprzez sięganie do źródeł duchowości. W dawnych wiekach swoją postawą, wiarą, męstwem i odwagą wartości duchowe poświadczali chrześcijanie, których sława i kult przetrwały do czasów współczesnych.